Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Budzisz się o 3 w nocy? Powodów może być kilka
Kamil Olek
Kamil Olek 16.12.2021 23:37

Budzisz się o 3 w nocy? Powodów może być kilka

budzenie się w nocy
fot. Getty Images / Canva

Specjaliści alarmują, że różnorodne problemy ze snem mogą dotyczyć nawet połowy polskiego społeczeństwa. Wśród nich najpowszechniejsze są bezsenność, a także budzenie się w nocy. Część osób często skarży się na przymusowe pobudki około godziny 3 w nocy. Co może być ich przyczyną?

Budzenie się w nocy. Przyczyny

Wstawanie o 3 z pewnością nie należy do przyjemnych – powtarzające się, a przede wszystkim niechciane pobudki o tej godzinie mogą negatywnie wpływać zarówno na ciało jak i duszę.

Co istotne, mogą mieć one rozmaite przyczyny. Nagminne budzenie się w nocy może być bowiem symptomem problemów z płucami, a także objawem innych schorzeń układu oddechowego (właśnie wtedy krew pompuje tlen do mięśni).

Za inny z powodów uważane są zaburzenia pracy wątroby (organ ten koło trzeciej wykazuje bowiem największą aktywność). Pobudki mogą też świadczyć o niepoprawnej diecie (między innymi spożywaniu zbyt dużej ilości tłuszczu przed snem).

Problemy z budzeniem się w nocy mają również osoby żyjące w stresie oraz mierzące się ze skokami ciśnienia (o trzeciej sen jest bowiem najmniej „jakościowy”). Niechciane pobudki często dotyczą też osób zmagających się z chorobami jelit. Właśnie nad ranem zaczynają one bowiem pozbywać się zanieczyszczeń z organizmu.

Wstawanie między trzecią a piątą może także zapowiadać… zbliżający się zawał. Wtedy też zwiększa się gęstość krwi, co może sprzyjać krzepnięciu. Według szeregu danych najwięcej zgonów, których przyczyną są ataki serca, następuje właśnie nad ranem.

Źródło: Radio ZET

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kosmetyczny trik „-30 lat w 3 dni” podbija internet. Stosuj go minutę
    2. Chcesz pozbyć się obwisłych policzków? 15 minut przed snem zrób TO
    3. Pawłowicz właśnie przeszła metamorfozę życia. Na widok jej nowej fryzury można przeżyć wstrząs
Tagi: sen