Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > W jakiej pozycji spać by nie nabawić się zmarszczek?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 30.07.2020 21:12

W jakiej pozycji spać by nie nabawić się zmarszczek?

by nie nabawić się zmarszczek
fot. www.unsplash.com, bruce mars

Znana, polska modelka Magdalena Frąckowiak w jednym z wywiadów wyznała, że by uniknąć zmarszczek śpi w pozycji na plecach. I choć może Cię to zaskoczyć – musimy przyznać jej rację. Nieodpowiednie ułożenie ciała może doprowadzić do powstawania drobnych linii na skórze. W jakiej pozycji spać by nie nabawić się zmarszczek? W tym artykule prezentujemy kilka przydatnych wskazówek.

W jakiej pozycji spać by nie nabawić się zmarszczek?

Zmarszczki spowodowane są utratą kolagenu, a przez co elastyczności skóry. Powtarzające się uciskanie jej (np. spanie bokiem twarzy na poduszce) lub ruchy mięśni (np. śmiech lub mrużenie oczu), sprzyjają rozpadowi kolagenu, prowadząc ostatecznie do powstania zmarszczek.

Zacznijmy od sposobu Magdaleny – śpij na plecach

Spanie na brzuchu lub na boku oznacza ciągły nacisk na twarz. Z czasem to działanie powoduje pojawianie się na skórze niepożądanych lini. Możesz temu zaradzić, śpiąc na plecach. W ten sposób nie będziesz wywierać nacisku na twarz, przez co nie wytworzą się na niej żadne odgniecenia i zmarszczki.

Dla wielu osób może być to jednak niewygodne. Możesz także nie kontrolować mimowolnych ruchów podczas snu, które prowadzą do pozycji bocznej lub brzusznej. Da się to jednak wypracować. Dzięki ćwiczeniom, z czasem przyzwyczaisz się do właściwej pozycji snu. Dla bardzo opornych osób, które są dość ruchliwe w trakcie nocnego relaksu (przynajmniej na początek) polecamy poduszki-rogale, których używa się w trakcie podróży. Dzięki nim utrzymasz ciało w pozycji na plecach przez całą noc.

By nie nabawić się zmarszczek, warto także zmienić swoją bawełnianą poszewkę na satynową lub jedwabną.

Ma mniejszą przyczepność, a skóra przesuwa się po niej swobodnie, dzięki czemu nie tworzą się na niej odgniecenia.

Warto wymienić także swoją poduszkę. Sięgnij po taką, która jest wykonana z pianki i zachowuje pamięć kształtu. Nie uciska ona skóry, przez co nie sprzyja ona powstawaniu zmarszczek. Zobaczysz, że jest to inwestycja, za którą odwdzięczy Ci się Twoja cera.