Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Czujesz zmęczenie i masz problemy z koncentracją? Oto sposoby, jak zwalczyć przesilenie wiosenne
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 27.03.2023 09:52

Czujesz zmęczenie i masz problemy z koncentracją? Oto sposoby, jak zwalczyć przesilenie wiosenne

przesilenie wiosenne
fot. dimaberlinphotos / canva.com

Początek wiosny bywa trudny dla wielu osób. Mimo wydłużających się dni i budzącej się do życia przyrody czujemy niepokój, zmęczenie i brak motywacji. Wiele z nas odczuwa skutki przesilenia wiosennego, jednak istnieją sprawdzone sposoby, jak z nimi walczyć. 

Obniżone samopoczucie może być wynikiem wahań temperatur czy zmieniającej się pogody. Z początkiem wiosny gorzej zaczynają czuć się również alergicy. Oto sprawdzone sposoby, jak poprawić jakość swojego życia.

Przesilenie wiosenne: przyczyny

Po mroźnej zimie, podczas której brakowało nam słońca, mnóstwo z nas z niecierpliwością wyczekuje wiosny. Pierwszy powiew ciepłego wiatru, zieleniące się drzewa i długi dzień napawa optymizmem, ale niestety nie wszystkich. 

Na przełomie marca i kwietnia mnóstwo osób odczuwa wyraźne zmęczenie, brak motywacji czy znudzenie. Samopoczucie wyraźnie pogarsza się i mimo przespanej nocy oraz długiego odpoczynku wciąż nie mamy na nic siły. Dzieje się tak, ponieważ występują nagłe wahania temperatur. Ponadto brakuje nam słońca, a po zimie wielu z nas cierpi na niedobór witaminy D.

Dodatkowo zachodzi zmiana czasu, a krótszy sen daje się we znaki śpiochom. Wahaniom ulega również ciśnienie, które ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Z kolei alergicy zaczynają odczuwać pierwsze objawy uczulenia, takie jak katar czy swędzenie oczu.

Ania jest piękną blondynką i wyszła za bogatego Araba. Tak wygląda jej życie, długo żałowała decyzji

Objawy przesilenia wiosennego

Objawy przesilenia wiosennego dla każdego mogą być inne, jednak te, które najczęściej się pojawiają to przede wszystkim apatia, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu czy brak apetytu. Ponadto niektórzy miewają stany depresyjne, zawroty głowy, odczuwają ciągłe zimno, a także mają obniżoną temperaturę ciała. 

Niestety zdarzają się również objawy fizyczne, takie jak ból gardła, pocenie się, ból stawów i mięśni, zaczerwienienie i wysuszenie skóry, a także łamiące się i wypadające włosy. 

Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

Pomocna w walce z przesileniem wiosennym niewątpliwie jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w dużą ilość warzyw i owoców. Dodatkowo warto sięgać po naturalne probiotyki w formie jogurtu naturalnego, kefiru czy kiszonek. Nie zapominaj o nawodnieniu. Każdego dnia należy wypijać około 8 szklanek wody. Warto zrezygnować z alkoholu, kawy i innych używek.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na poprawę samopoczucia jest aktywność fizyczna. Nawet 30-minutowy spacer potrafi pobudzić do życia i sprawić, że poczujemy się lepiej. Jeśli jest tylko taka możliwość, warto wystawić się na słońce. Relaks na nasłonecznionym balkonie czy spacer po łące w ciepły dzień sprawi, że uzupełnimy niedobory witaminy D. 

Kluczowy jest również sen, minimum 7 godzin na dobę. Poleca się również prysznice naprzemiennie w zimnej i ciepłej wodzie. Zmiana temperatur pobudzi krążenie w naszych organizmach, a ponadto przygotuje na wahania temperatur, które są obecne na początku wiosny. 

Zobacz zdjęcia: 

zmęczenie.png
fot. Andrea Pacquadio z Pexels / canva.com
Wiosna.png
fot. Peppersmint / canva.com
Tagi: Styl życia