Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Dodatkowe dziurki w butach mają ukrytą funkcję. Mało kto wie, do czego służą
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 21.03.2023 11:53

Dodatkowe dziurki w butach mają ukrytą funkcję. Mało kto wie, do czego służą

dziurki w butach
fot. Srdjan Pav / canva.com

Większość z nas posiada w swojej szafce sportowe, wygodne, wiązane buty. W wielu modelach możemy zauważyć dodatkowe dziurki, które znajdują się na samej górze buta. Zwykle tuż pod nimi wiązane są sznurówki. Do czego służą? 

Otóż okazuje się, że ich funkcja jest bardzo przemyślana. Dzięki nim możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz komfort i zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji. Tłumaczymy, jak poprawnie z nich korzystać.

Dodatkowe dziurki w butach

Sportowe, wygodne obuwie to must have każdego z nas. Korzystamy z nich nie tylko, kiedy chcemy pobiegać czy udać się na rowerową wycieczkę. Wiązane buty to najczęstszy wybór na co dzień - do sklepu, pracy, a nawet na wieczorne wyjścia. 

Wiązanie to niezwykle istotny element obuwia. Odpowiednie ułożenie sznurówek przytrzymujących stopę to klucz do stabilnego utrzymania nogi i zapewnienia wygody. W wielu modelach możemy dostrzec dodatkowe dziurki. Zwykle są one dwie - po jednej na każdą stronę. Mało kto z nich korzysta, a dzięki nim możemy zwiększyć swój komfort.

Rossmann wycofuje serię kosmetyków. Kontrowersyjne produkty znikają z półek

Funkcja dodatkowych dziurek

Dodatkowe dziurki w butach służą do wydłużenia wiązania. Sprawdzi się ono, kiedy szykujemy się na długi spacer, planujemy biegać lub uprawiać aktywność fizyczną. Wówczas ryzyko zwichnięcia kostki czy utraty równowagi jest zdecydowanie większe. Warto więc przewiązać sznurówki o dodatkowe dziurki. 

Istnieje również wiele technik wiązania. Warto przewlec sznurówki przez dziurki tak, aby stabilnie trzymały stopę i jednocześnie nie ściskały jej za mocno.

Lepsza stabilizacja i ochrona przed urazami

Korzystając z dodatkowych dziurek, sprawimy, że pięta zostanie dosunięta do samego końca buta, a cała stopa będzie stabilniejsza. Ponadto wiązanie to zmniejsza szansę na kontuzję. 

Warto bowiem pamiętać, że pięta dosunięta do samego końca sprawia, że palce nie uderzają o przednią część buta. Ponadto dokładne wiązanie sprawia, że minimalizujemy ryzyko otarć palców, a także uszkodzeń paznokci

Zobacz zdjęcia:

Buty.png
fot. sensevan / canva.com