Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Domowe sposoby na za małe buty. Rozciągniesz je bez trudu i nie wydasz ani grosza!
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 08.09.2023 21:57

Domowe sposoby na za małe buty. Rozciągniesz je bez trudu i nie wydasz ani grosza!

rozciąganie butów, pexels
pexels, rozciąganie butów

Zdarzyło ci się kupić za małe buty, których nie można zwrócić? A może spuchła ci stopa i teraz nie możesz założyć ich ponownie? Mogło być też tak, że mimo odpowiedniego rozmiaru, materiał z którego wykonano buty był na tyle sztywny, że obcierały cię w środku, były za wąskie i bolały cię od nich stopy. Każdy z tych problemów da się rozwiązać i wcale nie trzeba szukać pomocy u szewca. Podpowiadamy, jak rozciągnąć buty domowym sposobem.

Po czym stwierdzić, że buty są za małe? Nie chodzi tylko o palce

Najprostszą metodą, aby sprawdzić czy rozmiar butów jest właściwy, jest dotknięcie przodu buta i sprawdzenie, czy wyczuwamy palec. Jeśli materiał jest mocno naciągnięty, a palec się odznacza, wówczas należy przymierzyć większy rozmiar. W przypadku odkrytych butów sprawa jest oczywista. Wystający poza podeszwę duży palec u stopy definiuje za mały rozmiar buta.

Okazuje się, że nie tylko po tym poznamy, że buty są za małe. Warto zwrócić uwagę na piętę, czy nie pojawia się ucisk, a nawet pieczenie spowodowane zbyt twardym, lub zbyt mocno naciągniętym materiałem.

Kolejna rzecz, to zwrócenie uwagi na szerokość buta. Buty nie muszą być za małe tylko w długości.

Zrzuciła habit po pięciu latach. W końcu opowiedziała całą prawdę. "Chciałam, żeby potrącił mnie autobus"

Jak rozciągnąć buty domowym sposobem? Nie wydasz na to ani grosza

Domowe sposoby, aby rozciągnąć buty są znane już od lat naszym babciom i dziadkom. Podstawowy trik, to oczywiście używanie prawideł. Jeśli regularnie będziemy wkładać je w buty, nie ma ryzyka, że zmniejszą się one pod wpływem chociażby temperatury. Zawsze będą rozciągnięte i wygodne.

Sposób, który nie kosztuje, to wypełnienie butów gazetami. Zwiń gazety w kulkę i delikatnie zwilż wodą, lub spirytusem. Dokładnie wypchaj przód butów i pozostaw na noc.

Jeśli chcesz, aby buty były większe, możesz użyć też… zamrażarki. Wypełnij woreczki do lodu wodą i włóż do butów. Buty z woreczkami umieść zaś w zamrażarce. W przypadku butów skórzanych uważaj, aby nie trzymać ich tam za długo. Wystarczy godzina, lub dwie. 

Rozciąganie butów, które nieco kosztuje. Jaką metodę wybrać?

Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, pozostają opcje płatne. Zanim udasz się do szewca i wydasz dużo pieniędzy, możesz zaryzykować i przetestować też inne sposoby. Kup specjalne wkładki, które mogą rozciągnąć buty. Na rynku dostępne są też rozmaite pasty i spreje, które zmiękczają materiał. 

Powiązane
KAPiF
Rozpoznajesz, czyje to oczy? Rozwiąż trudny quiz i sprawdź swoją wiedzę