Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Domowe wcierki do włosów. Kozieradka, pokrzywa, czarna rzepa, aloes
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 24.03.2022 09:58

Domowe wcierki do włosów. Kozieradka, pokrzywa, czarna rzepa, aloes

pielęgnacja włosów
@progressman, canva.com

Masz suche lub zniszczone włosy, pozbawione objętości? Szukasz preparatu na wypadanie włosów, ale wolisz unikać produktów z drogerii ze względu na ich chemiczny skład? Mamy dla ciebie rozwiązanie, które stosowały już nasze babcie, a teraz triumfalnie wróciło do łask: chodzi o wcierki do włosów. Można je łatwo i szybko przygotować w domu z bardzo tanich produktów. Jeden z nich na pewno masz w domowej szafce.

Wcierki do włosów to naturalne, roślinne preparaty, wspomagające ich porost oraz odżywienie. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę głowy i dokładnie wmasowuje. Można je kupić w sklepie, ale domowe sposoby na ich przygotowanie są dużo tańsze. Poniżej przedstawiamy przepisy na domowe, ziołowe wcierki.

Domowa wcierka na porost włosów z kozieradki

Kozieradka to popularny składnik potraw, często dodawany na przykład do rosołu. Od wieków wykorzystuje się ją w medycynie wschodu - także współcześnie stosuje się ją w lecznictwie. Mało kto wie jednak, że ten tani i łatwo dostępny produkt jest bardzo popularny w kosmetyce.

Produkty z kozieradki wspomagają walkę z wypadaniem włosów i stymulują ich porost. Ma ona liczne składniki odżywcze: cholinę, lecytynę, witaminy A, B i C, fosfolipidy, żelazo, krzem, magnez, selen i potas. Działają one korzystanie nie tylko na same włosy, ale i skórę głowy, likwidując swędzenie i nadmierny łojotok. Efekty będą widoczne już po kilku tygodniach. Jak zrobić wcierkę z kozieradki?

Przepis na wcierkę do włosów z kozieradki

  1. Dwie łyżeczki do herbaty mielonych ziaren kozieradki należy wsypać do miseczki i zalać wrzącą wodą.

  2. Napar trzeba przykryć i pozostawić na 15-20 minut.

  3. Po upływie tego czasu płyn należy przelać do butelki z atomizerem lub pipetą - ułatwią one nakładanie produktu.

Wcierka z kozieradki ma bardzo intensywny zapach, dlatego najlepiej nakładać ją na włosy wieczorem, by składniki aktywne wchłonęły się przez noc. Rano należy umyć głowę. Jeśli nie planujemy wychodzić z mieszkania, można zmyć ją po około 3 godzinach od nałożenia.

Przepisy na domowe, ziołowe wcierki do włosów

Produktów, które mają zbawienny wpływ na włosy, jest bardzo wiele. Oprócz kozieradki bardzo popularne rośliny, wykorzystywane we wcierkach, to na przykład pokrzywa, czarna rzepa i aloes. Warto dodać, że wywary z nich uzyskane można ze sobą mieszać - uzyskamy dzięki temu wielofunkcyjne, wieloskładnikowe preparaty odżywcze.

Przepis na wcierkę do włosów z pokrzywy

  1. 2 łyżeczki suszonych liści pokrzywy wsypujemy do niewielkiego garnuszka i zalewamy wodą.

  2. Gotujemy wywar na małym ogniu przez 15 do 20 minut.

  3. Garnuszek zdejmujemy z ognia i odstawiamy wywar do ostygnięcia.

  4. Kiedy wywar osiągnie temperaturę pokojową, odcedzamy go i przelewamy go do butelki z atomizerem lub pipetą.

Wcierkę z pokrzywy można stosować nawet dwa razy dziennie, także na umyte i wysuszone włosy. Pokrzywa, podobnie jak kozieradka, świetnie działa na porost włosów oraz hamuje ich wypadanie, dzięki wzmacnianiu struktury cebulek włosowych.

Przepis na wcierkę do włosów z aloesu

  1. Jeśli mamy w domu aloes, obieramy go ze skórki i wyciskamy sok z liści. W sklepach ze zdrową żywnością można też kupić gotowy sok z aloesu.

  2. Sok z aloesu rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:1.

  3. Wcierkę stosujemy na suche włosy - wtedy efekt odżywczy jest najmocniejszy.

Aloes słynie ze swoich odżywczych właściwości. Ma też działanie intensywnie nawilżające i łagodzące podrażnienia.

Przepis na domową wcierkę z czarnej rzepy

  1. Korzeń czarnej rzepy należy zetrzeć na tarce z małymi oczkami lub zmiksować w blenderze.

  2. Uzyskaną pulpę trzeba odcedzić, np. przez gazę lub czystą ściereczkę.

  3. Sok z czarnej rzepy mieszamy z 2 dużymi łyżkami oliwy z oliwek.

  4. Miksturę przelewamy do butelki z atomizerem lub pipetą.

Wcierkę z czarnej rzepy należy wcierać w skórę głowy około 2 godzin przed umyciem. Czarna rzepa ma właściwości odżywcze, intensywnie dotlenia cebulki włosowe i powstrzymuje wypadanie włosów. Ma też działanie oczyszczające i antybakteryjne oraz pomaga regulować pracę gruczołów łojowych.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

1. Selfcare w nowym stylu czyli niezwykłe połączenie social mediów z codzienną pielęgnacją 2. Kobiety chodzą do fryzjera i proszą o konkretne cięcie, które odejmuje 10 lat. Później fryzura układa się sama 3. Odkryła, jak poradzić sobie z rozpinającymi się spodniami. Niesłychane, co wystarczy zrobić