Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Dress code na koronacji króla Karola III. O jednej z niepisanych zasad wiedział mało kto
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 06.05.2023 13:04

Dress code na koronacji króla Karola III. O jednej z niepisanych zasad wiedział mało kto

Karol III
Fot. Rex Features/East News

Koronacja Karola III znacząco różni się od wcześniejszych. Nie tylko ze względu na zmiany, jakie zaszły w ceremoniale, ale też zasady dotyczące ubioru monarchy oraz zaproszonych arystokratów. W rozmowie z nami ekspertka od brytyjskiej rodziny królewskiej komentuje zmiany oraz wyróżnia zasady dotyczące stroju.

Dr Wioletta Wilk-Turska jest autorką wielu książek, poświęconych royalsom, w tym wydanej niedawno o tytule „Korona”. W rozmowie z nami omawia tajniki dotyczące ubioru gości, którzy przybyli na koronację.

Koronacja Karola III: jaki dresscode obowiązuje na ceremonii?

Jeżeli chodzi o kobiety z rodziny królewskiej, panuje ogólna zasada, że „mniej znaczy więcej”. One nie używają ostrych kolorów: ani na paznokciach, ani na ustach, ani tym bardziej w makijażu twarzy. Nie stosują ekstrawagancji: cienie do oczu, róże czy brązery są stonowane i dyskretne. Jest też niepisana zasada, że mają wyglądać elegancko i z klasą, ale nie mogą być sexy. Nie zobaczymy zatem na przykład wzorów w panterkę, dużych rozcięć czy dekoltów – mówi ekspertka.

To, co wolno założyć, jest dość jasne, bo jest podyktowane tradycją. Stroje muszą być nie tylko odświętne. Ubrania powinny mieć długie rękawy, wskazane są nakrycia głów dla kobiet, oczywiście odkryte buty też odpadają. Wojskowi przywdziewają mundury, parowie – specjalny strój koronacyjny i koronety.

Co prawda król wydał na początku wskazówki, by arystokraci brytyjscy nie zakładali ceremonialnych szat, jednak dosłownie w ostatniej chwili – podobno pod naciskiem samych parów – odwołał to polecenie. Wilk-Turska wyjaśnia nam, jakie może mieć to konsekwencje.

Królową Kamilę dopadnie przeszłość? Wróżka rozłożyła dla niej karty i zobaczyła rycerza kielichów

Koronacja Karola III: zamieszanie dotyczące strojów

Ten komunikat wprowadził sporo zamieszania. Nie wyobrażam sobie księżnych inaczej, jak w tiarach. A jeżeli tiary, to i długie, odświętne suknie – mówi nam ekspertka, kiedy pytamy o decyzje Karola.

Prezydenci będą oczywiście w garniturach. Kobiety spoza Wielkiej Brytanii także powinny pojawić się w sukienkach odpowiedniej długości. „Mini odpadają” mówi ze śmiechem Wilk-Turska. „Nakrycie głowy jest bardzo ważne, ale jednocześnie, jeżeli jakaś kobieta przyjdzie bez kapelusza, to nie jest to wielkie pogwałcenie protokołu” dodaje.

Koronacja Karola III: stroje członkiń rodziny królewskiej

Jeżeli jesteśmy przy temacie strojów brytyjskich arystokratek, warto wyjaśnić, jaki strój obowiązuje same członkinie rodziny królewskiej. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że jedną z ważniejszych zasad jest obecność rajstop. „W oficjalnych uroczystościach, organizowanych przez rodzinę królewską, arystokratki muszą mieć założone rajstopy” mówi nam Wilk-Turska.

Pomijając Meghan Markle i Harry’ego, którzy tego nie rozumieją, członkowie rodziny królewskiej żyją według jednej zasady. „Ja jestem w cieniu, a na pierwszym miejscu są ci, którym mam służyć”. Dlatego strój nie może być rzucający się w oczy czy ekstrawagancki, lecz elegancki, godny i z klasą – zaznacza specjalistka w rozmowie ze Światem Gwiazd.

„One mają taką biżuterię, że nawet jakby przyszły w worku pokutnym, nie potrzebowałyby niczego więcej” żartuje nasza rozmówczyni. „Mają być odpowiednio uczesane, delikatnie umalowane, ubrane w sposób, który odzwierciedla ich pozycję społeczną” dodaje na koniec.

Zobacz zdjęcia:

królowa Kamila
Kamila w 2021 roku, fot. Rex Features/East News
Księżna Kate
Księżna Kate podczas wizyty w batalionie gwardii walijskiej, fot. Rex Features/East News