Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > E-recepta – jak ją dostać i czy jest akceptowana w każdej aptece?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 01.12.2021 22:37

E-recepta – jak ją dostać i czy jest akceptowana w każdej aptece?

Materiał zewnętrzny

e-recepta online tanio

Uzyskanie recepty w dzisiejszych czasach może być znacznie utrudnione ze względu na powracające ograniczenia i restrykcje, które raz po raz wracają do życia codziennego. Wirus COVID-19 nie odpuszcza, co rusz są diagnozowane nowe szczepy, które są odporne na szczepionki. Jednak osoby chore muszą mieć przecież dostęp do lekarza i leków! Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się internetowe wizyty u lekarza, w których można wziąć udział nie wychodząc z domu. Jak zatem zdobyć receptę? Co warto wiedzieć na temat konsultacji lekarskich online? Kiedy mogą się one okazać niewystarczające?

1. Recepta online – jak ją zdobyć?

2. Recepty online – czy są akceptowane w dowolnej aptece?

3. Co to jest internetowe konto pacjenta?

4. Do jakich lekarzy można pójść na konsultację online?

5. Czy konsultacje internetowe zawsze są dobrym pomysłem?

6. Kiedy warto się udać do stacjonarnego gabinetu lekarskiego?

7. Jak znaleźć dobrego lekarza online?

Recepta online – jak ją zdobyć?

E receptę można zdobyć przez internet, zapisując się na konsultację lekarską do lekarza odpowiedniej specjalizacji. Czy tak zdobytą receptę można zrealizować w każdej aptece? Jak najbardziej, e recepta jest akceptowana przez apteki w całym kraju. Ze względu na obecnie panującą sytuację epidemiologiczną bardzo wiele osób zdecydowało się na skorzystania z lekarskich usług prowadzonych przez internet na których można zdobyć receptę online.

Recepty online – czy są akceptowane w dowolnej aptece?

Jeżeli recepta zostanie zapisana na twoim internetowym koncie pacjenta to zostanie ona zaakceptowana w każdej aptece. Nie musisz się obawiać o to, że farmaceuci nie sprzedadzą ci potrzebnego leku i że będziesz tak czy siak musiał udać się do lekarza działającego stacjonarnie. Kod e recepty dostaniesz bezpośrednio poprzez sms i będziesz go musiał po prostu podać podczas wizyty w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. To nie tylko nie wydłuży twojej wizyty w aptece, ale może ją nawet znacznie skrócić, ponieważ farmaceuta nie będzie musiał odczytywać pisma ręcznego znajdującego się na papierze.

Co to jest internetowe konto pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta jest bezpłatną aplikacją, która została stworzona przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to miejsce, w którym masz dostęp do historii swoich aktywności medycznych – i to nie tylko tych internetowych, ale również tych, z których skorzystałeś stacjonarnie. Ogromną zaletą jest to, że za pomocą tego systemu nie tylko możesz przejrzeć swoją wcześniejszą historię medyczną, ale masz również szansę na to, aby zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Ogólnie jest naprawdę wiele zalet z możliwości zalogowania się na swoje własne konto internetowe pacjenta – i e recepta online jest tylko jedną z tych zalet.

recepta przez internet

Do jakich lekarzy można pójść na konsultację online?

Receptę na potrzebne leki jest w stanie wystawić ci lekarz specjalista. Jeżeli więc potrzebujesz tabletki antykoncepcyjne, to warto zapisać się do ginekologa, jeżeli masz jakieś choroby przewlekłe i potrzebujesz na nie dany lek, to warto abyś udał się do odpowiedniego lekarza. Na szczęście wiele lekarzy przyjmuje w swoich internetowych gabinetach – nie tylko ginekolodzy, czy lekarze pierwszego kontaktu. Może będziesz potrzebować konsultacji online u chirurga? Jak najbardziej jest to możliwe do wykonania. A może potrzebujesz dowiedzieć się czegoś u psychiatry i skorzystać z jego pomocy i otrzymać receptę właśnie od niego – to także jest możliwe.

Czy konsultacje internetowe zawsze są dobrym pomysłem?

Jeżeli recepta online jest tym czego potrzebujesz, to zdecydowanie możesz skorzystać właśnie z konsultacji internetowych. Jest to dobry pomysł również wtedy, gdy masz proste pytania na temat niewymagających problemów zdrowotnych takich, jak częste choroby. Także osoby korzystające z usług takich specjalistów, jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra również mogą korzystać z internetowych konsultacji.

Kiedy warto się udać do stacjonarnego gabinetu lekarskiego?

Kiedy jednak konsultacje online będą niewystarczające i trzeba udać się do stacjonarnego gabinetu lekarskiego? Przede wszystkim wtedy, gdy wiesz, że twojego problemu nie da się rozwiązać przez internet. Przypadki ginekologiczne mogą być dobrym przykładem. Ważna jest też drobiazgowa interwencja lekarza, gdy chore jest dziecko, przede wszystkim ze względu na to, że dzieci są delikatniejsze i gorzej przechodzą różne choroby. Udaj się do stacjonarnego gabinetu także wtedy, gdy masz dziwne i niestandardowe objawy.

Jak znaleźć dobrego lekarza online?

Obecnie w internecie działa wiele różnych portali oferujących pomoc lekarską online. Jak więc wybrać to miejsce, w którym pracują najlepsi lekarze? Przede wszystkim warto kierować się rozpoznawalnością i popularnością danego miejsca – oraz tym, jakie o nim krążą opinie. Jeżeli są dobre, wtedy warto jest się zapisać właśnie do tamtejszych specjalistów. Istotną rolę odgrywa również termin – jeżeli potrzebujesz szybkiej konsultacji to z pewnością najlepszym miejscem będzie to, które najszybciej da ci dostęp do lekarza.

Tagi: