Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > GUCCI. Historia włoskiego domu mody. Kontrowersje, ciekawostki i hity z nowej kolekcji
Anna Koperska-Kolbusz
Anna Koperska-Kolbusz 21.06.2024 10:17

GUCCI. Historia włoskiego domu mody. Kontrowersje, ciekawostki i hity z nowej kolekcji

Gucci historia
fot. Gucci

Fascynująca historia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych domów mody na świecie. Dużo ciekawostek i kontrowersyjnych faktów na temat GUCCI. Wybraliśmy też hity z nowej kolekcji włoskiego giganta. 

Historia powstania domu mody Gucci

Dom mody Gucci został założony w 1921 roku we Florencji przez Guccio Gucciego.

Guccio zaczynał jako operator windy w londyńskim hotelu Savoy, tam też obserwował torby podróżne takich sław jak Marilyn Monroe czy Winston Churchill, co zainspirowało go do otwarcia swojej marki. Na samym początku istnienia firma zajmowała się wyłącznie tworzeniem toreb i walizek skórzanych. 

Co ciekawe, mimo iż firma jest włoska, to jej założyciel tworzył w stylu typowym dla brytyjskich projektantów. Charakterystyczne logo GG zostało stworzone w 1960 roku – po śmierci Gucciego. Dwie litery “G” są inicjałami założyciela marki, by uczcić w ten sposób pamięć. 

Do tej pory logo jest niezmienne i bardzo rozpoznawalne na całym świecie. Początkowo logo było umieszczane tylko na torebkach typu sadlle, a dopiero później na innych akcesoriach i biżuterii. 

Obecnie marka jest znana na całym świecie, a na Instagramie obserwuje ją aż 52,3 milionów osób.

Gucci posiada 488 butików na świecie, które generują średnio 2,2 miliardy euro. W Polsce marka swój butik ma domu handlowym Vitkac.

Francouise Hardy nie żyje. Odeszła legenda muzyki i mody Koniec ery długiego kucyka. Ariana Grande ma teraz boba! Odważna metamorfoza

Kontrowersyjne losy rodu Gucci

Nie brakuje szokujących historii na temat rodziny Gucci, która nie tylko modą, ale i skandalami zyskała popularność na całym świecie. 

Sam Guccio Gucci był surowym ojcem dla sześciorga swoich dzieci. Nie znosił sprzeciwu. Swoich synów, jak i wnuków namawiał do pracy w rodzinnym sklepie. Jego zdaniem, by dobrze poznać firmę, należy zacząć od najniższego stanowiska. 

W 1980 roku, posługując się marką Gucci, Paolo w tajemnicy przed ojcem i wujem chciał otworzyć swój osobny biznes. Jednak gdy Aldo i Rodolfo dowiedzieli się o tym, zwolnili go i zagrozili pozwem. W 1984 roku Paolo zemścił się i pozbawił utraty stanowiska Alda, a ponaddto  doniósł na swojego ojca do skarbówki. Aldo odsiedział wyrok za oszustwa podatkowe, gdzie został pozbawiony wolności na rok i jeden dzień.

Gdy stery w firmie objęli wnukowie, nie potrafili dojść ze sobą do porozumienia. Na spotkaniach zarządu dochodziło nawet do rękoczynów. Wnuki toczyli ze sobą sprawy sądowe w sądach na całym świecie. Rekordowo było wszczętych nawet 20 spraw równolegle. 

27 marca 1995 roku Maurizio został zastrzelony na zlecenie swojej byłej żony Patrizi Reggiani, która została w 1997 roku skazana na 29 lat pozbawienia wolności, jednak później wyrok ten skrócono do 26 lat. 

A w 2020 roku wnuczka Alda Gucciego oskarżyła swojego ojczyma o molestowanie. 

Ciekawostki o Gucci

 • Popularna torebka Jackie została tak nazwana po tym, jak kupiła ją sama Jackie Kennedy, zaś znana torba Gucci Hobo Bag była chętnie noszona przez Elizabeth Taylor.  
 • W latach 80. Gucci mało nie zbankrutował, gdy do mediów trafiły kontrowersyjne historie rodu rodziny. 
 • Przed śmiercią Alda najpierw Paolo, a kolejno Maurizio odsprzedali część swoich udziałów domu mody Gucci firmie inwestycyjnej Investcorp, a w latach 90. Gucci został wykupiony  przez Françoisa Pinaulta i wszedł w skład koncernu PPR. 
   
 • W 1993 roku Maurizio Gucci syn Rudolfa pozbył się reszty swoich udziałów. Tym samym marka Gucci została całkowicie oddzielona od rodziny.
 • W połowie lat 90. na dyrektora krreatywnego zatrudniono Tima Forda, który pełnił tę rolę aż do 2004 roku. W przeciągu 5 lat pracy Amerykanina sprzedaż wzrosła o 90%, a wartość marki do 4 miliardów dolarów. Pewnego czasu Ford był największym udziałowcem w Gucci. 
 • Na 60-lecie marki odbył się pierwszy pokaz we Florencji – miejscu jej założenia.
 • Gucci jako jeden z pierwszych wprowadził do mody wsuwane damskie pantofle, a najbardziej popularne to te z futerkiem. 
 • W 2021 roku powstał kryminał “Dom Gucci”, który obnażył losy rodziny Guccich na czele z morderstwem Mauriziego. Doczekał się ekranizacji z Lady Gagą (jako Patrizia Reggiani) w roli głównej.
 • W Tokio mieści się wieżowiec, który należy do marki. Jest w nim kawiarnia Gucci. 
 • Marka Gucci jest bardzo często podrabiana, a podróbki torebek Gucci były nawet sprzedawane… na Poczcie Polskiej. Co ciekawe jeden z wnuków Guccio Guciego wspierał biznes podróbek, twierdząc że to daje jeszcze większą rozpoznawalność marce.
 • “Jest to Gucci” zyskało popularność w języku potocznym po jednym z wywiadów, które udzieliła Doda. Określenie to nawiązuje do luksusu.

Najnowsza kolekcja Gucci

Kolekcja męska na jesień/zimę 2024/2025:

Kolekcja wiosna/lato 2024:

Nowa kolekcja biżuterii Gucci: