Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak często wymieniasz gąbki do naczyń? Większość osób tego nie wie! W środku aż roi się od bakterii
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 15.09.2023 12:56

Jak często wymieniasz gąbki do naczyń? Większość osób tego nie wie! W środku aż roi się od bakterii

gąbka do zmywania, pexels
pexels, bakterie w gąbce do zmywania

Zmywając naczynia coraz częściej korzystamy wyłącznie ze zmywarki, jednak nadal zdarza się, że niektóre rzeczy należy umyć ręcznie. Gąbki są też wykorzystywane np. do zgarniania resztek z blatu, czy przecierania deski. To, jak często je zmieniasz, ma ogromne znaczenie. Jeśli robisz to wtedy, kiedy zaczynają już pękać, lub zwyczajnie robią się płaskie i śmierdzą, to zdecydowanie jest to za późno. W tym czasie zasiedliły się w nich już bakterie.

Znaczenie poszczególnych kolorów gąbek. O tym na pewno nie wiesz!

Zanim przejdziemy do tego, jak często wymieniać gąbki, warto dowiedzieć się, do czego służy poszczególny kolor zmywaka. To wcale nie fantazja producenta! Większość gąbek różni się od siebie ze względu na specyficzne zastosowanie, a kluczowa jest tutaj ich powierzchnia ścierająca. 

Gąbki czerwone lub różowe są najbardziej uniwersalne. Mają średnią ostrość i nie porysują naczyń. Gąbki w kolorze żółtym, świetnie sprawdzą się przy czyszczeniu kieliszków i innych elementów zastawy, które są szklane. Niebieska gąbka, to gąbka praktycznie pozbawiona warstwy służącej do “szorowania”. Umyjesz nią np. filiżanki.

Kosztuje 8 zł i działa zbawiennie na włosy. Uzyskasz efekt podobny do keratynowego prostowania włosów

Co ile wymieniać gąbkę do zmywania naczyń? To bardzo ważne!

Okazuje się, że profesjonalni sprzątacze i sprzątaczki radzą wymieniać gąbkę co tydzień, jeśli zmywasz codziennie. Jeśli robisz to 3-4 razy w tygodniu, możesz kupować nowy zmywak co dwa tygodnie. W tym czasie bakterie jeszcze nie zdążą w pełni zasiedlić gąbki, a co najważniejsze, nie będą “przechodzić” na naczynia.

Jeśli szkoda ci gąbek, bo twoim zdaniem wyglądają na nadal zdatne do szorowania, użyj ich np. w łazience! Możesz umyć nimi sedes, lub wyszorować dokładnie fugi. Sprawdzą się też przy myciu otworu w zlewie.

Jak odkazić gąbkę? To prosty trik, dzięki któremu zwiększysz jej żywotność

Jeśli rady specjalistów są ci obojętne, a jednak zależy ci na uniknięciu bakterii w domu, możesz wykonać prosty trik. Gąbki łatwo odkazić za pomocą octu i mikrofalówki. Namoczoną w occie gąbkę wkładamy do mikrofali na minutę, a potem wyjmujemy i możemy wówczas korzystać z niej bez strachu. Większość bakterii… zniknęła.