Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak dbać o żonkile i co zrobić po przekwitnięciu? To ostatni moment, by o nie zadbać i dłużej cieszyć się kwiatami
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 16.05.2023 10:00

Jak dbać o żonkile i co zrobić po przekwitnięciu? To ostatni moment, by o nie zadbać i dłużej cieszyć się kwiatami

Żonkil
fot. Lisa Fotios z Pexels/Julian Majer z Pexels/Canca.com

Żonkile są bardzo popularnymi kwiatami cebulkowymi, które zaczynają kwitnąć już z początkiem wiosny. Zdradzamy kilka sposobów jak pielęgnować te rośliny, by zachowały swój urok na dłużej.

Żółte kwiaty od razu zwiastują początek wiosny i coraz częściej są spotykane w parkowych alejach, ogrodach, a nawet trawnikach wzdłuż ulic. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, lecz wymaga systematyczności. Oto jak cieszyć się tym uroczym kwiatem.

Kiedy kwitnie żonkil?

Pierwsze kwiaty można zauważyć już na przełomie marca i kwietnia. Z cebulki wyrasta początkowo zielona łodyżka, która finalnie na czubku olśniewa jednym żółtym kwiatem. 

Żonkile świetne nadają się do bukietów oraz jako doniczkowa ozdoba naszych balkonów. Warto jednak znać ich podstawowe potrzeby, by cieszyć się największym rozkwitem aż do maja. Potem nadchodzi czas ich przekwitnięcia.

Rafał: "Zdradziłem narzeczoną na wieczorze kawalerskim". 29-latek nie odwołał uroczystości, koledzy mieli ubaw

Jak pielęgnować i podlewać żonkile?

Żonkile nie są wymagającymi kwiatami, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Przede wszystkim zacznijmy od gleby, która powinna być próchnicza. Sadzeniem roślin najlepiej zająć się już w sierpniu i we wrześniu.

Podczas zimowego okresu ziemię możemy zabezpieczyć warstwą ściółki. Podlewać należy je jedynie raz w tygodniu, jednak wymagają wtedy dużej ilości wody. Jeśli jednak chcemy cieszyć się już dorodnymi okazami w wazonie, ważne by nie "parować" ich z innymi kwiatami. Roślinny śluz może skrócić ich żywot.

Co po przekwitnięciu żonkili?

Gdy żółte kwity żonkili stracą swój kolor i zaczną opadać, warto oberwać je, pozostawiając liście łodygi. W ten sposób łatwiej będzie im zakwitnąć w kolejnym sezonie.

Cebulkę żonkili pozostawmy w glebie do końca czerwca. Na letnie miesiące należy ją wykopać i przenieść w przewiewne, chłodne miejscu. Po okresie odpoczynku możemy ją ponownie zasadzić, by znów cieszyć się wiosennymi kwiatami.

Zobacz zdjęcia:

Bukiet żonkili.jpg
fot. MaskaRad z Getty Images/Canva.com
Żonkil (2).jpg
fot. n0ndesign z Getty Images/Canva.com

f

Tagi: Styl życia