Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Na pękające jajka jest tylko jeden sprawdzony sposób. Zawsze działa
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 23.03.2024 11:58

Na pękające jajka jest tylko jeden sprawdzony sposób. Zawsze działa

Jajka
Fot. canva.com/@pixelshot, canva.com/Pixabay

Wielkanoc zbliża się dużymi krokami, ale już teraz możemy pomyśleć nad głównymi daniami. Jajka wykorzystujemy w wielu różnych formach, zwłaszcza do ich corocznego kolorowania. Znaleźliśmy dla was sposób, aby więcej nie pękały.

Jajka na Wielkanoc

Jajka odgrywają ważną rolę w tradycji wielkanocnej w wielu krajach. Mają symboliczne znaczenie związane z odrodzeniem, nowym życiem i wiosenną równowagą. W kontekście Wielkanocy symbolizują one odrodzenie duchowe i nadzieję na nowe początki, które niesie ze sobą święto. W wielu kulturach jaja są uważane za symbole płodności i obfitości. Ich obecność w wielkanocnych tradycjach ma przynosić urodzaj i szczęście w nadchodzącym roku.

Z samym świętem najbardziej kojarzy się kolorowanie jajek. Jest to popularna tradycja, która ma korzenie w dawnych wierzeniach ludowych. Jajka były malowane na różne kolory, aby przynieść szczęście i ochronić przed złymi mocami. Dzisiaj kolorowanie jajek to głównie zabawa dla dzieci i sposób na ozdobienie domu w świątecznym klimacie.

Możesz schudnąć jedząc to, co kochasz. Zasada jest jedna

Jak gotować jajka?

Gotowanie jajek jest stosunkowo proste, ale czas gotowania może się różnić w zależności od stopnia twardości, jakiego oczekujemy. Na początku musimy wyjąć jajka z lodówki i pozostawić je na kilka minut, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Następnie umieścimy jajka w garnku i zalejmy je zimną wodą, tak aby były w całości zanurzone.

Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszymy ogień na średni. Czas gotowania jajek zależy od stopnia twardości, który chcemy uzyskać: 

- 3-4 minuty: jajka gotowane na miękko, białko jest ścięte, a żółtko jest płynne,

- 6-7 minut: jajka gotowane na półmiękko, białko jest ścięte, a żółtko jest półpłynne,

- 9-12 minut: jajka gotowane na twardo, zarówno białko, jak i żółtko są całkowicie ścięte.

Po upływie wybranego czasu gotowania jajka należy przełożyć do miski z zimną wodą lub wylać na nie chłodną kranówkę. Pozostawimy je przez kilka minut aż do przestudzenia. Gdy jajka ostygną, delikatnie rozbijemy je na twardej powierzchni i zdejmiemy skorupkę. Można je także obierać pod bieżącą wodą lub w miskach z wodą.

Jak poradzić sobie z pękającymi jajkami?

Podczas gotowania jajka pękają głównie z dwóch powodów: szybkiej zmiany temperatury i nagromadzenia się gazu wewnątrz jaja. Jeśli jajko jest bardzo zimne, na przykład prosto z lodówki, i trafia do wrzącej wody, to może pęknąć w wyniku nagłego rozszerzenia się materiału skorupki. Dodatkowo, wewnątrz jaja znajduje się powietrze i inne gazy, które mogą się nagromadzać podczas gotowania. Gazy powodują wzrost ciśnienia wewnątrz, co prowadzi do pękania skorupki.

Aby zapobiec pękaniu jajek, zaleca się wyjmowanie ich z lodówki na dłuższy czas przed gotowaniem - minimum pół godziny, aby swobodnie mogły osiągnąć temperaturę pokojową. Pomoże także dodanie łyżeczki soli kuchennej do wrzącej wody w czasie samego gotowania. Osolona woda zapobiegnie pękaniu, a podobnie zadziała też łyżeczka octu lub 2 plasterki cytryny. Dzięki tym składnikom, proces obierania jajek również przebiegnie sprawniej.