Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Naturalne, tanie i domowe zamienniki płynów do prania. Jak zrobić je w domu?
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 29.11.2023 12:29

Naturalne, tanie i domowe zamienniki płynów do prania. Jak zrobić je w domu?

AndreyPopov/Canva, Domowy płyn do prania
Fot. AndreyPopov/Canva, Domowy płyn do prania

Płyny do płukania mają za zadanie zmiękczać tkaniny, a także sprawiać, że zyskują przyjemny zapach. Okazuje się, że większość sklepowych produktów może zdziałać więcej złego niż dobrego. Co jeśli chcesz, aby twoje pranie ładnie pachniało, ale naturalnymi sposobami? Warto zastosować te rozwiązania. Przepisy znajdziesz w tym artykule.

Negatywne działanie płynów do płukania na tkaniny

Materiały, nawet te mniej delikatne mogą ulec zniszczeniu, przez nieodpowiednie pranie. Mowa nie tylko o zbyt mocnych programach w automatycznej pralce, czy niedostosowywaniu się do zaleceń na metce, ale również o detergentach. Wśród nich często wymieniany jest płyn do płukania. Mimo że producenci zachęcają do ich zakup i zapewniają, że świetnie zmiękczają materiały, wcale nie musi tak być.

Zacznijmy od tego, że białe ubrania wyraźnie szarzeją po zastosowaniu płynu do płukania. Do tego niszczą mechanizm pralki. To jednak nie wszystko, może bowiem podrażniać skórę, sprawia, że ręczniki są mniej chłonne. Co ciekawe, wpływa na zapach czarnych ubrań, a nawet znacząco go pogarsza. Oczywistością jest również, że nie wpływa dobrze na środowisko.

Jak zastąpić płyn do płukania tkanin?

Okazuje się, że płyn do płukania ubrań nie tak trudno zastąpić. Wystarczy kilka składników, które większość osób ma w domu. Po ich zmieszaniu odczujesz przyjemną woń ubrań bez uszczerbku na ich wyglądzie czy funkcjonalności.

Do tego nie zaszkodzą środowisku ani twojej pralce. Mamy na to 2 przepisy, które będą również sporą oszczędnością w comiesięcznym domowym budżecie.

Jak samodzielnie zrobić płyny do płukania tkanin?

Po pierwsze przyda się olejek eteryczny oraz ocet. Do komory na płyn dodaj pół szklanki octu oraz kilka kropli olejku.

Do lekkiego wybielenia ubrań sprawdzi się z kolei wersja z kwaskiem cytrynowym i np. olejkiem herbacianym, który ma niezwykłe działanie antyseptyczne. W tym przypadku do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżeczki kwasku i kilka kropli olejku, wedle uznania. 3 łyżki roztworu zaaplikuj do komory na płyn w swojej pralce.

Musisz wypróbować je w domu, koniecznie w połączeniu z orzechami do prania!