Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Nie pierz jeansów zbyt często! Skutki mogą być opłakane. W jaki sposób należy czyścić ulubione spodnie?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 03.11.2023 10:39

Nie pierz jeansów zbyt często! Skutki mogą być opłakane. W jaki sposób należy czyścić ulubione spodnie?

Jeansy
Jak często należy prać jeansy? fot. faruktokluoglu / Pexels / canva.com

Jeansy posiada w szafie chyba każda z nas. Uniwersalne i nigdy niewychodzące z mody spodnie to absolutny must have! Warto o nie dbać, by posłużyły na jak najdłużej. Co ciekawe, wcale nie musimy ich często prać, by cieszyć się ich świetnością.

Dlaczego jeansów nie warto często prać?

Spodnie jeansowe są ponadczasowe i uniwersalne. Sprawdzą się zarówno jako przełamanie eleganckiej stylizacji, chociażby do białej koszuli, ale są świetne również do pracy czy na co dzień. Zapewne większość z was ma je w swojej szafie. 

Jeśli chcecie, aby wasze ulubione spodnie służyły wam przez długie lata, koniecznie zrezygnujcie z ich nadmiernego prania. Częste czyszczenie może sprawić, że stracą swój kolor, rozciągną się, zaczną się przecierać i stracą swój krój. Jak często i w jaki sposób powinno się więc prać jeansy?

Te spodnie z Lidla optycznie wyszczuplają i wydłużają nogi. Ich krój to prawdziwe cudo

Nie zawsze trzeba wkładać jeansy są pralki. Są inne sposoby!

Jeżeli miałaś na sobie spodnie jeansowe zaledwie kilka razy i chciałabyś je wyprać, może warto się z tym wstrzymać. Jeśli na materiale nie ma żadnych wyraźnych plam i zabrudzeń, do ich odświeżenia sprawdzi się, chociażby wywietrzenie

Kolejnym sprawdzonym sposobem na odświeżenie jeansów jest przetarcie ich szczotką z miękkim włosiem, która usunie kurz, piasek i ewentualne zanieczyszczenia, a przy tym nie nadszarpnie materiału, a także nie wpłynie na ich płowienie czy kształt. 

Jeansy
Jak często prać jeansy? fot. tanyakamlpns images / canva.com

Jak często prać jeansy?

Teoria o rzadkim praniu jeansów ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy nie wyobrażają sobie, że mogliby czyścić swoje ulubione spodnie raz na kilka tygodni. Inni uważają jednak, że jeans jest tak charakterystycznym materiałem, że wystarczy go jedynie odświeżać i wietrzyć, a wkładać do pralki należy bardzo rzadko.

Jeśli chcesz, aby spodnie posłużyły na długo, należy prać je ręcznie lub w pralce, ustawiając temperaturę maksymalnie na 40 stopni Celsjusza. Warto przed włożeniem spodni do pralki zapiąć wszystkie guziki i suwaki, aby zminimalizować ryzyko odkształcenia się spodni. Dodatkowo warto prać wszystkie ubrania jeansowe razem i nie łączyć z innymi rzeczami. Jeansy często farbują, co może zniszczyć inne prane ubrania. 

Jeansy
Jak często prać jeansy? fot. Cottonbro Studio / canva.com