Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Niebezpieczne składniki w kosmetykach. Zobacz, czego unikać
Dominika Bryś
Dominika Bryś 21.04.2020 14:19

Niebezpieczne składniki w kosmetykach. Zobacz, czego unikać

niebezpieczne składniki w kosmetykach
fot. Joshua Coleman

Czy zdażyło Ci się tak, że zachęcona okładką produktu i obietnicą producenta o cudownych właściwościach kosmetyku, kupiłaś go, by po przeczytaniu składu okazało się, że to czego szukałaś, znajduje się na samym jego końcu? Pewnie nie raz. To częsty zabieg wielu marek kosmetycznych. Często do produktów dodawane są także składniki, które nie mają dobrego wpływu na naszą skórę. Dlatego w trosce o Waszą urodę, zdrowie, a także pieniądze, napisaliśmy dla Was krótki poradnik, jakie niebezpieczne składniki w kosmetykach warto na zawsze wykluczyć ze swojej kosmetyczki.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach. Zobacz, czego unikać

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: aluminium w dezodorantach

Składnik, którego mocno się wystrzegaj. Skóra pod pachami jest szczególnie wrażliwa i łatwo chłonie różne substancje. Niektórzy lekarze doszukują się rakotwórczych właściwości aluminium. Warto zaopatrzyć się w antyperspiranty naturalne, które nie mają go w swoim składzie.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: alkohole

Niekażdy alkohol w kosmetykach jest zły. W niektórych przypadkach jest on konieczny, jednakże przygotowaliśmy dla Was listę tych alkoholi, których warto się wystrzegać: Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: SLS i SLES w szamponach

SLS i SLES to substancje, które odpowiadają za pienienie się szamponów, żelów pod prysznic, płynów do kąpieli. Warto się ich wystrzegać, ponieważ mają one właściwości drażniące dla skóry, szczególnie tak delikatnej, jak ta na głowie. Przez te składniki mogą pojawić się również problemy zdrowotne związane z płucami i nerkami.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: PPG w farbach do włosów

PPG to element, który może mieć bardzo negatywny, silnie drażniący wpływ na skórę głowy. Sprawdź, czy znajduje się w składzie farby do koloryzacji włosów lub zapytaj o to swojego fryzjera.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: parabeny

Parabeny to składniki, które są uznane ze substancje mogące mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka. Lekarze dermatolodzy zachęcają, by ograniczyć ich stosowanie oraz starać się wybierać kosmetyki bez parabenów w składzie.

Szczególnie wystrzegaj się następujących składników: Methylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Ethylparaben

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: parafina i Silikony

Parafina w kosmetykach tylko pozornie, sztucznie nawilża skórę i warto jej unikać. Silikony za to tylko wypełniają przestrzeń produktów. Są niebezpieczne dla skóry, ponieważ zostawiają na niej powłokę, która uniemożliwia wymianę gazową. Szczególnie wystrzegaj się ich w kosmetykach, których nie można zmyć, takich jak balsamy, olejki, czy odżywki do włosów. Istnieją także silikony, których usunięcie ze skóry jest bardzo trudne, co jest szczególnie groźne dla naszego zdrowia.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: formaldehydy

Są to składniki rakotwórcze, co zostało potwierdzone naukowo. Najczęściej znajdują się one w lakierach do paznokci.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach: konserwanty

Konserwanty w kosmetykach mogą powodować reakcje alergiczne skóry.

Wystrzegaj się następujących niebezpiecznych składników: Iodopropynyl Butylcarbamate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.

Pamiętaj, że niektóre konserwanty są dobre – przedłużają żywotność kosmetyków, nawet tych naturalnych.