Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Każdy z nas codziennie naraża swój wzrok. Przez jeden błąd niszczymy swoje oczy
Adrianna Boryń
Adrianna Boryń 29.03.2020 19:47

Każdy z nas codziennie naraża swój wzrok. Przez jeden błąd niszczymy swoje oczy

choroba
fot. unsplash.com/Amanda Dalbjörn

Oczy należą do najwrażliwszych części naszego ciała. Każdego dnia są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które mogą powodować ich podrażnienie i zmęczenie. Zwłaszcza jeden błąd, który prawdopodobnie popełniamy codziennie, ma niezwykle szkodliwe działanie na nasze spojówki.

Godziny spędzone przed komputerem w pracy, dodatkowo wieczorne oglądanie seriali i przeglądanie Facebooka tuż przed snem. Nie wiele dajemy możliwości swoim oczom na odpoczynek. Szczególnie teraz kiedy spędzamy całe dnie w swoich domach. Nasz wzrok nie ma zbyt często szansy, aby odpocząć, podziwiając naturalne, zielone barwy przyrody.

Oczy mogą ucierpieć, jeżeli nie przestaniemy popełniać tego błędu

Ekrany emitujące światło niebieskie towarzyszą nam niemal w każdym momencie. Rzadko kiedy mamy szansę zupełnie odciąć się od technologii, nie narażając naszego wzroku na światło niebieskie. A to właśnie ono może znacznie uszkodzić nasze oczy. Jest ono określane jako światło widzialne o wysokiej energii.

Dodatkowo działanie niebieskiego światła pogarsza jakość snu i może być jedną z przyczyn bezsenności. Wpatrywanie się w ekran naszych smartfonów, może spowodować znaczny spadek melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację snu.

Według statystyk prawie połowa Polaków ma trudności w zasypaniu, a nawet 1/5 osób w wieku od 15 do 19 lat cierpi na bezsenność. Może warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

 1. 28-letni mężczyzna zaraził się koronawirusem. Nagrał przejmujące wideo: „Prawdziwe piekło, nie do opisania”
 2. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, nie żyje 13-letni Łukasz
 3. Co się stanie, jeśli po Wielkanocy znikną wszystkie ograniczenia? Scenariusz budzi grozę

Jak zadbać o nasze oczy?

Aby zadbać o nasze oczy i ograniczyć negatywne skutki promieniowania niebieskiego światła, możemy wprowadzić do naszej codziennej rutyny kilka praktyk:

 1. Jeżeli twoja praca wymaga od ciebie stałego patrzenia w monitor, postaraj się raz na jakiś czas oderwać oczy od ekranu i wyjrzeć przez okno. Najlepszym rozwiązaniem jest wpatrywanie się przez chwilę w coś zielonego. Przy tym kolorze nasze oczy odpoczywają najefektywniej.
 2. Podczas oglądania telewizji bądź pracy przy komputerze możesz zakładać okulary, które są zaopatrzone w odpowiednie refleksy chroniące nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
 3. Niektóre telefony posiadają filtr niebieskiego światła. Jeżeli nie miałeś do tej pory o tym pojęcia, sprawdź, czy twój sprzęt posiada taką funkcję i włącz ją.
 4. Ogranicz maksymalnie korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło.
 5. Włącz do swojej diety produkty bogate w luteinę i witaminę A, takich jak borówki, czarne jagody, aronie, jarmuż, szpinak, natka pietruszki, truskawki czy żurawina.

Dbajmy o swoje zdrowie kompleksowo, zamiast eksploatować swój organizm, zatroszczmy się o niego, aby móc korzystać ze świetnej formy przez długie lata.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

oczy

Każdego dnia narażamy nasze oczy na wiele negatywnych czynników.

oczy

Wśród nich jest między innymi światło niebieskie.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
 2. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica
 3. Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
 4. Ratowniczka medyczna wychodziła na dyżur. Nie mogła przewidzieć, co przygotowali dla niej sąsiedzi, łzy same płyną
 5. Pokazali wyjątkowe zdjęcia ze ślubu w czasie pandemii. „To nie jest ceremonia, jaką zaplanowaliśmy”
 6. Zauważyłeś białą pianę w słoiku z miodem? Miej świadomość arcyważnej rzeczy

Źródło: interia.pl, portal.abczdrowie.pl