Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Pielęgnacja twarzy po trądziku. Cenne porady dla pięknej skóry
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 06.10.2019 16:20

Pielęgnacja twarzy po trądziku. Cenne porady dla pięknej skóry

pielęgnacja
instagram.com/dailyisotretinoin/skincare/

Pielęgnacja twarzy po trądziku jest niesamowicie wymagająca i wielu osobom może przysparzać problemów. Trądzik pojawia się niezależnie od wieku, a walka z nim potrafi trwać naprawdę długi czas. Jak pielęgnować skórę, aby była ona zadbana i przede wszystkim zdrowa? Postaramy się przedstawić wam kilka sposobów, aby cera była w dobrej formie i nie przysparzała problemów, z którymi się wcześniej zmagaliście.

Trądzik pospolity dotyka nie tylko młodych ludzi i coraz więcej osób starszych zmaga się z problemami skórnymi. Jest to choroba skóry, którą powinno się leczyć pod opieką specjalisty – dermatologa. Aby leczenie było skuteczne, należy przede wszystkim przestrzegać zasad pielęgnacji skóry. Tylko wtedy będziemy w stanie zaobserwować pozytywne rezultaty leczenia. Przez nieodpowiednią pielęgnację leczenie może być nie tylko mało skuteczne, ale także może przysporzyć dodatkowych problemów.

Trądzik w głównej mierze związany jest z nadczynnością gruczołów łojowych. Na skórze zaobserwować można liczne zaskórniki, a także wykwity i ropne torbiele, które w szczególności występują w okolicach łojotokowych. Trądzik to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób, a przy odpowiedniej pielęgnacji można nie tylko załagodzić jej objawy, ale także po wyleczeniu trądziku doprowadzić skórę do pożądanego stanu.

Pielęgnacja twarzy po trądziku

Trądzik pospolity to przede wszystkim przewlekła choroba skóry, której leczenie jest niesamowicie trudne i długotrwałe. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest zawsze istotna, a osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny do niej przykładać szczególną uwagę. Dzięki niej można zniwelować uporczywe objawy, a po wyleczeniu, zapobiegać powstawaniu kolejnym. Każdy lekarz, w zależności od fazy choroby, dobiera odpowiednie kosmetyki oraz leki, które mają wspomóc walkę z trądzikiem.

Wiele osób, popełnia kluczowy błąd i cerę trądzikową wysusza, czego nie należy robić. Każda osoba zmagająca się z trądzikiem, powinna skonsultować się z lekarzem i ustalić codzienną pielęgnację. Lekarz nie tylko dobierze odpowiednie kosmetyki, ale także przepisze leki doustne, które będą skutecznie wspomagały leczenie. Dobrze sprawdzają się także maści oraz zabiegi, które specjaliści często zalecają.

Podczas codziennej, domowej pielęgnacji, warto pamiętać o peelingach. Najlepiej stosować peelingi enzymatyczne, które dodatkowo nie podrażniają skóry twarzy. Do przemywania skóry powinno używać się płynów micelarnych oraz toników, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Do codziennej pielęgnacji powinno się także włączyć krem nawilżający. Ważne, aby nie zapominać o stosowaniu pielęgnacji zaleconej przez lekarza, która jest kluczowym elementem walki z trądzikiem. Latem warto zabezpieczać skórę przed zbyt dużym nasłonecznieniem i stosować kremy z filtrem SPF 50.

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Kosmetyki

Kiedy chory zmaga się z ciężkim trądzikiem, powinien używać bardzo delikatnych kosmetyków. Jeżeli trądzik występuje w łagodnej postaci, dobrze sprawdzą się produkty, przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Osoby, które zmagają się z cerą trądzikową, do codziennej pielęgnacji powinny włączyć:

 • Żel antybakteryjny do mycia twarzy;
 • Przemywanie skóry tonikiem lub płynem micelarnym kilka razy dziennie;
 • Matujący i antybakteryjny krem na dzień;
 • Antybakteryjny krem na noc, który swoim działaniem reguluje pracę gruczołów łojowych;
 • Krem lub żel pod oczy;
 • Kostka dermatologiczna, która wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi oraz oczyszczającymi;
 • Peeling, który powinno się stosować raz w tygodniu;
 • Maseczka oczyszczająca, której można używać, jednak przed jej zastosowaniem należy zwrócić uwagę czy na skórze nie ma wykwitów ropnych;
 • Kremy z filtrem UVA/UVB, które powinno stosować się latem;
 • Codzienna dieta powinna zostać wzbogacona o warzywa, owoce, a także przetwory mleczne, które mają bardzo dobry wpływ na kondycję skóry;
 • Codzienne uzupełnianie diety witaminami: A, B2, B5, a także solami cynku;
 • Makijaż powinien być wykonywany wyłącznie kosmetykami antybakteryjnymi.

Aby cieszyć się skórą bez niedoskonałości, należy wykazać się ogromną cierpliwością, ale przede wszystkim systematycznością. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pielęgnacja w walce z chorobą odgrywa kluczową rolę. Jeżeli skóra nie będzie odpowiednio oczyszczana i nawilżana, nawet osoba, która nie zmaga się z trądzikiem, zauważy, że kondycja jej skóry znacznie się pogarsza. Podczas walki z trądzikiem warto więc wykazać się cierpliwością i poświęcać codziennie czas na właściwą pielęgnację swojej skóry.

Pomocna w walce z trądzikiem może okazać się także aktywność fizyczna, która potrafi skutecznie wspomóc proces leczenia. Ćwiczenia bardzo wspomagają utrzymanie zdrowej skóry. Istotne jednak, aby po wykonanych ćwiczeniach od razu się umyć. W przypadku nieodpowiedniej higieny osobistej po wysiłku trądzik może się znacznie nasilić.

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Jakich kosmetyków nie powinno się stosować?

Dobór kosmetyków, których się używa na co dzień, jest niezwykle istotny. Cera trądzikowa wymaga szczególnej ostrożności, a wystrzegając się niektórych produktów, można skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Istnieją kosmetyki, które mogą się przyczyniać do powstawania trądziku. Bardzo zły wpływ na skórę twarzy mogą mieć produkty nawilżające i kosmetyki do makijażu. Aby wystrzegać się tego problemu, warto wybierać kosmetyki, na których opakowaniu widnieje napis – niekomedogenne. Są to kosmetyki, które nie przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych.

Istotny jest także fakt, że niektóre kosmetyki do pielęgnacji włosów również mogą mieć negatywny wpływ na cerę, zwłaszcza w okolicach czoła. Zły wpływ na kondycję skóry ma wazelina do włosów kręconych, która często przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy warto używać kremów niekomedogennych do cery tłustej. Wystrzegać należy się kremów do cery suchej oraz kremów perfumowanych, które mogą nie tylko podrażniać skórę, ale także ją uwrażliwiać.

Kosmetyki do makijażu nie są polecane dla osób zmagających się z trądzikiem. Aby zmatowić skórę najlepiej zamiast ciężkich podkładów, używać kremów nawilżająco-matujących. Jeżeli trądzik jest szczególnie widoczny i sprawia problemy, należy poprosić specjalistę o produkt, który skutecznie go przykryje. Nie powinno się stosować ciężkich podkładów kryjących, które mogłyby nasilić trądzik. Sprzymierzeńcem nie są także bronzery, które mogą spowodować pojawianie się zaskórników oraz ropnych krostek.

Codzienna pielęgnacja twarzy po trądziku

Pielęgnacja twarzy po trądziku jest niesamowicie trudna. Warto przestrzegać kilku kluczowych zasad, dzięki którym skóra poprawi się niemal natychmiast. Należy także pamiętać, że trądzik, to choroba skóry, która wymaga leczenia długofalowego, nie powinno się więc zaprzestawać leczenia. Mogłoby to spowodować nawrót choroby.

Jeżeli pojawią się wątpliwości, czy leczenie na pewno jest skuteczne, lepiej skonsultować się z lekarzem, niż samemu zakończyć kurację. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja. Stosując kilka zasad, można szybko zauważyć poprawę kondycji skóry. Co należy robić, aby cieszyć się zdrową cerą?

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Oczyszczanie

Oczyszczanie w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej jest zdecydowanie najważniejsze i należy do niego przykładać szczególną uwagę, dlatego powinno się:

 • Stosować dobrej jakości produkty do oczyszczania twarzy, które zawierają w swoim składzie maksymalnie 2% kwasów: salicylowych, mlekowych oraz glikolowych. Doskonale sobie radzą ze skórą problematyczną, w szczególności z zaskórnikami, a także rozszerzonymi porami.
 • Używać preparatów naturalnych, które zawierają ekstrakty ziołowe. Doskonale sprawdzą się produkty z: lawendą, różą, zieloną herbatą, rumiankiem oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Tych produktów nie trzeba sobie żałować, a im więcej się ich stosuje, tym lepiej.
 • Unikać preparatów do oczyszczania, które zawierają drobinki złuszczające. Choć nawet podczas stosowania ich zgodnie z zaleceniami, trzeba mieć na uwadze, że są w stanie roznieść po twarzy nawet najmniejszy zaskórnik. Przez tego typu zabieg nie wspomagamy leczenia, a nasilamy problem.
 • Myć twarz maksymalnie dwa razy dziennie. Podczas częstszego mycia twarzy można podrażnić skórę trądzikową, co z pewnością nie wspomoże leczenia.

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Złuszczanie

Oczywiście złuszczanie jest istotne, ale nie można z nim przesadzać. Nie powinno się wykonywać zabiegów złuszczania skóry zbyt często, ponieważ można doprowadzić do poważnych podrażnień, przez co skóra będzie podatna na infekcje.

 • Skórę powinno się złuszczać około 2 razy w tygodniu. Nie należy robić tego w żadnym wypadku częściej. Należy pamiętać, że skórze także należy się odpoczynek, a codzienne stosowanie różnego rodzajów kwasów doprowadziłoby do jej podrażnienia, przez co kondycja cery nie poprawiłaby się, a była jeszcze bardziej skłonna do zaczerwienień.
 • Do złuszczania skóry najlepiej używać peelingów kwasowych oraz drobnoziarnistych. Osoby ze skórą trądzikową powinny unikać peelingów gruboziarnistych. Ich działaniem można wyrządzić skórze naprawdę dużą krzywdę, a krostki, które były na twarzy zostałyby rozdrapane, przez co trądzik mógłby się jeszcze bardziej nasilić.
 • Nigdy nie odrywaj skórek po zabiegu złuszczania. Skóra została uszkodzona, a przez zerwanie skórki, nie ma żadnych szans na proces gojenia i regeneracji. Takim działaniem można doprowadzić do powstania blizn.

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Nawilżanie

Jest również niesamowicie istotne, ponieważ tylko dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry, możemy osiągnąć jej zdrowy wygląd. Co prawda wielu osobom nawilżanie kojarzy się wyłącznie z tłustymi kremami i świecącą skórą, jednak nie jest to prawda, a w praktyce nawilżanie jest kluczem do pięknej cery.

 • Nigdy nie należy rezygnować z nawilżania skóry. Jeżeli masz z tym problem i nie lubisz używać kremu, spróbuj zastosować go w formie maseczki. Wystarczy nałożyć grubą warstwę kremu na ok. 10 minut, a następnie zmyć twarz wacikiem. Skóra jest nawilżona, a ty nie odczuwasz żadnego dyskomfortu.
 • Dla osób, które nie tolerują kremów, dobrze sprawdzą się żele z kwasem hialuronowym. Żel ma lekką konsystencję i bardzo szybko się wchłania, a do tego skutecznie nawilża. Jeżeli nie jesteś w stanie przekonać się do kremu, warto zamienić go na żel.
 • Co ważne zwykły krem nawilżający nie wystarczy i nie będzie on wspomagał skóry trądzikowej. Warto wybrać się do apteki i zakupić odpowiedni krem nawilżający dla skóry trądzikowej, który jest dużo lżejszy, nie zapycha porów, a także dużo szybciej się wchłania.

Pielęgnacja twarzy po trądziku: Maseczki

Warto poświęcić raz w tygodniu 30 minut wolnego czasu i nałożyć maseczkę, która często potrafi zdziałać cuda. Nie jest to zbyt wymagające i pracochłonne, a może skutecznie wspomóc walkę z niedoskonałościami.

 • Warto zakupić glinkę kosmetyczną. Działa dużo lepiej niż nie jedna maseczka, czy nawet olejek arganowy. Warto wyposażyć w nią swoją kosmetyczkę i stosować, kiedy jest taka możliwość.
 • Podczas kiedy glinka zasycha na twarzy, dobrze jest spryskać twarz hydrolatem. Nie tylko świetnie wpłynie na skórę, ale także doskonale zrelaksuje. Dla skóry trądzikowej najlepiej sprawdzi się hydrolat oczarowy.
 • Glinkę najlepiej nakładać w miejsca, które naprawdę tego potrzebują. Jeżeli masz suche policzki, nie nakładaj na nie glinki, a nałóż ją jedynie w miejsca tłuste i mieszane.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Bieganie. Jak dobrze wyglądać w czasie Joggingu?
 2. Wakacyjny romans. Poddaj się letniej gorączce
 3. Gwiazdy, które padły ofiarą operacji plastycznych [ZDJĘCIA]