Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Postaw tę roślinę przy komputerze. Od razu poczujesz efekty
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 18.02.2024 13:59

Postaw tę roślinę przy komputerze. Od razu poczujesz efekty

Rośliny
fot. Canva, Elena Golovchenko z Pexels/ Postaw tę roślinę przy komputerze

Każdy z pewnością kojarzy tę roślinę, choć jej nazwa może powodować wątpliwości. Okazuje się, że oprócz łatwości w utrzymaniu, posiada zdolności, które pomogą nam zachować lepsze samopoczucie. Niektórzy nawet wierzą, że przynosi szczęście i dobrobyt. 

Czym jest epipremnum?

Epipremnum, znany również jako złoty wąż lub wąż pieniężny, to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych (Araceae), która cieszy się dużą popularnością w domach i biurach na całym świecie. Charakteryzuje się gęstymi, woskowymi liśćmi o zielonej barwie, często z wyraźnymi żółtymi lub białymi plamami, co nadaje jej unikatowy wygląd. Zielone pnącze ma zdolność do wspinania się po podporach, co sprawia, że ​​jest atrakcyjne również jako roślina wisząca lub dekoracyjna roślina pnąca.

Te kwiaty do domu wyglądają efektownie, a wcale nie są wymagające. Nie tylko "rośliniary" sobie z nimi poradzą!

Jak pielęgnować epipremnum?

Epipremnum jest niezwykle łatwa w pielęgnacji, co sprawia, że ​​jest idealna dla osób poszukujących rośliny, która nie wymaga specjalnych starań. Charakteryzuje się wysoką odpornością na błędy w jej uprawianiu. Rośnie dobrze w miejscach o umiarkowanym oświetleniu, ale potrafi także przetrwać w warunkach niskiego światła. Lubi temperaturę w granicach 22-25 stopni.

Ponadto, jest odporna na suszę i toleruje niestabilne warunki pogodowe. Regularne podlewanie i odżywianie są zalecane, ale roślina nie jest zbyt wymagająca. Nie można jej jednak przelać, więc należy poczekać, aż podłoże będzie całkowite suche. Jest idealnym wyborem dla osób z ograniczonym doświadczeniem w uprawie roślin doniczkowych. W dodatku rośnie szybko i gęsto. 

Jakie zdolności ma epipremnum?

Według niektórych wierzeń, epipremnum przyciąga do domu pozytywną energię, szczęście oraz dobrobyt finansowy, dlatego warto znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w pomieszczeniu. Uważa się, że ma właściwości uspokajające i absorbuje promieniowanie elektromagnetyczne w większym stopniu niż inne popularne rośliny doniczkowe. 

Z tego powodu wiele osób preferuje umieszczanie epipremnum w pobliżu aloesów, kaktusów czy zielistek, zwłaszcza w otoczeniu urządzeń elektronicznych jak telewizor czy komputer. Badania potwierdziły, że epipremnum ma wysoką zdolność do oczyszczania powietrza. Skłoniło to naukowców do stworzenia jej zmodyfikowanych odmian, które usuwają zanieczyszczenia i toksyny z powietrza równie skutecznie, co profesjonalne oczyszczacze. Z tego powodu warto postawić ją np. w biurze. 

Tagi: rośliny
Powiązane
KAPiF
Rozpoznajesz, czyje to oczy? Rozwiąż trudny quiz i sprawdź swoją wiedzę