Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Posyp druciak solą, a zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 13.03.2024 14:42

Posyp druciak solą, a zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy

druciak i sól
fot. Canva/tornado 98, Tamer Soliman

Zaschnięte i zabrudzone naczynia są zmorą każdego, kto kiedyś zmywał. Jak pozbyć się trudnych, przypalonych plam na garnkach? Mamy dla was domowy sposób na wzmocnienie działania druciaków do czyszczenia. 

Jak tworzą się zabrudzenia na naczyniach?

Najczęstszym powodem są przypalenia podczas gotowania. Przygotowywanie potraw, zwłaszcza tych, które wymagają długiego gotowania lub smażenia na wysokich temperaturach i brak odpowiedniego mieszania, może prowadzić do przypaleń na dnie garnka lub na jego ściankach. Użycie niewłaściwego naczynia również ma znaczenie. Nieodpowiedni wybór naczynia kuchennego do danego rodzaju potrawy może spowodować przypalenie się jedzenia.

Podobnie, niedostateczne wyczyszczenie garnków po każdym użyciu może prowadzić do gromadzenia się resztek jedzenia, tłuszczu i innych substancji na powierzchni naczynia. Te pozostałości będą z czasem przypalać się do dna lub ścianek garnka, tworząc trudne do usunięcia zabrudzenia.

W aptece znajdziesz świetną i tanią maść. Pomaga na blizny i rozstępy

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie suchego i zabrudzonego garnka, zależnie od materiału, z jakiego został wykonany. Najbardziej znanym trikiem jest połączenie sody oczyszczonej z wodą. Należy nalać wody do garnka i dodać kilka łyżek sody. Później zagotujemy mieszankę przez kilka minut, a następnie pozostawimy ją do ostygnięcia. Następnie można już łatwo zmyć zabrudzenia. Podobnie zadziała ocet z wodą. Dodamy do środka 1. część octu na 3 części wody. Całość zagotujemy, a po ostudzeniu ocet rozpuści plamy. 

Można zastosować również pastę z sody i wody. Wymieszajmy sodę oczyszczoną z wodą, aby utworzyć gęstą pastę. Następnie nałożymy pastę na zabrudzone obszary garnka i pozostawimy mieszkankę na kilka godzin lub przez całą noc. Rano z łatwością umyjemy garnek.

Domowy sposób na przypalony garnek

Popularnym sposobem na wyczyszczenie przypalonych garnków jest dodanie do druciaków do mycia soli. Do miseczki należy wsypać łyżkę soli, dodać trzy łyżki płynu do naczyń i jedną łyżkę białego octu spirytusowego. Całość mieszamy do momentu, w którym sól się rozpuści. 

Przed myciem naczyń musimy włożyć druciak do miseczki i dać mu moment na wchłonięcie zawartości. Później umyjemy np. garnek, ale od razu zauważymy, z jaką łatwością schodzą zabrudzenia. To prosta i tania metoda, w dodatku większość składników mamy już na pewno w domu.