Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Powiedział, jak w judaizmie podchodzi się do antykoncepcji. "Bylibyście w ogromnym szoku"
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 01.04.2023 11:41

Powiedział, jak w judaizmie podchodzi się do antykoncepcji. "Bylibyście w ogromnym szoku"

Antykoncepcja, judaizm
fot. tiktok.com @ tajemniczyswiatzydow

Jak się okazuje TikTok to nie tylko skarbnica muzycznych trendów i zabawnych filmików, ale również kopalnia wiedzy na temat innych religii. Ciekawostkami z Judaizmu dzieli się kanał "Tajemniczy Świat Żydów". Ostatnio twórca poruszył tam temat antykoncepcji.

Popularny profil przybliża kwestię życia codziennego osób wyznających Judaizm. Okazuje się, że kwestia antykoncepcji nie jest tam żadnym tematem tabu. Co więcej, kobiety mają tutaj więcej do powiedzenia niż mężczyźni.

Jak wygląda antykoncepcja w Judaizmie?

Wśród Żydów kwestie intymności są jasno przekazane przez prawa żydowskie. Co więcej, temat współżycia jest integralną częścią społeczności, a to, co jest dozwolone i zabronione dla młodych bądź starszych partnerów nie stanowi żadnej tajemnicy.

Bylibyście w ogromnym szoku, gdybyście wiedzieli, jak niekonserwatywny Judaizm jest w sprawie intymności — zaczął twórca filmiku.

Okazuje się, że żona może skorzystać z wielu środków antykoncepcyjnych, które w prawie żydowskim opisane są jako "dozwolone". W przypadku mężczyzn jest jednak inaczej. Nie mogą oni korzystać z żadnej antykoncepcji z powodu "biblijnego obowiązku".

Dla męża za to wszelkie metody antykoncepcyjne są zabronione, bo mężczyźni mają biblijny obowiązek zostać ojcem — tłumaczył tiktoker.

W społeczności żydowskiej antykoncepcja jest dostępna, jednak by można było z niej skorzystać, muszą być spełnione prawne ku temu powody. Mowa tutaj o m.in. wszelkich medycznych powodach użycia antykoncepcji.

Była zakonnica o związkach w klasztorze. Zdradziła, jak wygląda prawdziwe życie duchownych

Antykoncepcja u młodych i starszych par

W Judaizmie brak zajścia w ciążę jest akceptowany zarówno wśród młodych par jak i wieloletnich małżeństw. Prawo żydowskie przywalana na intymne zapoznanie się par przed podjęciem decyzji w sprawie założenia rodziny. Podobnie jest jeśli żona i mąż doczekali się wielu dzieci, a nadal chcą ze sobą współżyć.

Judaizm uczy, że mąż i żona mają intymność nie tylko po to, żeby mieć dzieci, ale także dla przyjemności — dodał.

Słabe współżycie może zakończyć się rozwodem

Prawo żydowskie jasno określa również kwestię częstotliwości współżycia między małżonkami. Żona ma prawa do sporadycznego odmówienia bliskości z partnerem. W drugą stronę jest to jednak niedozwolone.

Co więcej, brak zaspokojenia kobiety w kwestiach łóżkowych może być podstawą prawną do zakończenia małżeństwa.

Prawo żydowskie mówi, że jeśli mężczyzna nie daje przyjemności swojej żonie w sypialni, to jest to podstawa do rozwodu i żona może od męża odejść — zdradził twórca.

Zobacz zdjęcia:

Tagi: Styl życia