Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Projekt "Moda bez ograniczeń". Niepełnosprawne modelki walczą z tabu i stereotypami
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 24.03.2022 09:57

Projekt "Moda bez ograniczeń". Niepełnosprawne modelki walczą z tabu i stereotypami

moda bez ograniczeń
Fot. Zachary Kyra-Derksen on Unsplash

Pokaz mody inny niż wszystkie pierwszy raz odbył się w 2013 roku. Na wybiegu zaprezentowano kreacje słynnych polskich projektantów: Ewy Minge, Violi Śpiechowicz, Roberta Kupisza, Łukasza Jemioła czy Teresy Rosati. To, co wyróżniało wydarzenie, to modele i modelki - osoby z niepełnosprawnością. Wszystko dzięki Fundacji Pełnej Życia i jej akcji "Moda bez Ograniczeń".

Projekt "Moda bez Ograniczeń", w którym wzięli udział znani polscy projektanci oraz specjaliści od projektowania, kosmetologii czy samorealizacji, zakłada przekazanie prostej idei: "Osoby z niepełnosprawnościami tak samo jak osoby zdrowe czy pełnosprawne mają prawo wyrażać siebie w sposób taki, jaki chcą. Moda nie powinna im w tym przeszkadzać, a wręcz przeciwnie".

Fundacja Pełna Życia: projekt "Moda bez Ograniczeń"

Powyższy cytat pochodzi od koordynatorki projektu "Moda bez Ograniczeń", pani Wiolety Więckowskiej, pracującej w Fundacji Pełnej Życia. Fundacja ta od ponad 30 lat pomaga osobom z niepełnosprawnością na różnych polach. Zapytaliśmy ją, skąd wziął się pomysł na akcję związaną z modą.

- Pomysł zrodził się podczas licznych zajęć z dorastającymi podopiecznymi Fundacji. Nasza młodzież, wchodząca w okres dojrzewania i konieczności wyboru swojej drogi życiowej, pokazała nam, że to, czego im najczęściej brakuje, to poczucie własnej wartości. Odkryliśmy, że właśnie świat mody, poprzez możliwość wyrażenia siebie i budowę wizerunku, pozwala osobom z niepełnosprawnościami na niezwykłą przemianę wewnętrzną, rozbudzając życiowe aspiracje i eliminując wrażenie wykluczenia z tego pozornie niedostępnego obszaru.

Wioleta Więckowska zauważa też, że dla wielu wygląd - pozornie nieistotny - jest czymś ważnym, czymś, co może poprawić samoocenę i poczucie własnej wartości, pewność siebie, a nawet nastrój w danej chwili.

Moda nie powinna przeszkadzać w przełamywaniu stereotypów

Kiedy większość z nas słyszy słowa "pokaz mody" od razu wyobraża sobie długonogie modelki o "idealnych" ciałach - co znaczy: o ciałach zgodnych z aktualnie panującym, wciąż wyśrubowanym kanonem urody. Warto zadać sobie pytanie - dlaczego tak jest? Moda powinna być dla wszystkich. Zapytaliśmy Wioletę Więckowską, czemu przełamywanie stereotypów dotyczących urody oraz wyglądu jest tak ważne:

- Osoby z niepełnosprawnościami tak samo jak osoby zdrowe czy pełnosprawne mają prawo wyrażać siebie w sposób taki, jaki chcą. Moda nie powinna im w tym przeszkadzać, a wręcz przeciwnie - odpowiada nam koordynatorka projektu, dzieląc się też prywatnymi doświadczeniami.

- Ja, jako kobieta na co dzień zmagająca się z niepełnosprawnością, chcę wyglądać dobrze - chociaż to jeszcze często spotyka się z różnymi spojrzeniami ludzi. Bo przecież jak niepełnosprawna, to powinna być w dresie i butach ortopedycznych - ale ja się na to nie zgadzam i w swojej szafie mam mnóstwo szpilek. Nawet żartuję często, że przecież jestem do nich stworzona, bo nie muszę w nich biegać i nie bolą mnie tak bardzo stopy od wysokiego obcasa. Nie znoszę również tekstów w stylu "taka ładna, a na wózku" - dlaczego dziewczyna z niepełnosprawnością ma być brzydka?

Przełamywanie tabu o osobach z niepełnosprawnością

Projekt Fundacji Pełnej Życia był wielopłaszczyznowy. W jego ramach, podczas kilku edycji, przeprowadzono liczne warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami: projektowe, motywacyjne, autoprezentacyjne czy kosmetyczne, związane z pielęgnacją. Wioleta Więckowska opowiada o nich następująco:

- Największe efekty przyniosły warsztaty, które zorganizowaliśmy podczas wszystkich edycji. W przypadku metamorfoz widać było ogromną przemianę w uczestnikach. Bardzo dużo też dały warsztaty motywacyjne i autoprezentacyjne. Czuć było energię, jaka płynie z prowadzących, a później przejmowali ją uczestnicy.

Każda edycja kończyła się też pokazem mody, na którym osoby z niepełnosprawnościami prezentowały kreacje polskich projektantów. Wioleta Więckowska mówi o nich tak:

- Moda bez Ograniczeń ma na celu nie tylko pomoc osobom niepełnosprawnym w wyrażeniu siebie, ale przede wszystkim przełamanie panującego tabu na ich temat. Udowodniliśmy publiczności, że niepełnosprawność nie czyni z osób takich jak nasze modelki innych, skazanych na życie w samotności oraz pozbawionych marzeń i pasji ludzi. Nasi goście przekonali się, że ogranicza nas tylko umysł. Tę myśl zapewne doskonale rozumieją osoby na co dzień przezwyciężające swoje słabości.

Koordynatorka projektu dodaje, że gale finałowe, podczas których odbywały się pokazy mody, przyniosły niesamowity efekt, zauważalny wśród publiczności:

- Przełamaliśmy stereotyp o osobach z niepełnosprawnościami, pokazaliśmy, że oni również mogą wiele pokazać w wielkim świecie mody - bo w pokaz zaangażowali się najlepsi polscy projektanci, tacy jak: Ewa Minge, Viola Śpiechowicz, La Mania, Robert Kupisz, Bartosz Malewicz, Natasha Pavluchenko, Łukasz Jemioł, Bohoboco, Teresa Rosati, Wojciech Haratyk, Gosia Baczyńska, Joanna Klimas, Lana Nguyen, Blessus czy Tomasz Karcz.

Obecna rzeczywistość, choć pod wieloma względami uległa unowocześnieniu, a społeczeństwo jest zdecydowanie bardziej otwarte dla wszelkich "inności", związanych z pochodzeniem, orientacją seksualną lub tożsamością płciową, w wielu aspektach wciąż potrzebuje edukacji. "Moda Bez Ograniczeń" to długofalowy program edukacyjny i warsztatowy. "Jest jeszcze ogromny potencjał w projekcie i jako Fundacja bardzo chcielibyśmy go kontynuować" - mówi nam koordynatorka projektu.

Zobacz zdjęcia:

Strona Fundacji: https://pelna-zycia.pl/ Strona projektu: https://www.modabezograniczen.pl/

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

1. Magda Gessler nagle zwróciła się do internautów. Łzy same napływają do oczu 2. Wyciekło zadziwiające nagranie z Mikołajem Roznerskim, fanów aż zamurowało. Co on wyprawia? 3. Marcin Hakiel już znalazł pocieszenie po rozstaniu z Kasią Cichopek. Do sieci trafiło nagranie

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].