Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Twój język mówi o twoim zdrowiu. Zwróć uwagę na ważne szczegóły
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 24.03.2021 15:10

Twój język mówi o twoim zdrowiu. Zwróć uwagę na ważne szczegóły

Język
Unsplush/Hayes Potter/Język

Wbrew pozorom, wiele symptomów płynących z naszego organizmu bardzo łatwo rozpoznać. Każda część naszego ciała komunikuje nam coś o naszym całym organizmie. Okazuje się, że to jak wygląda nasz język, mówi wiele o stanie naszego zdrowia.

Pojedyncze przebarwienia na jeżyku mogą być nieszkodliwe. Ale czasami mogą oznaczać coś poważnego lub ostrzegać przed rozwijającą się infekcją. Język jest wrażliwym receptorem, na który oddziałuje wiele czynników, jak np. stres, czy starzenie. A co twój język zdradza o kondycji twojego organizmu? Sprawdź koniecznie!

Język – mapa naszego ciała

Zgrubienia, białe plamy, marszczenia, afty – to wszystko znaki, które daje nam nasze ciało. Jak je rozpoznać, a przede wszystkim, w jaki sposób je interpretować?

Biały nalot – może być oznaką pleśniawki lub infekcji grzybiczej. Białe przebarwienia mogą też wskazywać na to, że twój układ odpornościowy atakuje tkanki w jamie ustnej. Jeśli zauważasz na swoim języku białe plamy, których nie można zdrapać, może to być leukoplakia. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do dentysty.

Zgrubienie na języku – tym akurat nie należy się przejmować. Zgrubienia występują naturalnie na języku. Ich występowanie nie wiąże się ze stanem naszego zdrowia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Włosy na języku – mimo że w pierwszej chwili można się przestraszyć, nie należy panikować. Ciemne owłosienie na języku najpewniej oznacza po prostu niewystarczającą higienę jamy ustnej lub świadczy o nadmiernym paleniu papierosów.

Co jeszcze komunikuje nam nasz język?

Truskawkowo-czerwony język i czerwone plamy – czerwony język może być objawem braku witaminy B3 lub choroby Kawasaki, która powoduje zapalenie naczyń krwionośnych na całym ciele. Zwykle choroba ta występuje u dzieci. Czerwone zabarwienie języka może być też objawem szkarlatyny. Czerwone plamy mogą być oznaką owrzodzenia, ale również nowotworu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza!

Afty – zazwyczaj ich główną przyczyną jest stres, chociaż dobrze znane są też osobom noszącym aparat ortodontyczny. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznych częściach policzków. Dostępnych jest wiele preparatów w aptekach, które pomagają w pozbyciu się aft. Same znikają w przeciągu kilku dni.

Marszczenie na języku – to nic innego jak oznaka starzenia. Marszczenia na języku pojawią się więc z czasem u każdego. Nie można zapominać o prawidłowej higienie! Między marszczeniami mogą gromadzić się resztki pokarmu, które jak wiadomo, wydzielają nieprzyjemny zapach.

Popękany język – mogą tworzyć się wraz z wiekiem, ale są także oznaką chorób. Ich występowanie związane jest z zespołem Downa, łuszczycą i zespołem Sjögrena. Jeśli choroby, które spowodowały ich występowanie, są leczone, one również znikają.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Webmd.com, Webniusy.com, Medonet.pl