Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Absurdalny zakaz dla Afganek. Talibowie wprowadzili kolejne prawo, ograniczające wolność kobiet
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 14.09.2023 13:21

Absurdalny zakaz dla Afganek. Talibowie wprowadzili kolejne prawo, ograniczające wolność kobiet

Afganki
Talibowie wprowadzili kolejny zakaz dla Afganek, fot. ArmyAmber / canva.com

Afganki muszą mierzyć się z kolejnym zakazem, które wprowadziło ministerstwo promocji cnoty. Informacja o wprowadzonych zmianach wywołała ogromne poruszenie, a głos w sprawie postanowiła zabrać Fereshta Abbasi z Human Rights Watch, która trafnie zauważyła, że zakaz wprowadzono w Dniu Równości Kobiet. 

Afganki nieustannie ograniczane przez Talibów

15 sierpnia 2021 roku władzę w Afganistanie przejęli talibowie. Od zajęcia Kabulu nowa władza skupia się na odtworzeniu Islamskiego Emiratu Afgańskiego, który miał miejsce w latach 90. Wiążę się on bezpośrednio ograniczaniem praw obywatelom, a w szczególności kobietom. 

Afganki dziś nie mają łatwego życia, które przepełnione jest zakazami. Nie ma drugiego kraju na świecie, który tak silnie ograniczałby życie kobiet. Jeszcze do niedawna Afganki mogły studiować, ale tylko wtedy, kiedy były nauczane przez inne kobiety. Objęcie rządów przed talibów sprawiło, że kobiety otrzymały zakaz dalszej edukacji i posiadania wykształcenia wyższego. 

Nie mogą również pracować, a także współpracować z ONZ i innymi organizacjami. Ponadto Afganki muszą nosić burki w miejscach publicznych, co jeszcze do niedawna nie było wymagane. W ostatnim czasie zakazano kobietom także uprawiać sport oraz nakazano zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Afganistanie.

Egipcjanin zostawił ją z brzuchem: "Zawierają takie związki z... turystkami z Europy, żeby się zabawić"

Kolejne ograniczenia dla Afganek

Należy podkreślić, że Afganistan jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie dla kobiet. Mają one utrudniony dostęp do opieki medycznej, a około 70 na 1000 kobiet umiera każdego roku podczas ciąży lub porodu. Niestety na ten moment nic nie zapowiada, aby ich życie uległo poprawie.

Talibowie nie poprzestają wprowadzania kolejnych zakazów, a niektóre z nich wydają się absurdalne. Pod koniec sierpnia ministerstwo promocji cnoty ogłosiło kolejne ograniczenie dla kobiet.

Afganki
Afganki w burkach, fot. Juanmonino / canva.com

Absurdalny zakaz wprowadzony dla Afganek

Band-e-Amir jest popularnym parkiem narodowym w Afganistanie. UNESCO opisuje miejsce jako zespół naturalnych jezior o specjalnych formacjach geologicznych i strukturze. Ochoczo odwiedzają go rodziny z dziećmi, gdzie mogą pospacerować i się zrelaksować. Z najnowszych informacji wynika, że jednak nie wszyscy będą mieli do niego wstęp. 

Okazuje się, że talibowie zakazali kobietom wstępu do parku narodowego. Informację potwierdził Mohammad Khaled Hanafi, pełniący obowiązki ministra promocji cnoty i zapobiegania występkom. 

Swoje oburzenie w sprawie wyraziła m.in. Fereshta Abbasi z Human Rights Watch, która podkreśliła, że zakaz ten wprowadzono w Dniu Równości Kobiet.

Afganki1.png
Kobiety w Afganistanie, fot. ArmyAmber / canva.com

Źródło: tvn24.pl