Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Czy pokrzywa działa na włosy? Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 29.03.2024 07:39

Czy pokrzywa działa na włosy? Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie

pokrzywa
Fot. canva.com/@elenavolfphotos, canva.com/@gettyimages

Pokrzywa stosowana była już przez nasze babcie, które nie miały dostępu do Rossmanna na każdym osiedlu. Roślina od lat sprawdza się w walce z różnymi dolegliwościami skóry głowy i włosów, ale nie każdy może jej używać.

Jak pokrzywa wpływa na włosy?

Udowodniono, że pokrzywa może zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na zdrowie włosów. Jest bogata w składniki odżywcze, jak witaminy A i C, sole mineralne (w tym krzem), flawonoidy i fitosterole. Te substancje mogą mieć korzystny wpływ na kondycję włosów. Pokrzywa poprawi elastyczność włosów oraz będzie stymulować ich wzrost. Ponadto, złagodzi podrażnienia skóry głowy i przeciwdziała problemom związanym z łupieżem. 

Kosmetyki z dodatkiem pokrzywy stosują najczęściej osoby z problemami z blaskiem i witalnością włosów, z nadmiernym wypadaniem i łamliwością czy ze świądem. Regularne stosowanie może poprawić jakość każdej naszej fryzury.

Fryzury na komunię. Z łatwością wykonasz je w domu

Jak stosować pokrzywę na włosy?

W sklepach i drogeriach mamy do wyboru najczęściej trzy możliwości: olej, płukankę lub wcierkę. Ta ostatnia sprawdzi się szczególnie w trudnościach z przetłuszczaniem się włosów. Wmasowanie wcierki z pokrzywą wzmacnia cebulki włosów i hamuje wypadanie pasm. Reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowując zatkane pory, tym samym zmniejszając efekt przetłuszczania. Podobnie zadziała płukanka, którą przygotować możemy nawet sami

W aptekach dostaniemy także suplementy diety zawierające ekstrakt z pokrzywy, często w połączeniu ze skrzypem polnym. Składniki wspierają ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci, ale efekty widoczne są po trzech miesiącach regularnego stosowania po trzy razy dziennie. Jeśli nie chcemy tworzyć kolejnego wydatku, możemy sięgnąć po domowy napar z listków pokrzywy. Zadziała na odporność, nerki i równowagę hormonalną.

Kto nie powinien stosować pokrzywy?

Przed zastosowaniem pokrzywy w jakiejkolwiek postaci powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, ponieważ może wywoływać działania niepożądane u niektórych osób. Pokrzywy, nawet na włosy, nie powinny zatem stosować osoby z alergią na nią lub na inne rośliny z rodziny pokrzywowatych w obawie o reakcję alergiczną, taką jak swędzenie, wysypka lub obrzęk.

Tym samym, osoby z nadwrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii również powinny dać sobie z nią spokój. Trudniejsze choroby skóry (np. egzema czy łuszczyca) nasilą się pod wpływem produktów z pokrzywą lub spowodują dalsze podrażnienia. Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią także zalecana jest ostrożność w stosowaniu, ponieważ niektóre składniki mogą mieć niepożądane skutki dla zdrowia matki i dziecka.

Dodatkowo, naparu z listków pokrzywy nie powinny pić osoby, które mają problemy z nerkami lub układem moczowym. Taka herbata zwiększa produkcję moczu i tym samym powoduje szybsze wydalanie minerałów z organizmu m.in. potasu.