Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Domowy nawóz do kwiatów. Wsyp produkt z kuchennej szafki
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 17.02.2024 07:50

Domowy nawóz do kwiatów. Wsyp produkt z kuchennej szafki

Rośliny
Canva/ Domowy nawóz do kwiatów

Zimą obserwujemy tendencję do osłabienia roślin domowych, choćby z powodu dostarczania mniejszej ilości światła. Mamy dla was sposób, który pozwoli na wzmocnienie kwiatów i zapewni im wszystkie składniki odżywcze. 

Jakie korzyści zapewnia nawóz do kwiatów?

Domowe nawozy do kwiatów stanowią korzystne rozwiązanie dla zdrowia roślin oraz środowiska. Zapewniają one niezbędne składniki odżywcze, które wspierają rozwój rośliny i poprawiają ich kondycję. Stosowanie takich nawozów pozwala uniknąć użycia sztucznych preparatów chemicznych, co jest bardziej przyjazne dla planety. Nawozy można przygotować z naturalnych składników, takich jak kawałki skorup jaj, fusy po kawie czy woda po gotowaniu warzyw.

Regularne stosowanie domowych nawozów zwykle przynosi widoczne efekty w postaci bardziej intensywnego kwitnienia i zdrowszych liści. Ważne jest jednak zachowanie umiaru i nieprzesadzanie z ilością nawozu, aby uniknąć nadmiernego nagromadzenia składników odżywczych, co może zaszkodzić roślinie.

Wlej ciepłą wodę do doniczki i zobacz, co się stanie! Rośliny ci za to podziękują

Domowy nawóz do kwiatów z bananów

Jednym z lepszych sposobów na domowy nawóz jest ponowne wykorzystanie skórki z banana. Nie wyrzucajmy jej do kosza, a zachowajmy i pokrójmy na małe kawałki. W ten sposób zawarte w niej witaminy i minerały zostaną szybciej uwolnione. To ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo wspiera modny trend zero waste. 

Gdy skórka banana jest już pokrojona na małe kawałki, wystarczy umieścić ją w słoiku i zalać wodą. Taka mieszanka powinna być przechowywana w zacienionym miejscu przez około 24 godziny, podczas których składniki odżywcze przenikną do wody. Po upływie tego czasu wystarczy odcedzić płyn, który następnie można używać do podlewania roślin przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Domowy nawóz do kwiatów z kuchni

Dla wielu hodowców młode rośliny stanowią duże wyzwanie, gdyż dopiero zaczynają rozwijać korzenie i potrzebują czasu, by się dobrze przyzwyczaić do warunków w domu. Aby rosnąć prawidłowo, potrzebują składników odżywczych, takich jak fosfor, wapń i potas, które można łatwo znaleźć w produktach dostępnych w domu. Nie ma konieczności inwestowania w drogie nawozy, ponieważ wszystkie niezbędne składniki mamy pod ręką. 

Możemy skorzystać na przykład ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej, które są ogólnie dostępne. Wystarczy wyjąć około 1,5 cm ziemi z doniczki z kwiatem i dodać do niej łyżeczkę skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Następnie należy dokładnie wymieszać ją z ziemią i posypać wszystko świeżą glebą. Ważne jest, aby gleba była świeża, ponieważ w przeciwnym razie  po kilku dniach w doniczce może pojawić się pleśń. Nie zapominajmy również regularnie podlewać kwiatów. Nawóz sam w sobie nie sprawi, że rośliny będą cieszyć oko swoim wyglądem.

Rośliny
(fot. Canva)
Tagi: rośliny
Powiązane
KAPiF
Rozpoznajesz, czyje to oczy? Rozwiąż trudny quiz i sprawdź swoją wiedzę