Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Ile kalorii mają lody? Wybierz ten rodzaj, jeśli jesteś na diecie. To nawet o połowę mniej!
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 25.07.2023 12:10

Ile kalorii mają lody? Wybierz ten rodzaj, jeśli jesteś na diecie. To nawet o połowę mniej!

fot. Lama Roscu/Unsplash, ile kalorii mają lody
fot. Unsplash/Lama Roscu

Wiele kobiet marzy o tzw. idealnej sylwetce na lato. Często przez cały rok trzymają się rozmaitych wyrzeczeń, jednocześnie uprawiając sport, aby w następnym sezonie zachwycać swoją formą, podczas wypoczynku na plaży. Niestety, latem łatwo o efekt jo-jo, ponieważ podczas urlopu ciężko odmówić sobie “grzesznych” przyjemności. Kolorowe drinki, smażona ryba, frytki, czy gofry, to tylko niektóre pokusy. Do najbardziej popularnych zaliczamy lody, bez których nie można wyobrazić sobie upalnych wakacji. Ile mają kalorii i które wybrać, aby nie przytyć?

Kaloryczność lodów. Tyle ma jedna gałka słodkich przysmaków

Kaloryczność lodów może być bardzo różna, ponieważ w grę wchodzi nie tylko gramatura, ale i skład. Znaczenie mają też produkty, z których wykonano zimne przysmaki. Przykładowo, lody orzechowe będą bardziej kaloryczne, niż cytrynowe. Lody z bakaliami, będą zawierać więcej kalorii niż zwykłe śmietankowe. Pomijając jednak tak szczegółowy skład, warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe warianty, które wybieramy najczęściej.

Do najchętniej wybieranych gatunków zaliczamy kremowe lody, bazujące na mleku, oraz sorbety. Szacuje się, że jedna gałka sorbetu ma między 40, a 50 kcal. W porównaniu, klasyczne lody mają nieco więcej. Wartość energetyczna tego produktu to około 80-90 kcal.

Kasia Cichopek nosi najmodniejsze sukienki sezonu. Ten wzór optycznie odmłodzi cię o 10 lat

Te rodzaje lodów są najmniej dietetyczne. Jeśli dbasz o linię, lepiej ich unikaj

Lody mleczne i sorbety, to nie jedyne mrożone desery, które wybieramy latem. “Im dalej w las” tym kaloryka rośnie, a to nie sprzyja trzymaniu wagi. Jak podaje strona fitrepublic.pl, jeden świderek we włoskim stylu ma nawet 222 kcal, a jeśli dodamy do niego słodką polewę, może osiągnąć wartość energetyczną równą 250 kcal. 

Lody na patyku w chrupiącej polewie mogą mieć od 150 do 200 kcal. W popularnej sieci fast-foodów, lody w plastikowym pudełku mogą mieć około 140 kcal. 

Ile kalorii mają lody w rożku? Wafelek również ma znaczenie

Pomimo tego, że coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię, paradoksalnie wybór lodów w plastikowym kubeczku może być bardziej rozsądny. To co prawda niewielka różnica, jednak bilans kaloryczny może zostać przekroczony nawet przez taki drobiazg. 

Jak podaje strona wszystkoojedzeniu.pl, słodki wafelek ma około 20 kcal. Należy jednak pamiętać, że warto cieszyć się wakacyjnym czasem bez nadmiernego przejmowania się dietą. Jeśli jednak jest to dla nas ważne, aby spalić kalorie po jedzeniu loda, wystarczy biegać przez około 30 minut, przejechać około 10 km. rowerem, lub jeździć przez 40 minut na rolkach.