Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Maść cynkowa skuteczna w walce z niedoskonałościami. Jak ją stosować, by zobaczyć rezultaty?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 22.04.2023 19:00

Maść cynkowa skuteczna w walce z niedoskonałościami. Jak ją stosować, by zobaczyć rezultaty?

kobieta przed lustrem
fot. YakobchukOlena, canva.com

Maść cynkowa to produkt warty uwagi. Jest tania, skuteczna, łatwo dostępna i ma niewiele przeciwwskazań. Świetnie poradzi sobie z wypryskami, niedoskonałościami, a także walce z trądzikiem. Należy jednak używać jej w odpowiedni sposób.

Cynk jest substancją dodawaną do wielu popularnych kosmetyków. Ma działanie ściągające, przeciwzapalne i wysuszające, dlatego od lat używa się go w dermatologii i kosmetologii.

Maść cynkowa: czym jest i kiedy ją stosować?

Cynk niegdyś był cennym składnikiem, z którego korzystano w celu szybszego zagojenia się ran. Obecnie dodaje się go do podkładów, balsamów czy pudrów. Maść cynkowa ma działanie przeciwzapalne, ściągające i wysuszające, dlatego jest świetnym rozwiązaniem, kiedy na twarzy pojawią się niedoskonałości. Warto stosować maść jedynie punktowo, żeby nie podrażnić i nie wysuszyć cery. Nałożona na pryszcze, ropne stany zapalne, otarcia czy opryszczkę przyspieszy gojenie i uspokoi stan zapalny. 

Należy pamiętać, że maść cynkowa skutecznie chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Produkt znajdziecie w każdej aptece, a do jego zakupu nie jest potrzebna recepta. W zależności od miejsca i wielkości opakowania kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Cena oscyluje w granicach 4-8 zł za 20 g.

Agata Romaniuk opisała życie kobiet na Bliskim Wschodzie. Omanki współczują Polkom

Efekty

Maść cynkową warto nakładać na zmiany skórne dwa razy dziennie. Najlepiej sprawdzi się pozostawiona na noc. Podczas aplikacji należy być ostrożnym i nie dopuścić do przedostania się produktu do oczu. Pierwsze efekty działania maści są widocznie zaledwie kilka godzin po jej nałożeniu. 

Warto jednak kontrolować stan skóry, szczególnie kiedy korzystamy z maści po raz pierwszy. Już po kilku godzinach od nałożenia produktu stany zapalne są mniejsze, skóra powraca do naturalnego odcienia, znikają zaczerwienienia, a ropne stany wysuszają się i maleją.

Przeciwskazania i działania niepożądane

Maści cynkowej pod żadnym pozorem nie można nakładać na otwarte rany i silne stany zapalne. W przypadku stosowania kosmetyków dermatologicznych lub leków należy skontaktować się z lekarzem i zapytać o możliwość łączenia produktów. 

Z maści kategorycznie nie powinny korzystać osoby uczulone na cynk. Z kolei kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Znane są również niepożądane efekty uboczne, takie jak swędzenie, pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie, pogorszenie się stanu skóry czy reakcja alergiczna. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości należy zmyć produkt i udać się do lekarza.

Tagi: Uroda