Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Peeling ust domowymi sposobami. Tanio, a do tego spektakularnie!
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 22.03.2024 16:45

Peeling ust domowymi sposobami. Tanio, a do tego spektakularnie!

Peeling
Fot. canva.com/@gettysignature

Wraz z nadchodzącą porą roku dbamy o to, aby zrobić wiosenne porządki nie tylko w szafach, ale także w kontekście pielęgnacji. Po zimie powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe nawilżenie m.in. ust. Przygotowaliśmy dla was kilka peelingów stworzonych z produktów, które już mamy w domach. 

Dlaczego mamy suche usta?

Martwy naskórek na ustach, podobnie jak na innych obszarach skóry ciała, powstaje w naturalny sposób w wyniku rogowacenia. Proces ten polega na stopniowej produkcji nowych komórek skóry w warstwie podstawnej naskórka, które z czasem przesuwają się ku górze, stopniowo się starzejąc, aż obumierają. Ostatnia faza tworzy właśnie martwy naskórek.

Usta są narażone na działanie czynników zewnętrznych, jak słońce, wiatr, mróz czy suche powietrze, co może przyczynić się do szybszej utraty wilgoci i wysuszenia skóry. Dodatkowo, szkodliwe zwyczaje, takie jak częste lizanie ust czy używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, również mogą się przyczynić do pogorszenia stanu skóry. W problemie z pewnością pomoże stosowanie nawilżających balsamów do ust oraz okresowe wykonywanie peelingu. 

Już nigdy nie nałożysz kremu na twarz w ten sposób. Dermatolożka wyjaśnia, na czym polega błąd

Jak działa peeling ust?

Peeling to fizyczny lub chemiczny proces, którego celem jest złuszczenie martwych komórek skóry z powierzchni ciała, w tym także z ust. Peeling może być wykonany za pomocą specjalnych preparatów zawierających drobinki (np. cukier, sól, fusy z kawy) do złuszczania mechanicznego lub kwasów owocowych, a także innych substancji do złuszczania chemicznego.

Peeling ust usuwa martwe, suche komórki naskórka, pozostawiając je gładkie i miękkie. Po zastosowaniu zabiegu wargi stają się bardziej podatne na nawilżenie, co jest korzystne, szczególnie przed nałożeniem pomadki czy błyszczyka. Peeling ułatwia lepsze wchłanianie substancji odżywczych z produktów pielęgnacyjnych stosowanych na usta, co może przyczynić się do poprawy ich ogólnego stanu. Przydaje się również, gdy usta są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne - silny wiatr, mróz czy słońce, co może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.

Domowe peelingi na usta

1. Mieszanka cukru i miodu

Jest to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych peelingów do wykonania, a wiele produktów w drogeriach jest opartych właśnie o te dwa składniki. Należy wymieszać 1. łyżeczkę cukru z 1. łyżeczką miodu - tak stworzymy odpowiednią pastę. Delikatnie wmasujemy ją w usta przez kilka minut, a następnie spłuczemy ciepłą wodą. Cukier dokładnie złuszczy martwe komórki skóry, podczas gdy miód nawilży i zmiękczy usta.

2. Olej kokosowy i cukier brązowy 

By uzyskać ten peeling, potrzebujemy 1. łyżeczki oleju kokosowego i 1. łyżeczki cukru brązowego. Mieszaninę musimy wmasować w usta przez około 2-3 minuty, a następnie spłukać. Cukier brązowy złuszczy martwe komórki skóry, a olej kokosowy jest znany z nawilżających właściwości. Obfituje w kwasy tłuszczowe, w tym kwas laurynowy, który pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, tworząc barierę ochronną i zapobiegając utracie wody. Z tego powodu często stosuje się go w pomadkach ochronnych.  

3. Peeling z oliwy z oliwek i cukru

Nietypowa opcja, do której wymagana jest 1. łyżeczka oliwy z oliwek i 1. łyżeczka cukru. Jak z każdym poprzednim peelingiem, peeling należy wmasować w usta przez kilka minut, a później spłukać wodą. Oliwa z oliwek jest bogata w kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, który działa jako emolient, czyli substancja pomagająca zmiękczyć i nawilżyć skórę. Stosując oliwę z oliwek na usta, można pomóc w odbudowie warstwy lipidowej skóry oraz w utrzymaniu jej nawilżenia. Należy pamiętać jednak, że płyn jest ciężki i tłusty, a to czasem przeszkadza niektórym osobom. 

4. Pasta z aloesu i cukru

Podobnie zadziała peeling z aloesu i cukru. Wymieszamy 1. łyżeczkę soku z aloesu z 1. łyżeczką cukru. Delikatnie wmasujemy pastę w usta przez kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą. Aloes to kolejny składnik o właściwościach nawilżających, które pomagają zatrzymać wilgoć w skórze. Posiada witaminy, minerały i aminokwasy mogące pobudzić regenerację skóry ust. Działa też jako emolient, co oznacza, że pomaga zmiękczyć/wygładzić skórę.