Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Połącz te składniki i zapomnij o tłuszczu na kuchennych szafkach. Mikstura z łatwością usunie uporczywy brud
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 10.09.2023 15:19

Połącz te składniki i zapomnij o tłuszczu na kuchennych szafkach. Mikstura z łatwością usunie uporczywy brud

Mycie szafek kuchennych
Trik na skuteczne umycie szafek kuchennych, fot. Casarsa, NatureFriend / canva.com

Na szafkach kuchennych regularnie osadza się uporczywy brud. W przypadku tego pomieszczenia nie jest to jedynie kurz, ale również tłuszcz, który w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami tworzy twardą, trudno zmywalną powłokę na meblach. Oto trik, dzięki któremu z łatwością wyczyścisz meble. 

Dlaczego tłuszcz osadza się na szafkach kuchennych?

Kuchnia jest miejscem, w którym szczególnie zależy nam na utrzymaniu czystości, jednak nie należy to do prostych zadań. W pomieszczeniu, w którym często się gotuje lub smaży, brud osadza się w zupełnie inny sposób. Zwykłe przetarcie mebli nie usunie zanieczyszczeń, a kurz często łączy się z tłuszczem i wilgocią, tworząc twardą i trudną do usunięcia warstwę. 

Jeśli wentylacja w kuchni nie działa dobrze, tylko potęguje problem, a uporczywy brud może osadzić się praktycznie wszędzie. Jeśli w twojej kuchni nie ma okna lub nie zawsze korzystasz z okapu, zwróć szczególną uwagę na swoje szafki. W miejscu, w którym przygotowuje się jedzenie, powinien panować porządek. 

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni? Są na to 3 skuteczne sposoby

Trik na sprawne usunięcie tłuszczu i brudu na szafkach w kuchni

Jeśli w swojej kuchni dostrzeżesz lepiący, trudny do usunięcia osad na meblach, warto czym prędzej się go pozbyć. Skuteczną miksturę, która poradzi sobie z brudem, wykonasz w kilka chwil i to dosłownie za grosze. Zapewne wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni. 

Wystarczy połączyć ze sobą wodę, mydło w płynie lub płyn do naczyń i sodę oczyszczoną. Kluczowe jest jednak zachowanie proporcji, które wynoszą: 1:2:1. Tak przygotowaną miksturę nałóż na brudne szafki i odczekaj kilka minut. W tym czasie mieszanka powinna zadziałać i stopniowo rozpuszczać tłuszcz i brud. Sposób ten sprawdzi się również podczas czyszczenia okapu. Kolejno wystarczy wilgotna gąbka lub szmatka, by usunąć miksturę wraz z zanieczyszczeniami. 

Jeśli w swojej szafce z detergentami posiadasz silną chemię, lepiej z niej zrezygnuj podczas czyszczenia kuchni. W meblach mogą znajdować się szpary, a szafki mogą być nieszczelne, przez co detergenty mogą dostać się do naczyń, sztućców czy jedzenia. Warto zachować szczególną ostrożność i zdecydować na mniej drażniące środki. 

Czyszczenie okapu.png
Czyszczenie okapu, fot. Andrei Naumenka / canva.com

Jak unikać osadzania się tłuszczu i brudu na szafkach kuchennych?

Po dokładnym posprzątaniu kuchni warto zapobiegać tworzeniu kolejnych osadów. W tym celu świetnie sprawdzą się gazety, które wystarczy rozłożyć na samej górze szafek. Będą niewidoczne, a jednocześnie ochronią meble przed brudem. Należy pamiętać, by regularnie wymieniać gazety na nowe

Następnym aspektem, o który warto zadbać, jest odpowiednia wentylacja, która zminimalizuje osadzanie się tłuszczu na meblach. Warto zainwestować w dobrej jakości okap i regularnie czyścić wentylację. 

Czyszczenie szafek w kuchni.png
Mycie szafek w kuchni, fot. Akintevs / canva.com