Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Pranie bez chemii. Skuteczny, zdrowy i ekologiczny sposób na czyste ubrania. Ten przepis to prawdziwy hit
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.09.2023 17:31

Pranie bez chemii. Skuteczny, zdrowy i ekologiczny sposób na czyste ubrania. Ten przepis to prawdziwy hit

Pranie bez chemii
Przepis na pranie bez chemii, fot. stevepb / canva.com, instagram.com/_droga_do_zdrowia

Pranie jest jedną z czynności, którą każdy z nas wykonuje regularnie. Ważne, aby używać odpowiednich środków, które nie zniszczą ubrań, a jednocześnie dokładnie je wyczyszczą, zapewniając świeży zapach na długo. Okazuje się, że wcale nie trzeba korzystać z proszków, kapsułek czy żeli dostępnych w sklepach. Skuteczny, ekologiczny i zdrowy środek piorący możemy wykonać samodzielnie w domu. 

Pranie bez chemii - zdrowe, ekologiczne i nieuczulające

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość środków do prania. Od proszków, po kapsułki i płyny. Wiele osób decyduje się na dodawanie również płynów zmiękczających tkaniny czy też zapewniających dodatkowy zapach. Wiele z nich jednak uczula, dodatkowo kosztują sporo, a przecież pranie robi się regularnie. 

Okazuje się, że można śmiało zrezygnować z kupna gotowych produktów i samodzielnie zająć się tworzeniem własnej mieszanki, która jest ekologiczna, tania i przede wszystkim skuteczna. Dodatkowo nie uczula, a niektóre ze składników można dodawać wedle własnego uznania, zapewniając ubraniom nasz ulubiony zapach

Domowe sposoby na za małe buty. Rozciągniesz je bez trudu i nie wydasz ani grosza!

Przepis na środek do prania

Swoim sposobem na pranie podzieliła się instagramerka, działająca w sieci pod nickiem @_droga_do_zdrowia. Kobieta pochwaliła się przepisem, z którego korzysta już od ponad 5 lat. Głównym składnikiem mikstury jest soda oczyszczona, którą wsypuje do obu przegródek kasetki na detergenty. 

To jednak nie koniec. W miejsce na płyn wlewa również ocet. Jeśli akurat zamierza prać białą odzież, dodatkowo dosypuje również do przegródki na główne pranie 2-3 łyżki sody kalcynowanej. Ostatnim krokiem jest dodanie olejków, które zapewnią ulubiony zapach. Dokładny przepis na mieszankę znajdziecie poniżej. 

Co jeszcze można dodać do mikstury?

Autorka profilu podzieliła się konkretnym przepisem na środek do prania. Jak dowiadujemy się z postu, do przegródki na pranie wstępne wsypuje 2 łyżki sody i 5 kropel olejku z drzewa herbacianego. Z kolei do przegródki na główne pranie wsypuje 5 łyżek sody i dodaje 10 kropel olejku herbacianego, a w miejsce na płyn wlewa maksymalną ilość octu (zgodnie z miarką umieszczoną w szufladzie na detergenty) i dodaje 10 kropel olejku pomarańczowego.

Warto jednak pamiętać, że niektóre olejki mogą pozostawiać kolor. W przypadku prania białych materiałów lepiej z nich zrezygnować na rzecz olejków niepozostawiających koloru.

Film z instruktażem zobaczycie poniżej: