Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Prebiotyki – czym są, jak działają na mikrobiom i dlaczego są tak ważne dla naszej skóry
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 25.04.2023 12:41

Prebiotyki – czym są, jak działają na mikrobiom i dlaczego są tak ważne dla naszej skóry

kobieta nakłada krem
fot. materiały prasowe

Stanowią pierwszą linię obrony przed patogenami i alergenami, pomagają w utrzymaniu naturalnego pH skóry, przyspieszają regenerację naskórka i są naszym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, łuszczycą oraz AZS. Sprawdź, czym są probiotyki i dlaczego równowaga mikrobiomu to klucz do zdrowej i pięknej cery!

Czym jest mikrobiom?

Czy wiesz, że na 1 cm 2  naszej skóry bytuje ok. miliona bakterii? Tworzą one wspólnie z grzybami, wirusami i innymi mikroorganizmami unikalny dla każdego z nas mikrobiom. Większość mikroorganizmów, które zamieszkują naszą skórę, żyje w symbiozie z komórkami skóry, stanowiąc jej integralną część. Co więcej, „dobre” bakterie odpowiadają za utrzymanie lekko kwaśnego pH skóry, chroniąc nas przed namnażaniem bakterii patogennych i alergenami. Niestety równowagę mikrobiomu łatwo naruszyć.

Co narusza równowagę mikrobiomu?

Niektóre czynniki mogą zaburzyć równowagę mikrobiomu skóry, w tym stosowanie kosmetyków o wysokiej zawartości detergentów, zaburzenia hormonalne, dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, palenie papierosów czy przyjmowane leki.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne mogą naruszać homeostazę mikrobiomu?
- Peelingi chemiczna i laserowe,
- Stosowanie kosmetyków z kwasami AHA/BHA i retinolem,
- zbyt agresywnie działające kosmetyki oczyszczające skórę,
- kosmetyki zawierające alkohol.

Brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV również zaburza równowagę mikrobiomu, a to sprawia, że skóra jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne, staje się przesuszona i nadwrażliwa, mogą też pojawić się stany zapalne i zmiany trądzikowe. Badania potwierdzają - zmiany w mikrobiomie skóry mogą mieć wpływ na rozwój chorób skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Naruszona równowaga mikroorganizmów zamieszkujących naszą skórę przekłada się również na spowolnienie procesów regeneracji i przyspieszone fotostarzenie się skóry.

Sara James powiedziała, co myśli o swoim występie. "Co za wstyd". Surowo siebie oceniła?

Jak pomóc w utrzymaniu równowagi mikrobiomu?

Gdy mikroflora skóry twarzy ulega zaburzeniu z pomocą przychodzą probiotyki i prebiotyki. Pierwsze z nich to żywe dobroczynne szczepy bakterii, które wspomagają odnowę naturalnej flory bakteryjnej i zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie. Drugie z nich - prebiotyki stanowią pokarm dla flory bakteryjnej, stymulując jej rozwój. To substancje odżywcze takie jak: białka, tłuszcze, polisacharydy, dzięki którym dobroczynne bakterie mogę się rozwijać i pełnić swoje funkcje. Połączenie prebiotyków i probiotyków tworzy kompleks nazywane synbiotykiem.

Zalety stosowania kosmetyków z prebiotykami

1. Poprawa funkcji obronnych skóry
Kosmetyki z probiotykami pomagają w utrzymaniu równowagi mikrobiomu, zapewniając prawidłowe pH skóry i zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne.
2. Redukcja podrażnień skóry i alergii
Kosmetyki z probiotykami wpływają na zmniejszenie reaktywności cery i łagodzenie stanów zapalnych, pomagając w walce z dermatozami, takimi jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
3. Przyspieszenie gojenia ran i redukcja stanów zapalnych
Probiotyki pomagają zwalczyć patogeny i zmniejszają procesy zapalne w skórze oraz przyspieszają regenerację. Dzięki hamowaniu rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstanie trądziku pospolitego probiotyki są sojusznikiem w walce z trądzikiem.
4. Zwiększenie elastyczności i poprawa nawilżenia
Prebiotyki wpływają na zwiększenie poziomu nawilżenie skóry, dzięki czemu znika uczucie ściągnięcia i pieczenia, a cera staje się bardziej jędrna i gładka.
5. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
Dobroczynna flora bakteryjna pomaga w zmniejszeniu szkód wywołanych przez promieniowanie UV, wpływając na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Już chyba wiesz, dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z probiotykami? A jeśli do probiotyków dodamy prebiotyki skuteczność działania pielęgnacji wskoczy na jeszcze wyższy poziom - połączenie dobroczynnych drobnoustrojów z ich „pożywieniem” zwiększa efektywność formuł kosmetycznych.

tonik esencja
materiały prasowe

 

Synbiotyczny tonik-esencja rewitalizująco-nawilżający Total Revital Solution, SHECARE, cena: ok. 45 zł, www.bielenda.com
Tonik z dodatkiem endemicznej algi niebieskiej LANABLUE ™, kombuchy, amino-complexu, betainy i witaminy E oraz pre- i probiotyków. Odświeżająca formuła o silnym działaniu nawilżającym i rewitalizującym, przywraca skórze jej naturalne pH i równowagę mikrobiomu. Pozostawia skórę nawilżoną, ukojoną i gotową na kolejne kroki pielęgnacyjne.

Synbiotyczny krem na dzień
materiały prasowe

Synbiotyczny rewitalizująco-nawilżający krem-booster Total Revital Solution, SHECARE, cena: ok. 55 zł, www.bielenda.com
Zawarte w nim składniki aktywne: ficyna – mikrozłuszczający enzym z figi, alga niebieska LANABLUE™, kombucha, amino- complex, synbiotyk, skwalan, witamina E i masło shea wspierają rewitalizację, wzmacniają równowagę hydrolipidową i mikrobiom skóry, nadając cerze blask. Krem idealnie sprawdza się pod makijaż. Jego lekka formuła świetnie się wchłania, bez pozostawiania tłustego filmu, dając efekt rozświetlenia.

 

Źródło: materiały prasowe

Tagi: Pielęgnacja