Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Prosty trick na sprawdzenie świeżości jajek. Idealny przed świętami
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 28.03.2024 07:40

Prosty trick na sprawdzenie świeżości jajek. Idealny przed świętami

Jajka
Fot. canva.com/anouchka

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a my przygotowujemy menu potraw, gdzie głównymi składnikami są oczywiście jajka. Często jednak mamy problemy ze sprawdzeniem ich przydatności. Znaleźliśmy dla was prosty sposób na wykrycie, czy nadal są świeże.

Data ważności jajek

Data ważności jajek zależy od wielu czynników, ale możemy wpłynąć na wydłużenie czasu jego spożycia. Na pewno powinniśmy trzymać jajka w lodówce. Należy umieścić jej na środkowych półkach, nie na drzwiach, ponieważ wtedy są narażone na wahania temperatury. Ponadto unikajmy wystawiania ich na promienie słoneczne.

W większości krajów na skorupce jajek znajduje się data ważności, która informuje o dacie, do której jajka powinny być spożywane. Jeśli data już minęła, istnieje większe ryzyko, że jajka nie będą już świeże. Mimo wszystko, gdy kupujemy czy dostaniemy jajka z małego, prywatnego gospodarstwa od rodziny i znajomych, nie znajdziemy na jajkach potrzebnej daty. Co robić w takiej sytuacji?

Na pękające jajka jest tylko jeden sprawdzony sposób. Zawsze działa

Jak sprawdzić świeżość jajek?

Popularnym sposobem na sprawdzenie przydatności jajek jest oglądanie ich przez światło. Powinniśmy przytrzymać jajko przed bezpośrednim źródłem światła (na przykład przed lampą lub latarką) i sprawdzić, czy widzimy promienie przechodzące przez skorupkę. Im mniej światła się przedostaje, tym świeższe jest jajko. Jeśli można zauważyć dużo światła, oznacza to, że jajko jest starsze.

Podobnie zadziała wstrząśnięcie. Należy delikatnie potrząsnąć jajkiem koło ucha i słuchać dźwięku. Świeże jajka mają zwykle tłumiący dźwięk, podobny do cichutkiego buczenia. Jeśli usłyszymy głośne i wyraźne chrupanie, jajko może być starsze.

Czy jajko jest świeże?

Mimo wszystko, najbardziej sprawdzonym sposobem będzie pływanie jajka w wodzie. Należy jedynie umieścić jajko w misce z wodą. Świeże jajka zwykle opadają na dno i leżą płasko na boku. Starsze jajka podnoszą się nieco od dna, ale nadal go dotykają.

Z kolei te, które wznoszą się do góry lub stoją pionowo na dnie, są prawdopodobnie zepsute i nie nadają się do spożycia. Przeterminowane jajka są wypełnione powietrzem, dlatego unoszą się w wodzie. Poniżej możecie zobaczyć grafikę ilustrującą przydatność: