Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > W ten sposób szybko odpowietrzysz grzejnik żeliwny. Hydraulik nie będzie potrzebny!
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 16.10.2023 16:04

W ten sposób szybko odpowietrzysz grzejnik żeliwny. Hydraulik nie będzie potrzebny!

jak odpowietrzyć grzejnik, pexels
grzejnik, pexels

Odpowietrzenie grzejnika może być konieczne i najlepiej dowiedzieć się o tym jeszcze przed zimą. Jak rozpoznać, czy kaloryfer jest zapowietrzony? To wcale nie takie trudne! Kiedy już odnajdziesz przyczynę ulatniania się ciepła, wystarczy kilka ruchów, a w mieszkaniu znów zagości gorące powietrze. Wcale nie musisz wzywać hydraulika!

Jak rozpoznać, czy grzejnik jest zapowietrzony? To bardzo proste

Sposoby na rozpoznanie, czy grzejnik jest zapowietrzony są dwa. Pierwszy - dźwiękowy, polega na tym, że możemy usłyszeć charakterystyczne bulgotanie i syczenie po odkręceniu pokrętła. Drugi, to dotykowy. Zapowietrzony kaloryfer będzie zimny w górnej części, a w dolnej ciepły. Zazwyczaj jest całkowicie odwrotnie.

Kobiety pokochały "koktajl Shreka"! Wystarczą dwa składniki, aby pozbyć się boczków W ten sposób doczyścisz nagrobek bez szorowania. Wosk od razu odejdzie od płyty

Co to znaczy, że kaloryfer jest zapowietrzony? To duży problem, szczególnie zimą

Żeliwne kaloryfery nadal są popularne w wielu mieszkaniach. Niestety, zdarza się, że przez okres letni ulegają zapowietrzeniu, przez co ciepło nie dociera do pomieszczeń. Co to dokładnie oznacza? Do zapowietrzenia się kaloryferów dochodzi, kiedy powietrze “zatrzymuje się” w żebrach, które powinny być wypełnione wodą. Zazwyczaj takie zjawisko ma miejsce, kiedy do instalacji dolewa się wody. 

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? Zrób to krok po kroku

Kaloryfer odpowietrzysz śrubokrętem lub kluczem. Musisz być bardzo ostrożna, aby nie zalać pomieszczenia wodą. Powoli odkręcaj śrubę, aż z kaloryfera zacznie uwalniać się powietrze i woda. Powinna kapać niewielkim ciurkiem, więc polecamy podstawić miskę. Kiedy będziesz to robić, opukuj kaloryfer, aby uwolnić wszystkie bąbelki powietrza. Gdy poczujesz, że ciśnienie się zmniejszyło, zakręć zawór. 

Powiązane
KAPiF
Rozpoznajesz, czyje to oczy? Rozwiąż trudny quiz i sprawdź swoją wiedzę