Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak wziąć ślub z obcokrajowcem? To wcale nie takie proste: dokumenty, formalności, terminy
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 30.05.2023 13:49

Jak wziąć ślub z obcokrajowcem? To wcale nie takie proste: dokumenty, formalności, terminy

Para młoda
kkshepel/Canva

“Serce nie sługa” — to popularne powiedzenie sprawdza się w codziennym życiu. Z reguły płomienne uczucie względem drugiego człowieka pojawia się znienacka. Nie zastanawiamy się wówczas jakiej jest narodowości. Okazuje się, że ma to spore znaczenie, szczególnie jeśli planujemy z nim ślub! Zobacz, jak się do tego przygotować i ile może potrwać proces załatwiania niezbędnych dokumentów. 

Ty kochasz jego, a on Ciebie, ale z pochodzenia jest Hiszpanem lub Albańczykiem. To może bardzo skomplikować Wam życie, zwłaszcza przed ceremonią zaślubin. Jak poradzić sobie z “papierologią” w przypadku ślubu z obcokrajowcem?

Ślub z przeszkodami - co trzeba wiedzieć, żeby pobrać się z obcokrajowcem?

Związki bywają obecnie bardzo różnorodne. Odkąd podróżowanie po świecie stało się równie proste, jak jazda pociągiem po Polsce, wiele osób lata zagranicę nawet kilka razy do roku. To owocuje nowymi znajomościami, a często również miłością.

Związek z mężczyzną, który pochodzi z innego kraju to jednak “pikuś” przy tym, co będzie Was czekało przed ślubem. Według polskiego prawa, wymagane będą dodatkowe dokumenty, na które nie raz trzeba sporo poczekać. Oczywiście wiele zależy wówczas od tego, czy Twój partner jest obywatelem UE, czy nie.

Pamiętacie wójtową z "Rancza"? Tak dzisiaj wygląda Violetta Arlak, piorunująca metamorfoza

Zadbaj o odpowiedni zestaw dokumentów

Do zawarcia związku z obcokrajowcem potrzebne będą dokumenty, które potwierdzą jego tożsamość, a także status matrymonialny. W końcu jedną z przeszkód podczas zawierania związku małżeńskiego w Polsce jest fakt posiadania żony w innym kraju. Zatem przed pójście do Urzędu Stanu Cywilnego zaopatrzcie się w:

  • Dokument, który zwany jest “zapewnieniem”. Ma ono na celu wykluczenie wszelkich przeszkód, które mogą uniemożliwić zawarcie związku. 
  • Kartę pobytu lub paszport, które potwierdzą dane osobowe przyszłego małżonka. 
  • Odpis aktu urodzenia, najlepiej mieć ze sobą zarówno oryginał, a także dokument przetłumaczony na język polski, oczywiście najlepiej przez tłumacza przysięgłego. 
  • Jeśli Twój partner miał już wcześniej żonę, powinien również przedstawić akt małżeństwa z adnotacją o rozwiązaniu lub unieważnieniu go.  
  • Od wdowców z kolei wymagany jest akt zgonu małżonka.

Po dostarczeniu pełnej dokumentacji Urząd Stanu Cywilnego weryfikuje oryginalność pism, a następnie wyraża zgodę na zawarcie związku małżeńskiego. Przyszła para młoda ma wówczas 6 miesięcy na pobranie się.

Ślub z obcokrajowcem - kościelny czy cywilny?

Nie zawsze jednak jest możliwość dostarczenia wszystkich papierów. W takim przypadku można ubiegać się o wydanie pozwolenia na ślub bez pełnej dokumentacji. Wzór podania znajdziesz w sieci. Miej również na uwadze, że sprawdzenie ich prawdziwości może potrwać nawet kilka miesięcy. Wszystkie opisane zasady dotyczą zarówno obywateli UE oraz osób, które mieszkają poza nią.

Możesz także zdecydować się na zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Wówczas poza podstawowymi dokumentami potrzebny będzie także akt bierzmowania. Można to jednak obejść i zdecydować się na tzw. ślub jednostronny z małżonkiem innej wiary. Jednak w tym przypadku wymagana będzie zgoda biskupa na wdrożenie takiego procederu oraz oficjalne zobowiązanie małżonka do wychowania dzieci w wierze katolickiej.

Zatem jeśli szykujecie się do ślubu, zarezerwujcie lepiej odległy termin, aby na spokojnie zorganizować całą dokumentację.

Zobacz zdjęcie:

Tagi: Samo życie