Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak zorganizować tanie wesele? Nie musisz wydawać majątku
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 27.02.2024 14:25

Jak zorganizować tanie wesele? Nie musisz wydawać majątku

Wesele
Canva/ Jak zorganizować tanie wesele?

Cenowo przystępne wesele jest marzeniem każdej młodej pary. Niemniej jednak, jego organizacja często wiąże się z dużymi wydatkami. Jeśli nasze fundusze są ograniczone, istnieją sposoby na oszczędności bez negatywnych efektów na ostateczny wygląd uroczystości. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak zaoszczędzić na miejscu wesela?

Organizując tanie wesele, należy poszukać nowootwartej restauracji. Jednym ze sposobów na oszczędności podczas organizacji wesela jest staranna selekcja ofert miejsc na przyjęcie. Na rynku stale pojawia się wiele nowych lokali, które mogą być atrakcyjniejsze pod względem cenowym. Nowe miejsca często starają się zyskać popularność i przyciągnąć gości, dlatego często kosztują mniej. Lokale popularne na Instagramie często mają wyższe ceny ze względu na swoją rozpoznawalność w mediach społecznościowych i wysoki poziom zainteresowania. Podczas negocjacji z właścicielami lub menedżerami lokali warto wspomnieć, że planujemy promować miejsce na naszych profilach w mediach społecznościowych i poprosić o wsparcie naszych gości w tej kwestii.

Na kwestii samej lokalizacji też można zaoszczędzić. Nietypowa sala weselna to gwarancja taniego wesela. To mogą być różnorodne miejsca, takie jak galeria sztuki, dom kultury, ośrodek wypoczynkowy, pensjonat, a nawet przestronne studio fotograficzne, stodoła lub hala fabryczna. Warto dobrze poznać przestrzeń, w której planujemy zorganizować wesele. Czasami wystarczy surowy, industrialny charakter pracowni, podczas gdy w innych przypadkach istotne są na przykład duże i malownicze okna. Sami możemy również dołożyć starań, aby nadać miejscu wyjątkowy urok.

Warto również przemyśleć datę wesela i wybrać inny dzień tygodnia niż sobotę. To właśnie wtedy opłaty za przyjęcie są najdroższe i pod względem sali, ale też zatrudnienia fotografa, DJ-a itp. Należy jednak pamiętać, że wesele np. w czwartek czy piątek będzie wymagać od gości wzięcia dwóch dni urlopu, dlatego dobrze to przemyślmy. 

Wesele
Wesele (fot. Canva)
Oświadczył się w walentynki. Magda od razu powiedziała "nie"

Jak zorganizować tanie wesele?

Najtańszą opcją będzie rezygnacja z dużej imprezy i postawienie na obiad lub przyjęcie. Coraz więcej par decyduje się na kameralne spotkania. Weselny obiad dla najbliższej rodziny i świadków na około 40-50 osób jest zdecydowanie tańszy niż tradycyjne przyjęcie. Dodatkowo, rezygnując z wesela, nie trzeba ponosić kosztów związanych z muzyką – DJ-em lub zespołem. Cena za wynajem sali lub osobę (symboliczny talerzyk) jest niższa niż na weselu, ponieważ tego typu obiad trwa zazwyczaj nie dłużej niż 4–5 godzin. Oznacza to też mniejszą ilość dekoracji, krótszy czas pracy fotografa, który może być wynajęty na określoną liczbę godzin.

Zaoszczędzimy również na dekoracjach. Weselne dekoracje mogą być nie tylko drogie, ale i uciążliwe dla gości. Przykładem może być zbyt rozbudowana dekoracja sufitu w niskim pomieszczeniu lub duże bukiety na stołach, utrudniające swobodną rozmowę między gośćmi. Zamiast tego, można rozważyć zawieszenie wielu białych lampek choinkowych lub świetlnych kurtyn, które można nabyć hurtowo za niewielkie pieniądze. Tego rodzaju ozdoby natychmiast dodają bajkowego klimatu. 

Wesele
Wesele (fot. Canva)

Podobnie, lepiej unikać zamawiania drogich zaproszeń, winietek i oznaczeń stołów. Koszt pojedynczego zaproszenia może sięgać nawet 30 złotych, co przy liczbie gości generuje znaczne wydatki. Dodatkowo należy doliczyć znaczki, koperty i inne elementy, co sumuje się do kilku tysięcy złotych wydatków na papeterię ślubną. Zamiast tego, można samodzielnie przygotować piękne zaproszenia i wydrukować je na ładnym papierze.

Jak ograniczyć wydatki na weselu?

Opłaty za zespoły muzyczne są zazwyczaj bardzo wysokie. Jednakże zatrudnienie muzyków nie zawsze gwarantuje, że wszyscy goście będą dobrze się bawić. Dlatego, jeśli planujecie oszczędne wesele, lepszym wyborem może być wynajęcie doświadczonego DJ-a. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko nieudanych występów na żywo, a jednocześnie daje możliwość odtwarzania ulubionych przebojów gości weselnych. Przez dokładne omówienie preferencji muzycznych i ustalenie playlisty z DJ-em z pewnością zapewnicie wszystkim udaną zabawę.

Warto też przemyśleć kwestię alkoholu. Warto zaproponować gościom opcję przyniesienia własnego alkoholu na salę. Niemniej jednak, nie zawsze jest to wykonalne — większość restauracji i domów weselnych narzuca wysoką marżę na alkohol weselny. W przypadku negocjowania korzystnych warunków warto rozważyć zakup alkoholu przez internet. Znajdziemy wiele firm oferujących dostawę alkoholu na miejsce za niewielką dopłatą.

Jeśli chodzi o temat menu, należy unikać nadmiarowej ilości dań. To częsty błąd, który powoduje marnowanie jedzenia. Wiele osób preferuje w daniach klasykę, aby mieć pewność, że goście nie opuszczą przyjęcia głodni. Dobra praktyka to zróżnicowanie potraw, serwując wykwintne dodatki i przekąski. Podobnie z daniami ciepłymi, zwłaszcza tymi podawanymi po północy. Jeśli jest taka możliwość, zamówcie tylko 70% ciepłych dań na późniejsze godziny. Nie wszyscy goście są głodni o tej porze, a niektórzy mogą opuścić przyjęcie wcześniej. 

Wesele
Wesele (fot. Canva)
Powiązane
KAPiF
Rozpoznajesz, czyje to oczy? Rozwiąż trudny quiz i sprawdź swoją wiedzę