Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Maszynki do golenia trzeba wymienić częściej, niż myślisz. To, co się na nich znajduje, przyprawia o mdłości!
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 03.08.2023 09:39

Maszynki do golenia trzeba wymienić częściej, niż myślisz. To, co się na nich znajduje, przyprawia o mdłości!

maszynki do golenia
Co ile należy wymieniać maszynki do golenia?, fot. @shotprime, Canva.com

Jeżeli twoja skóra po goleniu jest podrażniona, zaczerwieniona czy też pojawiają się z nią inne problemy, jedną z przyczyn może być zbyt rzadkie zmienianie maszynki do golenia. Jednorazowe urządzenia można co prawda użyć więcej niż raz, jednak zbyt długie stosowanie tej samej maszynki może bardzo zaszkodzić skórze. Jak często należy zatem je wymieniać?

Na jak długo starcza jednorazowa maszynka do golenia?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jak często należy zmieniać maszynkę do golenia, nie jest łatwa. Wszystko zależy od wielu czynników: rodzaju i gęstości włosów, ale też oczywiście prędkość ich rośnięcia: te pod pachami rosną o połowę szybciej niż te na rękach i nogach.

Najlepiej czujnie przyglądać się wyglądowi żyletek: jeżeli są matowe, szorstkie, ciągną za włosy, lub co gorsza: zaczynają pokrywać się rdzą, to najwyższy czas na wymianę. Należy tego pilnować, by uniknąć podrażnień skóry. Te zaś pojawiają się nie bez powodu: wszystko przez substancje, jakie gromadzą się w maszynce.

maszynki do golenia
Jak często zmieniać maszynkę do golenia?, fot. John Ondreasz z Pixabay
Po śmierci męża zrobiła coś strasznego – "wiedziałam, że krewni mnie potępią". Niebywałe z kim się związała!

Jak często zmieniać maszynkę do golenia?

Zazwyczaj, przy codziennym goleniu, maszynka powinna być wymieniona po jednym lub maksymalnie dwóch tygodniach. Jeżeli używasz jej co drugi dzień, okres ten wydłuża się do trzech tygodni, a nawet do sześciu przy goleniu raz lub dwa razy w tygodniu.

Pamiętajcie, by po każdym użyciu bardzo dokładnie wypłukać urządzenie pod silnym strumieniem wody. Pomiędzy żyletkami gromadzą się bowiem włoski, resztki naskórka i wilgoć, a to bardzo sprzyja szybkiemu rozwojowi bakterii.

maszynki do golenia
Co jaki czas zmieniać maszynki do golenia?, fot. @prostock-studio, Canva.com

Co ile czasu zmieniać golarki jednorazowe? Dermatolog radzi

Dermatolog, doktor Adarsh Vijay Mudgil, cytowany przez tygodnik „Wprost”, podkreśla, że optymalnym czasem „żywotności” jednorazowej golarki jest pięć do siedmiu razy użytkowania. Później większość ostrzy staje się tępa.

Golenie się tępą żyletką nie jest dobrą praktyką. Stępienie ostrza utrudnia dokładne przycięcie włosków, co z kolei powoduje szarpanie łodygi włosa. Może to powodować wiele stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, które zwykle pojawiają się jako grudki i zaczerwienienia po goleniu – mówi specjalista.

maszynki do golenia
Co jaki czas zmieniać maszynki do golenia?, fot. @dragonimages, Canva.com