Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Niebezpieczne zjawisko w randkowaniu. Na czym polega ghostlighting i jak się przed tym chronić?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 13.09.2023 07:01

Niebezpieczne zjawisko w randkowaniu. Na czym polega ghostlighting i jak się przed tym chronić?

Para
Czym jest ghostlighting? fot. Andrea Piacquadio / canva.com

Coraz częściej możemy usłyszeć o niebezpiecznym zjawisku podczas randkowania, jakim jest ghostlighting. Warto przyglądać się zachowaniu potencjalnej partnerki lub partnera, aby możliwie jak najszybciej zorientować się o planach drugiej osoby i nie odczuć negatywnych skutków relacji. 

Czym jest ghostlighting?

Wiele osób, które wciąż nie znalazły swojej drugiej połówki, są otwarte na nowe znajomości i chętnie uczęszczają na randki. Oczywiste, że jedno spotkanie nie wystarczy, aby dobrze poznać drugą osobę, jednak już po kilku randkach można zwrócić uwagę na pewne zachowania, które w przyszłości mogą okazać się problematyczne i bardzo toksyczne. 

Jednym ze zjawisk, o których mówi się coraz częściej jest ghostlighting. To połączenie dwóch zachowań: ghostingu i gaslightingu. Pod tymi słowami kryją się sytuacje, podczas których partner lub partnerka nieoczekiwanie znika bez słowa. Kontakt jest wówczas utrudniony lub w ogóle go nie ma. To jednak nie koniec. Osoba, która wpisuje się w ghostlighting powraca po czasie, nie widząc w swoim zachowaniu nic złego. Co więcej, potrafi tak zmanipulować zostawioną osobę, że ta nie zauważa w tym nic złego, zaś sama boryka się z poczuciem winy za swój osąd.

Randka.png
Czym jest ghostlighting? fot. Deniss Bojanini / canva.com
Nosisz ten pierścionek? To znak, że jesteś singielką! Nowy trend wśród kobiet wzbudza duże kontrowersje

Jak rozpoznać ghostlighting?

Rozpoznanie ghostlighting na początku może być bardzo trudne, ponieważ osoby wyrozumiałe mogą tłumaczyć sobie niektóre zachowania. Oczywiste, że czasem może wyskoczyć ważne spotkanie, trzeba zostać dłużej w pracy lub nie ma się możliwości, by odebrać telefon. Warto jednak być czujnym i zwracać szczególną uwagę na tłumaczenie osoby, która z jakiegoś powodu nagle postanowiła zniknąć. 

Osoby, które wpisują się w zachowanie typu ghostlighting są mistrzami w manipulacji. Potrafią swoją nieobecność wytłumaczyć w taki sposób, że osoba pozostawiona może odczuwać wyrzuty sumienia. Warto być czujnym na kłamstwa, a także groźby, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźne. Ghostlighterzy nie widzą w swoim zachowaniu nic złego i nie potrafią przyznać się do błędu. Sprytnie jednak zrzucają winę na drugą osobę i sprawiają, że ta czuje się nieswojo i potrafi wątpić w swoje przekonania. 

Ghostlighting to wyrafinowana forma stosowania przemocy, która sprawia, że tracimy zaufanie do samego siebie. Trzymając się przy takiej osobie, możemy zacząć wątpić w swoje przekonania, czuć się zagubionym i tracić pewność siebie.

Zjawisko ghostlightingu
Niebezpieczne zjawisko w randkowaniu, fot. ffgimages / canva.com

Takich słów używają ghostlighterzy

Ghostlighterzy są świetnymi manipulantami i potrafią przeinaczyć rzeczywistość w taki sposób, aby się wybielić. Jeśli od swojej drugiej połówki często słyszysz takie zdania jak: “przesadzasz”, “było zupełnie inaczej”, “wyolbrzymiasz”, “o co ci chodzi, coś sobie wymyśliłeś/aś” itp., zachowaj czujność. Takie osoby sprawiają, że po czasie przejmują kontrolę nad pojmowaniem rzeczywistości drugiej osoby. 

Ofiary ghostlighterów czują się zdezorientowane, niezrozumiane przez innych, bezradne i często przejmują winę na siebie. Zdarza się, że potrzebują pomocy specjalistów, aby w pełni zrozumieć zachowanie toksycznej osoby i powrócić do pełnego komfortu psychicznego. 

Pokłócona para.png
Czym jest ghostlightin? fot. Jcomp / canva.com
Tagi: Samo życie