Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Oprósz wełniane swetry śniegiem i ciesz się cudownym efektem. Ten patent od lat stosują dziewiarki
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 24.12.2023 12:45

Oprósz wełniane swetry śniegiem i ciesz się cudownym efektem. Ten patent od lat stosują dziewiarki

Swetry
KAPiF/ Oprósz wełniane swetry śniegiem i ciesz się cudownym efektem

Sposób dobrze znany przez nasze babcie, choć obecnie zapomniany. Śnieg może stać się świetnym sojusznikiem dla delikatnych wełnianych swetrów. Jak się okazuje płatki śniegu mogą wydobyć świeżość i ponowną nowość!

Wełniane swetry - ubrania na lata

Sweter wykonany z dobrej jakości wełny to element garderoby z wyższej półki. Wełna, będąca jednym z naturalnych materiałów, cieszy się szczególnym uznaniem w chłodniejszych dniach ze względu na barierę ochronną przed zimnem.

Dobrze przygotowana wełna charakteryzuje się przyjemnością dotyku i miękkością, zapewniającą komfort dla skóry. Posiada też wysoką zdolność termoizolacyjną, jednocześnie nie sprzyjając przegrzewaniu organizmu, gdyż jest paroprzepuszczalna. Dzięki temu, nosząc wełniane ubrania, unikamy uczucia przesadnego pocenia się, a jednocześnie utrzymujemy przyjemne ciepło.

W dodatku, wyjątkowy rodzaj wełny - merino, jest odporny na przyciąganie kurzu i mikrobów obecnych w powietrzu. Lanolina obecna na włóknach wełnianych hamuje rozwój roztoczy, grzybów i bakterii. To właśnie te właściwości sprawiają, że wełnę merynosa można określić jako materiał o właściwościach antybakteryjnych.

Niezawodny sposób na zmechacony sweter. Raz na zawsze zapomnij o nieestetycznych kulkach na materiale

Jak dbać o wełniane swetry?

Aby swetry trwały na lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Kluczowy jest przede wszystkim umiar w praniu materiału. Nadmierne czyszczenie niesie ryzyko utraty właściwości włókien tkaniny. Niewielkie plamy można być może usunąć gąbką i delikatnym detergentem, a czasami wystarczy jedynie wietrzenie, aby skutecznie odświeżyć sweter. 

Oczywiście, to nie oznacza, że kompletnie nie można prać tych ubrań. Ważne jest jednak, aby robić to tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywista potrzeba. W takim momencie powinniśmy wybrać pranie ręczne i dbać o odpowiednio niską temperaturę wody (nie wyższa niż 35 stopni Celsjusza) dla delikatnych tkanin. Używaj też specjalnych detergentów przeznaczonych do wełny. 

Nowy sposób na pranie wełny

Zimowa kąpiel swetrów może okazać się świetnym rozwiązaniem na sprawne oczyszczenie wełny. Kiedy temperatura spada poniżej zera, śnieg doskonale usuwa drobiny kurzu i niechciane zapachy. Sprawia to, że ubrania nabierają świeżości i są gotowe do ponownego noszenia. Śnieg nigdy nie jest w 100% czysty, ponieważ zawiera zanieczyszczenia ze środowiska, ale wystarczy odrobina, by ”obtoczyć” w nim sweter i cieszyć się odświeżeniem ubrania.