Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Połóż je na kaloryferze i zachwyć się efektem. Tę formę relaksu odkryto już setki lat temu
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.12.2023 17:10

Połóż je na kaloryferze i zachwyć się efektem. Tę formę relaksu odkryto już setki lat temu

liście laurowe
fot. YelenaYemchuk canva.com, liście laurowe na grzejniku

Jeśli zależy ci na przyjemnym, klimatycznym aromacie w domu, ten sposób jest dla ciebie! Możesz śmiało zrezygnować z kupna gotowych odświeżaczy powietrza i wykonać je samemu i to w banalny, szybki i tani sposób. 

Połóż je na kaloryferze i zachwyć się efektem

Wiele osób bardzo ceni sobie atmosferę i klimat, który panuje w domu. Niewątpliwie przyjemny zapach jest jednym z czynników, który sprawia, że w mieszkaniu staje się bardziej przytulnie. Szczególnie zimą, kiedy popularnością cieszą się naturalne stroiki, wykonane z gałązek drzew iglastych. 

Niepowtarzalny zapach, który wprawi cię w dobry nastrój, możesz wykonać sama. Okazuje się, że świetnie sprawdzą się do tego liście laurowe, które dostępne są w każdym sklepie i kosztują niewiele. Co zrobić, żeby ich kojący zapach był wyczuwalny w całym domu? 

Dodaj do prania jeden składnik i ciesz się mięciutkimi ręcznikami. Ten sposób stosowały nasze babcie

Jakie właściwości mają liście laurowe?

Liście laurowe kojarzą się przede wszystkim z dodatkiem do dań. Popularne są również napary z liści laurowych, które obniżają poziom cukru, działają bakteriobójczo, oczyszczająco, przeciwgrzybicznie i są stosowane również podczas zachowania higieny jamy ustnej. Okazuje się, że dobroczynnych właściwości tej rośliny jest więcej.

Jak wiadomo, liście laurowe mają specyficzny zapach i aromat, a wszystko dzięki zawartym w nich olejku eterycznym. Już w starożytnej Grecji doceniano właściwości tej rośliny i stosowano ją również jako relaksacyjna woń. Niegdyś wierzono również w magię drzew laurowych i sadzono je przed domami, by chroniły rodzinę przed nieszczęściem.

Liście laurowe
Połóż je na kaloryferze i zachwyć się efektem, fot. Natalia Klenova / canva.com

Połóż liście na kaloryferze i ciesz się pięknym, relaksującym aromatem

Zapach i aromat zawarty w liściach laurowych wydziela się pod wpływem temperatury. Jeśli więc twoje grzejniki są ciepłe, warto położyć na nie kilka liści laurowych, które pewnie i tak masz już w swojej kuchni. 

Pod wpływem ciepła zaczną wydzielać specyficzny, przyjemny, kojący i relaksujący zapach. Efekt ten jest możliwy dzięki linalolu i eugenolu, czyli substancjach zapachowych w nich zawartych. Należy pamiętać, aby regularnie wymieniać liście, które kładziemy na kaloryferze. Wówczas będziemy mogli stale cieszyć się przyjemnym zapachem w domu. 

Liście laurowe
Połóż je na kaloryferze i zachwyć się efektem, fot. Mykol Lunov / canva. com

Źródło: kobieta.interia.pl, tadar.pl