Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Dodaj do prania jeden składnik i ciesz się mięciutkimi ręcznikami. Ten sposób stosowały nasze babcie
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 20.11.2023 13:30

Dodaj do prania jeden składnik i ciesz się mięciutkimi ręcznikami. Ten sposób stosowały nasze babcie

Ręczniki
Produkt z kuchennej szafki, który zmiękcza ręczniki, fot. Geo's Gallery / canva.com

Regularnie używane i często prane ręczniki mogą utracić swoją początkową strukturę. Jeśli nie są już tak miękkie, jak pierwotnie, nie martw się! Nasze babcie lata temu stosowały patent, dzięki któremu ręczniki stawały się wyjątkowo miękkie i przyjemne w dotyku. Wystarczy do prania dodać jeden składnik, który zapewne masz już w swoim domu. 

Miękkie, pachnące i przyjemne w dotyku ręczniki

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość ręczników, które różnią się od siebie nie tylko rozmiarem i kolorem, ale przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, a także gramaturą. Im wyższa gramatura, tym materiał jest cięższy, grubszy, a przy tym chłonie większą ilość wody. 

Często po zakupie nowego ręcznika, cieszymy się jego miękkością tylko do kilku prań. Z każdym kolejny włożeniem do pralki tracą swoje pierwotne właściwości, stając się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Jeśli chcesz przywrócić ich świetność, istnieje sprawdzony, tani i prosty sposób. 

Tej rzeczy nigdy nie pierz w pralce, sprzęt szybko może się zniszczyć. Wielu Polaków popełnia ten błąd

Jak zmiękczyć ręczniki?

Najważniejszym aspektem podczas dbania o ręczniki jest metoda ich prania. Warto dokładnie przyjrzeć się metkom i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku ręczników jest to wyjątkowo istotne, ponieważ na materiale gromadzą się zabrudzenia oraz liczne drobnoustroje. Zaleca się więc pranie ręczników po około 3-4 użyciach. 

Dodatkowo warto zrezygnować z prania w wysokich temperaturach, która może negatywne wpłynąć na materiał. Optymalną temperaturą jest przedział od 40 do 60 stopni Celsjusza. To wystarczająca temperatura, aby detergenty rozpuściły się i wniknęły we włókna. Aby ręczniki zyskały dodatkową miękkość, warto dodać jeszcze jeden składnik.

Ręczniki
Jak prać ręczniki? fot. tashka2000 / canva.com

Jeden składnik, który zmiękcza ręczniki

Okazuje się, że świetnym sposobem na zmiękczenie ręczników jest soda oczyszczona. Z tego sposobu już lata temu korzystały nasze babcie. Do jednego prania wystarczy pięć łyżeczek sody. 

Produkt należy wymieszać w szklance wody, a następnie wlać bezpośrednio do bębna. Należy pamiętać, że soda nie zastąpi detergentów, dlatego koniecznie uzupełnij szufladę ulubionym płynem lub proszkiem. 

Ręczniki
Jak prać ręczniki? fot. Leung Cho Pan / canva.com