Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Sprawdzone sposoby, dzięki którym unikniesz mechacenia się ubrań. Stosuj je, a posłużą na lata
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 01.11.2023 10:15

Sprawdzone sposoby, dzięki którym unikniesz mechacenia się ubrań. Stosuj je, a posłużą na lata

zmechacone ubrania
Sposoby, dzięki którym ubrania nie będą się mechacić, fot. Svetlana Zhukova, pixelshot / canva.com

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem zmechaconych ubrań. Nieestetyczne kuleczki na materiale sprawiają, że odzież wygląda na starą i znoszoną. Jak uniknąć zmechacenia się ubrań? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów!

Dlaczego ubrania się mechacą?

Powodów, przez które ubrania zaczynają wyglądać na zaniedbane, jest wiele. Zmechacenia często pojawiają się przez ciągłe noszenie tego samego ubrania, ocieranie się materiału o różne elementy, chociażby torebkę, a także przez słabą jakość materiałów. 

Ubrania szybciej się niszczą również wtedy, gdy pierzemy i suszymy je w nieodpowiedni sposób. Na niekorzyść działa również złe składanie ubrań czy upychanie je na siłę w ciasnej szafce, w której mnóstwo ubrań narażonych jest na kolejne przetarcia.

Zanurz w tym zimowe swetry, a będą miękkie, jak nigdy wcześniej. Z tych sposobów korzystały nasze babcie

Sprawdzone sposoby, dzięki którym unikniesz mechacenia się ubrań

Jeśli chcesz, aby ubrania posłużyły ci na długie lata, musisz stale o nie dbać. Stosuj się do zaleceń temperatury prania, którą na metce wskazał producent, unikaj silnego wirowania, a także susz ubrania w temperaturze pokojowej. Zrezygnuj także z mocnego pocierania materiału w celu usunięcia plam i zabrudzeń. Takie działanie szybko osłabia włókna, które następnie lubią się mechacić. 

Sprawdzonym sposobem na zadbanie o włókna, szczególnie wełnę, jest włożenie ubrania do zamrażalnika. Niska temperatura pozytywnie wpływa na elastyczność materiału i sprawia, że jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Jeśli posiadasz w domu zwierzę, regularnie zdejmuj z ubrań sierść lub włosy. Świetnie sprawdzą się do tego rolki z klejem. 

Zapomnij o zmechaconych ubraniach

Zadbaj o porządek w szafie. Odpowiednio poukładane ubrania oraz zachowanie odstępu między wieszakami sprawi, że materiały dłużej będą trwałe, nienaciągnięte, a tym samym niezmechacone. 

Jeśli na twoich ubraniach pojawiły się charakterystyczne kuleczki oraz wystające nitki, usuń je jak najszybciej. Do tego sprawdzą się specjalne golarki do ubrań. Jest to bardzo ważne, ponieważ minimalizuje ryzyko zaciągnięcia materiału, które szybko może przerodzić się w dziurę. 

Zmechacone ubrania
Golarka do ubrań na zmechacenia, fot. Africa Images / canva.com 

Źródło: blog.ebutik.pl