Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Sposoby na skurczony sweter po praniu. Dzięki domowym sposobom uratujesz swoją garderobę
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 28.10.2023 06:15

Sposoby na skurczony sweter po praniu. Dzięki domowym sposobom uratujesz swoją garderobę

sweter
Jak uratować skurczony sweter? fot. Liza Summer / canva.com

Swetry wykonane z naturalnej wełny zapewniają duże ciepło, a ponadto można nosić je latami. Warto jednak odpowiednio się z nimi obchodzić, szczególnie podczas prania. Wysoka temperatura może sprawić, że się skurczą, a nawet sfilcują. Jak odratować skurczony sweter?

Wełniane swetry: pielęgnacja

Wełna to włókno naturalne, które charakteryzuje się wieloma pozytywnymi właściwościami. Nie tylko zapewnia ciepło, ale co ciekawe, wełniane rzeczy trudno jest zabrudzić. Włókna nie wchłaniają brudu, dlatego warto zrezygnować z ich częstego prania. Ponadto w przypadku wielu swetrów, wystarczy prać je tylko raz na jakiś czas lub nawet tylko przewietrzyć. Świetnie do odświeżenia sprawdzi się także para. 

Jednym z najważniejszych aspektów, jeśli zdecydujemy się wyprać wełniany sweter, jest temperatura użytej wody. Kluczowe są również środki czyszczące oraz sposób prania. Jeśli użyjemy zbyt ciepłej, a nawet gorącej, sweter może się skurczyć. Ponadto w przypadku pralki można spodziewać się zmechaceń i sfilcowania, których czasem nie da się już usunąć. 

Zanurz w tym zimowe swetry, a będą miękkie, jak nigdy wcześniej. Z tych sposobów korzystały nasze babcie

Jak rozciągnąć skurczony sweter?

Należy pamiętać, że nie wszystkie wełniane swetry da się uratować. Jeżeli odzież została wyprana w pralce w wysokiej temperaturze, a następnie odwirowana, istnieje duże ryzyko, że została sfilcowana. Jeśli materiał utracił swoją elastyczność, niestety z ubraniem nie da się już nic zrobić. 

Jednym ze sposobów, aby rozciągnąć skurczony sweter, jest delikatne namoczenie go w wodzie, odciśnięcie, a następnie zapakowanie w folię aluminiową i włożenie do zamrażalnika. Dopiero po czasie, kiedy zdąży “zamarznąć” należy wyciągnąć odzież i w trakcie odmrażania delikatnie rozciągać materiał. 

Sweter
Jak rozciągnąć wełniany sweter? fot. Floral Deco / canva.com

Odżywka do włosów i gliceryna na uratowanie swetra

Do rozciągnięcia wełnianego swetra świetnie sprawdzi się także odżywka do włosów, która może uelastycznić włókna. Wystarczy do miski z wodą dodać odżywkę, dokładnie wymieszać i włożyć do roztworu sweter. Po dokładnym namoczeniu należy sweter wysuszyć na płasko, np. kładąc go na ręczniku, i ręcznie nadawać mu kształt, delikatnie rozciągając materiał. 

Podobny proces możecie wykonać, używając gliceryny. Do około 4 litrów letniej wody dodaj 100 mililitrów gliceryny i wymieszaj. Zanurz sweter w miksturze i dokładnie namocz. Po około pół godziny wyciągnij sweter, susz na płasko, delikatnie rozciągając materiał. 

Wełniany sweter (2).png
Jak rozciągnąć skurczony sweter? fot. Ihor Rapita / canva.com

Źródło: denley.pl