Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Zapomnij o uporczywych zabrudzeniach. Stripowanie odmieni twoje życie, lata temu stosowały je nasze babcie
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 29.10.2023 10:04

Zapomnij o uporczywych zabrudzeniach. Stripowanie odmieni twoje życie, lata temu stosowały je nasze babcie

stripowanie
Na czym polega stripowanie? fot. Kim Tatiana, Lumen St / canva.com

Stripowanie to metoda prania ubrań, dzięki której znikną nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Jeśli twoja pralka nie radzi sobie z dokładnym wyczyszczeniem odzieży, ten sposób sprawi, że ubrania będą jak nowe.

Czym jest stripowanie?

Z metody stripowania lata temu korzystały nasze babcie, które nie miały dostępu do licznych środków piorących czy profesjonalnych sprzętów. Sposób ten stał się ponownie popularny podczas pandemii, kiedy spora część ludzi kładła wyjątkowy nacisk na higienę. Wówczas postanowiono przed praniem moczyć ubrania w wodzie. 

Niektóre materiały źle znoszą ciepłą temperaturę, co z kolei może prowadzić do zniekształceń, skurczenia się materiału lub utraty koloru. Nie jest więc to dobry sposób, na pozbycie się plam. Zamiast moczenia brudnych ubrań w gorącej wodzie, warto zanurzyć je w specjalnie przygotowanym roztworze.

Skarpetki straciły swój śnieżnobiały odcień? Dodaj do prania jeden składnik, a będą jak nowe

Stripowanie: jakich produktów potrzebujemy?

Aby poprawnie, a przede wszystkim skutecznie wykonać stripowanie, należy użyć odpowiednich produktów. Do wanny lub miski z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą należy dodać:

  • 1 miarkę boraksu,
  • 1 opakowanie sody oczyszczonej,
  • 1 kapsułkę do prania, miarkę żelu lub proszku do prania.

Kolejno należy dokładnie wymieszać wszystkie składniki z wodą, aby dobrze się rozpuściły. Następnym etapem jest zanurzenie wszystkich brudnych ubrań w miksturze i pozostawienie nawet na kilka godzin. Już po około godzinie powinniśmy zobaczyć, jak woda zmienia kolor, a brud odrywa się od materiałów.

Stripowanie
Stripowanie, fot. Tanya Rozhnovskaya / canva.com

O czym warto pamiętać podczas stripowania?

Podczas stripowania należy pamiętać o odpowiednim doborze kolorów ubrań, które moczą się w jednej misce lub wannie. Zasada jest podobna, jak w przypadku zwykłego prania, a rzeczy powinny być posortowane na białe, czarne i kolorowe. 

Po dokładnym wymoczeniu ubrań w miksturze należy przełożyć wszystko do pralki i kolejno ustawić tryb płukania. Dodatkowe pranie z użyciem detergentów może być konieczne tylko w przypadku wyjątkowo głębokich zabrudzeń. 

Stripowanie
Stripowanie, fot. Bowonpat Sakaew / canva.com

Źródło: regiodom.pl