Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Taka różnica wieku między partnerami najczęściej prowadzi do rozstania
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 15.03.2024 07:11

Taka różnica wieku między partnerami najczęściej prowadzi do rozstania

różnica wieku
fot. Canva/Prostock-Studio

Spór o różnicę wieku w związku jest stałym tematem w mediach. Przyjęło się, że mężczyzna powinien być starszy, kobieta młodsza. Mimo wszystko okazuje się, że taka dynamika nie zawsze sprzyja relacji. Jaka jest idealna różnica wieku? Na to pytanie precyzyjnie odpowiadają badacze w najnowszych analizach.

Czy jedna osoba w związku powinna być starsza?

Historycznie w tradycyjnych społecznościach ubiegłych wieków różnica wieku w związkach była często większa, a mężczyźni zawierali związki małżeńskie z młodszymi partnerkami. Często wynikało to z kulturowych norm, społecznych oczekiwań i konwencji dotyczących małżeństwa i rodziny. Znakiem, że kobieta była gotowa na małżeństwo, pozostawała przez wieki pierwsza miesiączka. Julia Kapulet miała zaledwie 14 lat, gdy wychodziła za Romea… 

Małżeństwa aranżowane przez rodziny mogły obejmować duże różnice wieku, czasami nawet kilkanaście lat. Było to również postrzegane jako znak stabilności finansowej i dojrzałości mężczyzny. Wraz z postępem społecznym, zmianami w kulturze i wartościach, a także rozwojem równouprawnienia, podejście do tematu uległo zmianie. Współcześnie, choć nadal istnieją związki z dużą różnicą wieku (Leonardo DiCaprio i jego sławny u partnerek, nieprzekraczalny wiek 25), coraz częściej obserwuje się tendencję do partnerskich relacji z mniejszą różnicą wieku, a także do równorzędnych związków doświadczenia życiowego.

Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet. Skutki niepokoją

Przeprowadzono badanie dotyczące różnicy wieku w związku

Badacze z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Emory w Atlancie podjęli się analizy wpływu różnicy wieku pomiędzy partnerami na trwałość relacji. Do swoich badań zaprosili 3000 małżeństw, aby wnikliwie przyjrzeć się różnicom wieku między partnerami. Badanie zostało skomentowane przez ekspertkę ds. związków i mowy ciała, Katię Liosel, na łamach portalu ”Daily Mail”. Według niej pary, które żyją w związkach ze znaczną różnicą wieku, muszą stawić czoła wyzwaniom zagrażającym ich relacji. 

Pary na różnych etapach życia także doświadczają różnic w stabilności finansowej i zawodowej. To może mieć znaczący wpływ na ich związek - powiedziała.

Specjalistka podkreśliła kilka wskazówek dla osób, które znajdują się w tego typu związkach. Jej zdaniem, partnerzy powinni postawić na szczerość i otwarte rozmowy dotyczące swoich celów życiowych i oczekiwań.

Związki z różnicą wieku mogą być wyczerpujące, więc warto pielęgnować przyjaźnie. Będą one liną ratunkową w sytuacji kryzysowej – podsumowała Liosel.

To najlepsza różnica wieku w związku?

Wyniki badania wskazują, że pary, których różnica wieku nie przekracza jednego roku, mają największe szanse na utrzymanie długotrwałego związku. Tylko około 3% par z różnicą wieku do maksymalnie roku zakończyło się rozstaniem. Współautor analizy, Hugo Mailon, stwierdził, że te związki są zdecydowanie mniej skłonne do zatracenia relacji i opuszczania ukochanej osoby. Poza wiekiem na trwałość relacji wpływa także długość wspólnego stażu oraz posiadanie potomstwa — te czynniki sprawiają, że pary są mniej skłonne do rozstań.  

Z drugiej strony, im większa różnica wieku, tym większe ryzyko, że związek nie przetrwa próby czasu. Dla par, które dzieli 5 lat różnicy wieku, ryzyko rozwodu wzrasta aż o 18%. Gdy różnica ta sięga 10 lat, ryzyko sięga 39%. Dane są najbardziej pesymistyczne dla par z różnicą wieku wynoszącą 20 lat, gdzie rozstanie jest… niemal pewne.

Źródła: “Daily Mail”, Wydział Ekonomii Uniwersytetu Emory