Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet. Skutki niepokoją
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 01.03.2024 19:59

Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet. Skutki niepokoją

Zmiana czasu
Jak zmiana czasu wpływa na kobiety? fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Zmiana czasu ma miejsce dwa razy do roku i za każdym razem wzbudza wiele emocji. Od lat pojawiają bowiem się słuchy, że Unia Europejska chce z niej zrezygnować, jednak dopiero w 2026 roku trwale zapomnimy o przestawianiu zegarków. Tymczasem okazuje się, że zmiana ta niesie ze sobą szereg skutków, zdecydowanie bardziej odczuwalnych przez kobiety. 

Zmiana czasu i skutki z nią związane

Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Ma to miejsce w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni i kolejno z letniego na zimowy. O ile część osób po jesieni wyczekuje przestawiania godziny w zegarkach, licząc, że jest to “dodatkowa godzina spania”, tak inni obawiają się przykrych skutków z nią związanych.

Zmiana czasu na zimowy wiąże się również z wcześniejszą godziną zachodu słońca, a tym samym wiele osób z powodu pracy lub edukacji wychodzi z domu i wraca do niego o zmroku. Brak przebywania i doświadczania słonecznych dni wiąże się z kolei z obniżonym samopoczuciem, sennością i zmęczeniem. Nie brakuje wad również podczas zmiany czasu z zimowego na letni. Ponownie organizm musi przyzwyczaić się do nowego trybu i innych godzin snu. 

Jak zorganizować tanie wesele? Nie musisz wydawać majątku

Rezygnacja ze zmiany czasu

Nie bez powodu od dawna toczą się zagorzałe dyskusje dotyczące całkowitej rezygnacji ze zmiany czasu. Nie jest to jednak takie proste, a Komisja Europejska zaleciła, aby kraje członkowskie Unii Europejskiej zrezygnowały ze zmiany czasu dopiero w 2026 roku. 

Zgodnie z tymi informacjami jeszcze przez 2 lata przyjdzie nam mierzyć się z negatywnymi skutkami zmian czasu. Z badań wynika, że przypadłości z nimi związane dotykają w większym stopniu kobiet niż mężczyzn. O jakich negatywnych skutkach mowa?

Zmiana czasu
Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet, fot. Ryan King 999 / canva.com

Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet

Okazuje się, że kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki zmiany czasu. Potwierdził to niemiecki instytut badań opinii publicznej Forsa. Z ich badań wynika, że aż ⅔ ankietowanych odpowiedziało, że po zmianie czasu boryka się z problemami z zasypianiem, trudnościami ze wstaniem z łóżka, a także ich sen nie jest ciągły. Aż 80% kobiet, które wzięło udział w badaniu, przyznało, że likwidacja zmiany czasu pozytywnie odbiłaby się na ich samopoczuciu. Z tego samego badania wynika również, że podobnych problemów do kobiet doświadcza 42% mężczyzn.

Dodatkowo aż co czwarta kobieta biorąca udział w badaniu przyznała, że odczuwa rozdrażnienie i zmęczenie wynikające ze zmiany czasu. Na te same objawy skarżył się zaś co szósty mężczyzna.  

Innymi skutkami wynikającymi ze zmiany czasu mogą być: rozkojarzenie, bóle mięśni i stawów, ogólne rozbicie, zmęczenie, senność czy pogorszenie nastroju. Centrum Psychiatryczne w Kopenhadze i Szpital Uniwersytecki w 2015 roku przeprowadził badanie, z którego wynika, że podczas zmiany czasu na zimowy odnotowuje się aż 11% więcej pacjentów z objawami depresji.  

Zmiana czasu
Zmiana czasu bardziej uciążliwa dla kobiet, fot. canva.com