Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Znaki Zodiaku

Znaki Zodiaku

Znaki zodiaku – czym są? Podstawowe informacje

Znaki zodiaku utożsamiane są z symbolem przypisywanym każdemu człowiekowi już od czasu narodzin. Jest to nieodłączny i podstawowy element astrologii, a więc jednej z dziedzin szeroko pojmowanego wróżbiarstwa. Zgodnie ze swoją nazwą, znaki zodiaku odpowiadają zodiakowi, czyli wydzielonemu na ekliptyce (okrąg, po którym słońce widziane z Ziemi pozornie się przemieszcza) pasie. W astrologii pełen kąt ekliptyczny podzielono na 12 części – stąd też 12 znaków zodiaku. Nazwa danego znaku zodiaku bierze się od dominującego w danym pasie gwiazdozbioru.

Niektórzy przypisują znakom zodiaku właściwości magiczne, sugerując, że to od nich zależą cechy naszego charakteru, predyspozycje zawodowe, szczęście w miłości czy nawet nasze losy w ogóle. Niemniej, przy współczesnym rozwoju nauki i poziomie wiedzy o świecie trudno jest raczej traktować znaki zodiaku inaczej, aniżeli jako pojawiającą się na nocnym niebie ciekawostkę, z której inspirację czerpać dziś mogą artyści rozmaitych sztuk.

Tradycyjna astrologia wyróżnia 12 znaków zodiaku, które możemy wyliczyć w kolejności kalendarzowej w sposób następujący: Wodnik, Ryby, Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec i Koziorożec. Gdyby astrologia miała zaczerpnąć co nieco od astronomii, to musiałaby uznać istnienie jeszcze trzynastego znaku zodiaku, jakim byłby Wężownik.

Co oznaczają znaki zodiaku?

Mnogość opisów poszczególnych znaków zodiaku sprawia, że trudno w sposób jednoznaczny przypisać cechy określonym znakom. Niemniej, wskazać warto istnienie trzech podstawowych podziałów tychże, w ramach których osobom urodzonym pod danym znakiem przypisuje się określone przymioty.

Pierwszy to podział na znaki męskie i żeńskie (również pozytywne i negatywne). Grupa męskich znaków zodiaku (Baran, Bliźnięta, Waga, Lew, Strzelec, Wodnik) ma sugerować, że osoby urodzone w danym czasie cechują się ekstrawertyzmem, zaś osoby spod żeńskich znaków (Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec, Ryby) odwrotnie – charakteryzować ma je introwertyzm.

Znaki zodiaku w astrologii dzieli się również na cztery żywioły. Jest to ogień, ziemia, powietrze i woda. Znaki spod znaku ognia (Baran, Lew i Strzelec) cechować ma inicjatywa i dynamizm. Ziemia (Byk, Panna i Koziorożec) to z kolei racjonalizm i ostrożność. Wodzie (Rak, Skorpion i Ryby) przypisano wrażliwość i emocjonalne podejście do życia, zaś w przypadku znaków powietrza (Bliźnięta, Waga i Wodnik) mówi się o racjonalizmie i aktywności społecznej.

Ostatni z podziałów dzieli znaki zodiaku na trzy krzyże, również określane jako „jakości”. Wymienia się krzyż kardynalny (Baran, Rak, Waga i Koziorożec), krzyż stały (Byk, Lew, Skorpion i Wodnik) oraz krzyż zmienny (Bliźnięta, Strzelec, Panna i Ryby).

Znaki zodiaku w innych kulturach

Wiara w astrologię jest żywo obecna także w innych kulturach, szczególnie w kulturze hinduskiej i chińskiej. Znaki zodiaku w przypadku tej pierwszej są niemalże identyczne, jak w przypadku znanej nam astrologii europejskiej, choć są trzy różnice. Zamiast Strzelca mamy Łuk, zamiast Wodnika – Dzban, a zamiast Koziorożca jest Makara, mitologiczny potwór wodny.

Chińskie znaki zodiaku pomijają z kolei ekliptykę, koncentrując się na ruchu Jowisza, wobec czego na jeden pełny rok przypada wyłącznie jeden znak zodiaku. Pełen cykl liczy sobie 12 lat. Chińskie znaki zodiaku są następujące: Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza lub Owca, Małpa, Kogut, Pies i Świnia.

Pokaż więcej

Ron Lach/Pexels, Pełnia w Raku
27.12.2023 13:00 Pełnia w Raku (Pełnia Zimnego Księżyca) wypada już dzisiaj! 27 grudnia to najlepszy czas na kreślenie planów na przyszłość

W astrologii pojawiają się zjawiska, które w mniejszym i większym stopniu wpływają na nasze zachowanie. W przypadku pełni nawet jeśli nie wierzysz  w działanie Księżyca na człowieka, musisz przyznać, że ciężej się wówczas zasypia, a do tego elektronika potrafi płatać figle. Jakie działanie ma zatem Pełnia Zimnego Księżyca, zwana inaczej Pełnią w Raku?

Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
25.12.2023 11:07 Wielki horoskop na nowy rok dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, zdrowie, praca, pieniądze

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami! Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak bardzo zmieni się wtedy ich życie lub też, na co powinno uważać podczas nachodzącego 2024 roku. Oto wielki horoskop na nowy rok dla wszystkich znaków zodiaku! Już teraz sprawdź, czego możesz oczekiwać od stycznia.

The Valeria Ushakova Collection/Canva, Magnetyczne znaki zodiaku
21.12.2023 13:16 Te znaki zodiaku potrafią przyciągnąć każdego. Mają w sobie niebywały magnetyzm. Czy jesteś jednym z nich?

Nie każdy wie, że znaki zodiaku mogą mieć w sobie cechy, które ułatwiają życie. Usposobienie nie jest zatem tylko kwestią wychowania czy charakteru. Wiele wskazuje na to, że ogromny wpływ mają na nas również kwestie zapisane w gwiazdach, które przyjmujemy wraz z narodzinami. Dowiedz się, które roztaczają wokół siebie wyjątkową aurę. Może jesteś jednym z nich?

Znaki zodiaku, które najbardziej przyciągają mężczyzn
07.11.2023 12:43 Znaki zodiaku, które najbardziej przyciągają mężczyzn. Mają w sobie wewnętrzny czar

Kobietom urodzonym pod tymi znakami zodiaku naprawdę ciężko się oprzeć. Ich urok osobisty i charyzma sprawiają, że nie możesz oderwać od nich wzroku, a rozmowa z nimi na długi utkwi w Twojej pamięci. Te trzy znaki zodiaku to bez wątpienia największe uwodzicielki!

Para w lesie
30.09.2023 05:04 Horoskop na październik dla wszystkich znaków zodiaku. Gwiazdy już zaplanowały waszą przyszłość

Nowy miesiąc będzie szansą na przełomowe zmiany w życiu. Tylko wybrane znaki zodiaku poczują ulgę i szczęście, podczas gdy innym przyjdzie mierzyć się z poważnymi problemami i decyzjami. Sprawdź, co czeka cię już niebawem i zapoznaj się z horoskopem na październik. 

 Marcela Alessandra/Pexels, Słabe punkty znaków zodiaku
24.09.2023 07:07 Każdy znak zodiaku ma jakiś słaby punkt. Czy wiesz, jaki jest twój?

Znaki zodiaku mają tak samo swoje mocne, jak i słabe strony. Warto poznać wszystko to, co działa na poszczególne z nich. Gdy je poznasz, nic nie będzie ci straszne. Szybko będziesz mogła wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść. Poznaj słabe punkty nie tylko swojego znaku zodiaku.

Para przy zachodzie słońca
18.09.2023 08:13 Horoskop tygodniowy na dni od 18 do 24 września dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, zdrowie, pieniądze

Nowy tydzień okaże się dla wielu kolejną szansą od życia. Przed niektórymi znakami zodiaku pojawią się liczne przeszkody, a przed innymi zaś nowe szanse. Co przygotował dla nas los? Sprawdź horoskop tygodniowy na dni od 18 do 24 września dla wszystkich znaków zodiaków. 

Nów Księżyca w Pannie
09.09.2023 14:16 Nów Księżyca w Pannie. Dwa znaki zodiaku poczują szybsze bicie serce. Los nie będzie jednak przychylny dla wszystkich

Już niebawem Nów Księżyca w Pannie, czyli wyjątkowy czas, w którym niektórym wyjątkowo dopisze szczęście. Z kolei osoby zagubione powinny przepracować swoje trudne emocje i w pełni poddać się transformacji duchowej. Sprawdź, co cię czeka i na co warto zwrócić uwagę. 

Para, zachód słońca
31.08.2023 07:03 Horoskop na wrzesień dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, pieniądze, zdrowie, kariera

Poznaj horoskop na wrzesień dla wszystkich znaków zodiaków. Nowy miesiąc okaże się dla wielu przełomowym. Kiedy inni będą walczyć o lepsze jutro, kolejnym otworzą się drzwi pełne możliwości. Niektórzy szczęśliwcy wreszcie poznają swoją sympatię, a w ich życiu ponownie zagości miłość, radość i spełnienie. 

Niebieski Księżyc
25.08.2023 19:50 Niebieski Księżyc w Rybach. Te znaki zodiaku odczują nieprzyjemne skutki pełni

Niebieski Księżyc w Rybach to wyjątkowe zjawisko, które możemy obserwować jedynie raz na trzy lata. Skutki efektownej pełni odczują tylko wybrane znaki zodiaku i niestety nie będą to przyjemnie doznania. Do niektórych wrócą traumy z przeszłości, a innym przyjdzie zmierzyć się z problemami życia codziennego. Kto powinien przygotować się na trudniejszy czas? Koniecznie sprawdź, co wydarzy się podczas pełni Niebieskiego Księżyca. 

Retrogradacja Merkurego, jak wpłynie na różne znaki
24.08.2023 15:02 Retrogradacja Merkurego będzie bezwzględna szczególnie dla 3 znaków zodiaku. Lepiej unikać ryzykownych decyzji

Retrogradacja Merkurego w Pannie może się dla niektórych znaków okazać naprawdę ciężka. Nie warto robić większych planów na przyszłość, czy rozpoczynać inwestycji, które mogą okazać się zbyt ryzykowne. Ostrzegamy, że problem będzie leżał również w obszarze uczuciowym, a podróże raczej nie wyjdą nikomu na dobre. Które znaki powinny szczególnie uważać?

5 faktów o zodiakalnych Pannach
24.08.2023 12:19 5 faktów o zodiakalnych Pannach. Osoby urodzone w dniach 23.08- 22.09 skrywają wiele tajemnic

Każdy znak zodiaku ma cechy, które go wyróżniają. W przypadku Panien to, co skrywają osoby urodzone pod koniec lata, może być dla was sporym zaskoczeniem. Nie wszystkie z nich są powszechnie znane. Dowiedź się koniecznie, czego możesz spodziewać się po zodiakalnych Pannach.

fot. thanapol sinsrang/edited/canva.com, Retrogradacja Merkurego w Pannie
23.08.2023 11:39 Już dziś zaczyna się retrogradacja Merkurego w Pannie. To zjawisko odmieni losy wszystkich znaków zodiaku

To, co dzieje się z gwiazdami i poszczególnymi planetami ma na nas ogromny wpływ. Właśnie dzisiaj zaczyna się retrogradacja Merkurego w Pannie. To zjawisko naprawdę sporo zmieni. Pojawią się liczne nieporozumienia, a zmienne nastroje i wątpliwości towarzyszyć będą każdemu. Zobacz, na co musisz przygotować się w najbliższym czasie.

 Miłosny horoskop na weekend
18.08.2023 13:34 Miłosny horoskop na weekend. Trzy znaki zodiaku poczują motyle w brzuchu

Końcówka sierpnia będzie gorąca nie tylko ze względu na pogodę. Temperatura w niektórych relacjach sięgnie zenitu, zaś inne znaki zodiaku mogą liczyć na płomienny romans, który może zakończyć się dłuższą relacją. Dowiedźmy się, kto powinien przygotować się na motylki w brzuchu.

Które znaki zodiaku będą szczęśliwe w tym tygodniu
24.07.2023 10:26 Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku na 24-30 lipca. Miłość, zdrowie, pieniądze, praca

Koniec lipca to dla wielu znaków zodiaku walka o lepsze jutro. Niektóre z nich otrzymają szansę od losu na poprawę życia, zaś inne poznają kogoś, kto kompletnie odmieni ich światopogląd. Jednak czy dla wszystkich znaków ten czas będzie łaskawy?

Najbardziej niezdecydowane znaki zodiaku, fot. Canva
18.07.2023 10:18 Te znaki zodiaku ciągle mówią „nie wiem”. Jedna cecha charakteru sprawia, że są nie do zniesienia

Podejmowanie ważnych życiowych decyzji z pewnością nie należy do najłatwiejszych kwestii i wiele osób ma z tym ogromny problem. Niestety, istnieją również tacy, którzy z podobnym kłopotem zmagają się w codziennych sytuacjach, gdy nie mogą wybrać najlepszej opcji. Te trzy znaki zodiaku z pewnością są najbardziej niezdecydowane.

Kobieta na tle Nowiu Księżyca w Raku
17.07.2023 20:00 Nów Księżyca w Raku. Wieczorem dojdzie do niesamowitego zjawiska. Kto powinien zawalczyć o lepsze jutro?

Już dzisiaj dojdzie do kolejnego magicznego zjawiska. Nów Księżyca w Raku może wiele zmienić w naszym życiu. To dobry czas na afirmacje i rytuały, które wspomogą realizację planów i marzeń. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

kobieta, mężczyzna
16.07.2023 18:30 Te znaki zodiaku są wierne aż po grób. Jak już oddadzą swoje serce, to na zawsze

Te znaki zodiaku zakochują się na zabój. Gdy znajdą drugą połówkę, w głowie już słyszą weselne dzwony. Są oddane i szczere, nie musisz obawiać się z ich strony żadnego skoku w bok. Jeśli stracą dla ciebie głowę, możesz być pewna, że nigdy cię nie zdradzą! 

Pełnia Koźlego Księżyca
03.07.2023 09:07 Pełnia Koźlego Księżyca już dziś. Co to oznacza i kiedy ją obserwować?

Już niebawem dojdzie do niesamowitego zjawiska. Dzisiaj na niebie pojawi się coś, czego nie było od ponad roku. Na nieboskłonie zabłyśnie Koźli Księżyc i to w pełnej okazałości. Zjawisko jest o tyle niesamowite, że pojawi się w dzień. Czy ta pełnia będzie miała na nas wpływ?

Horoskop tygodniowy
02.07.2023 10:57 Horoskop tygodniowy 3-9 lipca. Które znaki zodiaku czeka: romans, zdrada lub ciąża?

Z każdym tygodniem w życiu wielu z was zachodzą poważne zmiany. Nie inaczej będzie w najbliższych dniach. Niektórych czekają wielkie przygody, zaś inni skupią się na miłości. Który znak zodiaku zazna słodkiego smaku romansu, kto zostanie zdradzony, a dla kogo przyszłość szykuje istną rewolucję?

znaki zodiaku
27.06.2023 09:13 Znaki zodiaku, które odnoszą najwięcej sukcesów. Nieźle zarabiają i wiedzą, jak ustawić się w życiu

Jeżeli urodziłeś się pod jednym z tych znaków zodiaku, nie masz żadnych powodów do zmartwień. Te osoby to prawdziwi zdobywcy, którzy zawsze sięgają po to, czego chcą, a to sprawia, że ich życie zawodowe układa się zawsze po ich myśli. Oto najbardziej zaradne i odnoszące duże sukcesy znaki zodiaku.

Noc Kupały
21.06.2023 13:19 Horoskop na Noc Kupały 2023. Sprawdzamy, w jakich barwach maluje się przyszłość dla wszystkich znaków zodiaku

Noc Kupały to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturze Słowiańskiej w ciągu całego roku. Ze względu na letnie przesilenie rytuały i manifestacje mają największą moc spełnienia się. Co oznacza to dla wszystkich znaków zodiaku? Przedstawiamy horoskop na Noc Kupały. Uwaga! Nie wszyscy będą mogli cieszyć się wyjątkowym czasem.

mama i córka
21.06.2023 08:03 Te znaki zodiaku poświęcą wszystko dla swoich dzieci. Są najlepszymi matkami na świecie

Astrologia daje nam możliwość odkrywania naszych mocnych stron i obszarów do rozwoju. Jest to narzędzie, które może rozszerza nasze horyzonty i zachęca do bardziej świadomego i pełnego życia. Poznanie swojej życiowej ścieżki ułatwi rozwijanie naturalnych umiejętności. Jedną z nich jest macierzyństwo.Kobiety o tych trzech znakach zodiaku zostały wskazane jako najlepsze matki. Macierzyństwo niejednokrotnie zostało przy nich wspomniane jako spełnienie życiowego celu. Sprawdź, czy umiejętność opieki nad dzieckiem przyjdzie do ciebie naturalnie, czy będziesz musiała rozwinąć w sobie ten instynkt!

kobieta na tle księżyca
16.06.2023 09:36 Nów Księżyca w Bliźniętach 18 czerwca 2023: Horoskop na wszystkich znaków zodiaku

18 czerwca na nieboskłonie dojdzie do spektakularnych wydarzeń. Nów w Bliźniętach wprowadzi do życia wszystkich znaków zodiaku wiele zawirowań. Nadchodzą nowe możliwości, szanse i niespodzianki od losu. Jednak niektóre znaki powinny zachować w tym czasie szczególną ostrożność. Sprawdź, co cię czeka podczas nowiu księżyca w Bliźniętach!

Przyjaciółki
14.06.2023 06:00 Znaki zodiaku najlepszych przyjaciółek. One zawsze będą największym wsparciem

Czy wiecie, że wśród wszystkich znaków zodiaku są te, które uważane są przez gwiazdy, jako materiał na najlepsze przyjaciółki? Mają bowiem cechy, które sprawiają, że można im nie tylko bezgranicznie zaufać, ale również liczyć na ich pomoc, wsparcie i bezinteresowną przyjacielską miłość. Czy jesteś jednym z nich?Raki, Panny, a może Barany, które z nich są idealnym materiałem na przyjaciół do grobowej deski? Z niektórymi masz szansę znaleźć mistyczne połączenie dusz.

znaki zodiaku
08.06.2023 15:30 Znaki zodiaku, które są przebiegłe i cwane. Im nigdy nie ufaj, myślą tylko o sobie

Czy jesteś przekonany, że osoby w Twoim otoczeniu zawsze mówią prawdę i faktycznie troszczą się o Twoje dobro? Te trzy znaki zodiaku to prawdziwi manipulanci, którzy kierują się głównie własnym interesem, a do tego świetnie się z tym kryją. Poznaj najbardziej cwanych i przebiegłych przedstawicieli zodiaku.Podczas gdy niektórzy od samego początku sprawiają wrażenie osób przebiegłych i sprytnych, inni wydają się niesamowicie uczciwi i uczynni, a prawda potrafi wyjść na jaw dopiero po dłuższym okresie czasu. Koniecznie sprawdź nasze zestawienie i dowiedz się, na kogo lepiej uważać!

Plotkowanie
01.06.2023 13:18 Te znaki zodiaku to największe plotkary. Nigdy nie powierzaj im swoich sekretów

Czy wiesz, że nie każdy znak zodiaku jest godny zaufania? Zanim zdecydujesz się nawiązać z kimś relację lub powierzyć mu swój sekret, lepiej sprawdź, co mówią o nim gwiazdy.Czujesz, że koleżanka z pracy plotkuje za Twoimi plecami? A może wśród Twoich znajomych znajduje się ktoś, kto ma za długi język? Nie każdy znak zodiaku wie, jak dochować tajemnicy! Dowiedź się, którym absolutnie nie można ufać! 

Para młoda
04.05.2023 09:39 Te 3 znaki zodiaku nie chcą brać ślubu. Odpowiada im życie na kocią łapę

Jeżeli szukasz księcia na białym koniu, któremu będziesz mogła urodzić gromadkę dzieci, uważaj na te 3 znaki zodiaku. Nie w głowie im małżeństwo ani poważne relacje.Uwielbiają życie na kocią łapę i niezobowiązujące relacje. Nie uda ci się zmienić ich toku myślenia, nawet się nie łudź, bo skończy się to morzem wylanych łez. Jeżeli trafisz na mężczyznę spod tego znaku zodiaku, zastanów się dwukrotnie, zanim podejmiesz jakieś kroki.