Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Poliester nie taki zły? Tak, ale tylko w tych ubraniach
Anna Koperska-Kolbusz
Anna Koperska-Kolbusz 08.07.2024 19:50

Poliester nie taki zły? Tak, ale tylko w tych ubraniach

None
fot. mat. prasowe

Które ubrania z poliestrem warto, a nawet powinno się kupować? Ekspert radzi. Ten sztuczny materiał w niektórych przypadkach jest niezbędny.

Poliester – co to jest i z czego się składa?

Poliester to materiał syntetyczny, który jest polimerem zawierającym wiązania estrowe. Tkanina ta jest mieszanką pochodną ropy naftowej oraz glikolu etylowego i powstaje w procesie topienia granulatu PET w temperaturze 280 stopni Celcjusza, a kolejno się ją poddaje do przędzenia. 

Najzwyczajniej nazywając, jest to plastik tekstylny. Ta tkanina jest bardzo wytrzymała i odporna na rozciąganie i zagniecenia oraz łatwa w pielęgnacji. Wada jest taka, że szybko się w nim pocimy, materiał łatwo się elektryzuje oraz mocno zanieczyszcza środowisko z racji swojego sztucznego składu.

Mówimy NIE poliestrowi. Oto 10 powodów, dla których nie warto kupować ubrań z tego materiału Zaczęłam dodawać to do czarnego prania. Prochy i kłaczki zniknęły na dobre

Poliestrowe ubrania

Są niezwykle popularne i łatwo wszędzie dostępne – szczególnie w sieciówkach, które napędzają rynek szybkiej mody można znaleźć ogrom ubrań i dodatków właśnie z poliestru. Ubrania z tego materiału są dużo tańsze niż te z innych tkanin, takich jak na przykład bawełna. 

Jednak należy pamiętać, że noszenie ich na co dzień nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż jest to materiał sztuczny. Ciało w nim nie oddycha, przez co można się pocić, więc poliestrowa sukienka czy spodnie na lato to nie najlepszy pomysł. Są jednak i takie przypadki, że poliester w ubraniach jest wręcz wskazany…

Te ubrania z poliestru i poliamidu są okay

Modowy ekspert z Tik Toka Matěj – Fashion Guy, znany w sieci jako @czech_guy_in_warsaw, podał przykłady ubrań, które bez poliestru, poliamidu i innych syntetyków nie pełniłyby swojej funkcji. 

Poniżej opisujemy propozycje Matěja, które mimo że mają w składzie tkaniny sztuczne, są bardzo funkcjonalne. 

Po pierwsze to poliestrowe i poliamidowe kurtki idealnie chronią przed deszczem i wiatrem oraz parasole, które także są syntetyczne. 

Skarpety powinny z 80% składać się z bawełny, a w reszcie składu powinny mieć syntetyki, dzięki czemu będą wytrzymalsze i nie będą się obcierać. 

Stroje kąpielowe z poliestru są wskazane, bo szybko schną, są elastyczne, a także są odporne na chlor i promieniowanie słoneczne. 

Odzież sportowa z poliestru to dobry pomysł, bo jest lekka, elastyczna, odprowadza wilgoć i szybko schnie. Dodatkowo na poliestrze łatwo jest wydrukować widoczne logo, co jest ważne w przypadku sponsorowanych strojów sportowców, np. piłkarzy. 

bght.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
cdfer.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
vdfgergre.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
gtt5t.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
byy7.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
gggkl.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw 
bvt5.png
Matěj Fashion Guy fot. Tik Tok  @czech_guy_in_warsaw