Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Polka o związkach z muzułmanami, mało kto wie, dlaczego kobiety zmieniają wiarę. Wcale nie muszą tego robić
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 19.09.2023 10:47

Polka o związkach z muzułmanami, mało kto wie, dlaczego kobiety zmieniają wiarę. Wcale nie muszą tego robić

Kobieta czytająca koran
Dlaczego kobiety zmieniają wiarę? fot. Studio Turkey / canva.com

Wiele kobiet, które zdecydowało się na małżeństwo z muzułmaninem, z czasem zmieniło wiarę na islam. Mało kto jednak wie, jakie prawa może stracić kobieta, niebędąca muzułmanką. Powody, przez które decydują się zmienić wyznanie, są zaskakujące, mało kto o tym wie. O wszystkim opowiedziała Polka, która sama jest w związku małżeńskim z Egipcjaninem.

Polka o związkach z muzułmanami

Magda od lat mieszka w Egipcie. Do kraju arabskiego wyjechała niedługo po studiach. Tam też poznała swojego obecnego męża, który jest muzułmaninem. Polka nie zdecydowała się przejść na islam. Jest ochrzczona, jednak nie czuje się częścią żadnej z religii i nie jest osobą wierzącą. Doskonale zna jednak zasady, zakazy i prawa, które przysługują kobietom, związanym z muzułmanami. 

Okazuje się bowiem, że kwestia religii jest niezwykle ważna. Jak wyznała sama Magda, nie porzuciła wiary chrześcijańskiej tylko ze względu na to, iż żona muzułmanina musi przynależeć do jakiejś religii.

Kobieta w burce
Kobieta w burce, fot. Creavora / canva.com
Żona dubajskiego milionera zażądała rekompensaty za zajście w ciąże! Tyle "kosztuje" jej brzuch

Czy kobiety po ślubie z muzułmaninem muszą zmieniać wyznanie?

O zmianie religii, wynikającej z zaślubin z osobą innego wyznanie krąży wiele stereotypów oraz mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że nie ma takiego obowiązku. Głos w sprawie zabrała Magda Fou, Polka, która jest w związku małżeńskim z Egipcjaninem wyznającym islam. 

Muzułmanie mogą żenić się z wyznawczyniami innych religii monoteistycznych, czyli chrześcijankami oraz wyznawczyniami judaizmu. Nie wolno im też namawiać nikogo, również przyszłej żony, do konwersji na islam. To jest teoria, natomiast w praktyce, niestety oczywiście różnie bywa - czytamy na blogu salamlab.pl

Kobieta zdecydowała się opowiedzieć, dlaczego kobiety po ślubie z muzułmaninem decydują się na przejście na islam. Najczęściej możemy spotkać się z odpowiedzią, że po kobiety po zaznajomieniu się z Koranem dobrowolnie chcą być częścią wyznania. Mało kto jednak wie, że argumentów “za” jest znacznie więcej. 

Muzułmanka
Dlaczego kobiety przechodzą na islam? fot. Janko Ferlic / canva.com

Powody, dla których kobiety zmieniają wyznanie po ślubie z muzułmaninem

Okazuje się, że w islamie panują zasady, które mogą być dużą motywacją dla kobiet, by zmienić wyznanie. Mowa m.in. o możliwości utraty prawa do opieki nad dzieckiem.

Po pierwsze, np. w Egipcie jeżeli mąż umrze, kobieta niemuzułmanka może stracić prawa do opieki nad dzieckiem, gdyż bliscy zmarłego mogą wystąpić o opiekę nad najmłodszym. Jest na pewno wiele kobiet, które przechodzą na islam z tego powodu, ale niekoniecznie o tym mówią. Po drugie, często pojawia się nacisk ze strony rodziny męża, aby zmienić religię. Dzieci z kolei zazwyczaj są wychowywane w wierze muzułmańskiej - czytamy na salamlab.pl.

Warto wspomnieć również o zakrywaniu ciała. Nie zawsze noszenie burki, hidżabu czy nikabu wynika z nacisku męża, lecz społeczeństwa. Kwestią bezpieczeństwa jest zakrywanie ciała w niektórych regionach świata. 

Inna kwestia to nacisk społeczny. W Kairze są dzielnice, w których nie wychodzi się niezakrytym. Jeśli kobieta musi wychodzić z domu w hidżabie, a nawet w nikabie, tylko dlatego, że w przeciwnym razie naraża się na przemoc, nie widzę w tym żadnej wolności - podkreśliła kobieta.

Muzułmanka
Dlaczego kobiety przechodzą na islam? fot. Zurijeta / canva.com

Źródło: salamlab.pl