Horoskop

Horoskop – co to jest? Podstawowe informacje

Horoskop to rodzaj przepowiedni formowanej głównie na podstawie znaków zodiaku, choć w niektórych przypadkach użyte mogą zostać inne składniki potencjalnej wiedzy o danej osobie. Przykładem w tej materii mogą być nie tylko data narodzin, ale również dzień, godzina, czy miejsce urodzenia – głównie w kontekście długości i szerokości geograficznej.

Horoskopy mogą mieć charakter zarówno indywidualny, jak i grupowy, przeznaczony na przykład dla osób urodzonych pod tym samym znakiem zodiaku. Wyróżnia się wiele rodzajów horoskopów, z których każdy może traktować o innej, interesującej czytelnika tematyce.

Współczesna nauka zdecydowanie odrzuca wiarę w horoskopy, winą za wiarę w nie obarczając błędy poznawcze, jakim ulegać może ludzki umysł. Na kanwie wiary w prawdziwość horoskopów zdefiniowany został nawet jeden błąd poznawczy, znany jako efekt Forera, efekt Barnuma, czy po prostu efekt horoskopowy.

Jakie są rodzaje horoskopów?

Wróżbici współcześnie tworzący horoskopy nie ograniczają się wyłącznie do horoskopów ogólnych, których zadaniem jest przewidywanie przyszłości człowieka w danym okresie – choć te są zdecydowanie najpowszechniejsze. Wyróżnić tu możemy horoskop dzienny, horoskop tygodniowy, horoskop miesięczny, a nawet horoskop roczny. 

Wiele horoskopów bierze jednak na tapet określony zakres życia człowieka, skupiając się w pełni na danej sferze. Najczęściej w tym zakresie spotkać będziemy mogli horoskop miłosny czy horoskop finansowy.

Oprócz klasycznych horoskopów na popularności zdobywają także egzotyczne ich wersje, takie jak horoskop chiński, egipski, celtycki, cygański czy rzymski. Wymienić można także horoskop numerologiczny, horoskop kwiatów, horoskop ptasi czy horoskop Majów.

Czy warto wierzyć w horoskopy?

Stan współczesnej nauki nie pozostawia złudzeń co do faktu, że horoskopy powinniśmy traktować wyłącznie jako formę zabawy, nie przydając im słowom żadnej ponadnaturalnej mocy. Kompleksowo wyjaśnia to eksperyment przeprowadzony przez Bertrama Forera, który wykazał, że w pewnych okolicznościach jesteśmy w stanie uwierzyć, że dany tekst odnosi się bezpośrednio do nas, podczas gdy tak naprawdę jest to zbiór ogólników, który równie dobrze dopasować można do każdego.

Wyżej opisywane badanie zostało określone jako „efekt horoskopowy”. Czynniki wpływające na jego powstanie w rozumowaniu podmiotu to wiara osoby w autorytet „wróżbity” przygotowującego horoskop, przekonanie, że jest to tekst stworzony specjalnie dla niego, jak i skupienie się wyłącznie na pozytywnych cechach w trakcie tworzenia danego tekstu „przepowiadającego przyszłość”.

Pokaż więcej

Horoskop
31.12.2023 10:44 Horoskop: styczeń 2024. Prawie wszystkie znaki mogą liczyć na obfitość w związkach i finansach

Zbliża się miesiąc Koziorożca, a to oznacza, że wszystkie znaki odczują jego planowanie, osiąganie celów i podejmowanie nowych wyzwań! Oto horoskop na styczeń 2024.  

Ron Lach/Pexels, Pełnia w Raku
27.12.2023 13:00 Pełnia w Raku (Pełnia Zimnego Księżyca) wypada już dzisiaj! 27 grudnia to najlepszy czas na kreślenie planów na przyszłość

W astrologii pojawiają się zjawiska, które w mniejszym i większym stopniu wpływają na nasze zachowanie. W przypadku pełni nawet jeśli nie wierzysz  w działanie Księżyca na człowieka, musisz przyznać, że ciężej się wówczas zasypia, a do tego elektronika potrafi płatać figle. Jakie działanie ma zatem Pełnia Zimnego Księżyca, zwana inaczej Pełnią w Raku?

Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
25.12.2023 11:07 Wielki horoskop na nowy rok dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, zdrowie, praca, pieniądze

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami! Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak bardzo zmieni się wtedy ich życie lub też, na co powinno uważać podczas nachodzącego 2024 roku. Oto wielki horoskop na nowy rok dla wszystkich znaków zodiaku! Już teraz sprawdź, czego możesz oczekiwać od stycznia.

The Valeria Ushakova Collection/Canva, Magnetyczne znaki zodiaku
21.12.2023 13:16 Te znaki zodiaku potrafią przyciągnąć każdego. Mają w sobie niebywały magnetyzm. Czy jesteś jednym z nich?

Nie każdy wie, że znaki zodiaku mogą mieć w sobie cechy, które ułatwiają życie. Usposobienie nie jest zatem tylko kwestią wychowania czy charakteru. Wiele wskazuje na to, że ogromny wpływ mają na nas również kwestie zapisane w gwiazdach, które przyjmujemy wraz z narodzinami. Dowiedz się, które roztaczają wokół siebie wyjątkową aurę. Może jesteś jednym z nich?

Para, zachód słońca
30.10.2023 12:18 Horoskop tygodniowy na dni od 30 października do 5 listopada dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, zdrowie, pieniądze

Przed nami przełom października i listopada, który dla wielu znaków zodiaku okaże się pełen przemyśleń i przełomowych decyzji. Co wydarzy się już na dniach? Oto horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku na dni od 30 października do 5 listopada. 

astrologia, pexels
12.10.2023 11:50 Co oznacza numerologiczne 555? Zdaniem wielu osób ma moc i bezpośredni wpływ na nasze życie

Astrologia, numerologia, afirmacje i manifestacje - te hasła wśród wielu osób mogę wzbudzać poczucie rozbawienia, ale dla wielu będą też odgrywały w życiu ważną rolę. Zainteresowanie magią, szarlataństwem, ale i po prostu duchowością towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, nic więc dziwnego, że przetrwało do dziś. Ludzie pragną poznać swoją przyszłość, ale też realnie wpłynąć na teraźniejszość. Zamiast zawierzyć życie bogu (jak wielu wyznawców poszczególnych religii), ukojenia szukają np. w kartach, czy… liczbach. Szczególnie ważna jest dla nich 555. Co oznacza i dlaczego uchodzi za tą, która ma ogromną moc?

Para w lesie
30.09.2023 05:04 Horoskop na październik dla wszystkich znaków zodiaku. Gwiazdy już zaplanowały waszą przyszłość

Nowy miesiąc będzie szansą na przełomowe zmiany w życiu. Tylko wybrane znaki zodiaku poczują ulgę i szczęście, podczas gdy innym przyjdzie mierzyć się z poważnymi problemami i decyzjami. Sprawdź, co czeka cię już niebawem i zapoznaj się z horoskopem na październik. 

 Marcela Alessandra/Pexels, Słabe punkty znaków zodiaku
24.09.2023 07:07 Każdy znak zodiaku ma jakiś słaby punkt. Czy wiesz, jaki jest twój?

Znaki zodiaku mają tak samo swoje mocne, jak i słabe strony. Warto poznać wszystko to, co działa na poszczególne z nich. Gdy je poznasz, nic nie będzie ci straszne. Szybko będziesz mogła wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść. Poznaj słabe punkty nie tylko swojego znaku zodiaku.

capturenow/Canva, Równonoc jesienna
23.09.2023 15:29 Noc z 23 na 24 września ma magiczne właściwości. Podczas równonocy jesiennej budzą się miłosne żądze

W każdy roku pojawiają się ważne daty, które sprawiają, że mogą spełnić się nasze najskrytsze marzenia. Są one ściśle powiązane z astrologią i znakami zodiaku. Nie brakuje w nich również nutki magii i słowiańskich wierzeń. Już dziś przypada równonoc jesienna. Czy wiesz, jakie rytuały trzeba wówczas odprawić?

Para przy zachodzie słońca
18.09.2023 08:13 Horoskop tygodniowy na dni od 18 do 24 września dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, zdrowie, pieniądze

Nowy tydzień okaże się dla wielu kolejną szansą od życia. Przed niektórymi znakami zodiaku pojawią się liczne przeszkody, a przed innymi zaś nowe szanse. Co przygotował dla nas los? Sprawdź horoskop tygodniowy na dni od 18 do 24 września dla wszystkich znaków zodiaków. 

Nów Księżyca w Pannie
09.09.2023 14:16 Nów Księżyca w Pannie. Dwa znaki zodiaku poczują szybsze bicie serce. Los nie będzie jednak przychylny dla wszystkich

Już niebawem Nów Księżyca w Pannie, czyli wyjątkowy czas, w którym niektórym wyjątkowo dopisze szczęście. Z kolei osoby zagubione powinny przepracować swoje trudne emocje i w pełni poddać się transformacji duchowej. Sprawdź, co cię czeka i na co warto zwrócić uwagę. 

Para, zachód słońca
31.08.2023 07:03 Horoskop na wrzesień dla wszystkich znaków zodiaku. Miłość, pieniądze, zdrowie, kariera

Poznaj horoskop na wrzesień dla wszystkich znaków zodiaków. Nowy miesiąc okaże się dla wielu przełomowym. Kiedy inni będą walczyć o lepsze jutro, kolejnym otworzą się drzwi pełne możliwości. Niektórzy szczęśliwcy wreszcie poznają swoją sympatię, a w ich życiu ponownie zagości miłość, radość i spełnienie. 

znaki zodiaku, astrologia
28.08.2023 07:29 Horoskop tygodniowy na 28.08-3.09. Los szczególnie uśmiechnie się aż do trzech znaków zodiaku

Horoskop tygodniowy na przełomie sierpnia i września okazuje się wyjątkowo korzystny dla aż trzech znaków zodiaku. Gwiazdy przygotowały dla nich miłą niespodziankę. Wszystko wskazuje na to, że prze odrobinie wysiłku spełnią swoje marzenia, ale też odzyskają utraconą wiarę w siebie. Los zdecydowanie będzie im sprzyjał.

Retrogradacja Merkurego, jak wpłynie na różne znaki
24.08.2023 15:02 Retrogradacja Merkurego będzie bezwzględna szczególnie dla 3 znaków zodiaku. Lepiej unikać ryzykownych decyzji

Retrogradacja Merkurego w Pannie może się dla niektórych znaków okazać naprawdę ciężka. Nie warto robić większych planów na przyszłość, czy rozpoczynać inwestycji, które mogą okazać się zbyt ryzykowne. Ostrzegamy, że problem będzie leżał również w obszarze uczuciowym, a podróże raczej nie wyjdą nikomu na dobre. Które znaki powinny szczególnie uważać?

5 faktów o zodiakalnych Pannach
24.08.2023 12:19 5 faktów o zodiakalnych Pannach. Osoby urodzone w dniach 23.08- 22.09 skrywają wiele tajemnic

Każdy znak zodiaku ma cechy, które go wyróżniają. W przypadku Panien to, co skrywają osoby urodzone pod koniec lata, może być dla was sporym zaskoczeniem. Nie wszystkie z nich są powszechnie znane. Dowiedź się koniecznie, czego możesz spodziewać się po zodiakalnych Pannach.

fot. thanapol sinsrang/edited/canva.com, Retrogradacja Merkurego w Pannie
23.08.2023 11:39 Już dziś zaczyna się retrogradacja Merkurego w Pannie. To zjawisko odmieni losy wszystkich znaków zodiaku

To, co dzieje się z gwiazdami i poszczególnymi planetami ma na nas ogromny wpływ. Właśnie dzisiaj zaczyna się retrogradacja Merkurego w Pannie. To zjawisko naprawdę sporo zmieni. Pojawią się liczne nieporozumienia, a zmienne nastroje i wątpliwości towarzyszyć będą każdemu. Zobacz, na co musisz przygotować się w najbliższym czasie.

 Miłosny horoskop na weekend
18.08.2023 13:34 Miłosny horoskop na weekend. Trzy znaki zodiaku poczują motyle w brzuchu

Końcówka sierpnia będzie gorąca nie tylko ze względu na pogodę. Temperatura w niektórych relacjach sięgnie zenitu, zaś inne znaki zodiaku mogą liczyć na płomienny romans, który może zakończyć się dłuższą relacją. Dowiedźmy się, kto powinien przygotować się na motylki w brzuchu.

kobieta
06.08.2023 21:43 Horoskop tygodniowy na drugi tydzień sierpnia. Trzy znaki czekają ogromne życiowe zmiany!

Drugi tydzień sierpnia to wyjątkowy czas. Na nieboskłonie dojdzie do spektakularnych zjawisk, które wpłyną na wszystkie znaki zodiaku. Trzy z nich czeka szansa, by odmienić swoje życie, inne mogą spodziewać się miłosnych zawirowań, wyzwań, ale i kłopotów. Sprawdź, co czeka cię w drugim tygodniu sierpnia.

Które znaki zodiaku będą szczęśliwe w tym tygodniu
24.07.2023 10:26 Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku na 24-30 lipca. Miłość, zdrowie, pieniądze, praca

Koniec lipca to dla wielu znaków zodiaku walka o lepsze jutro. Niektóre z nich otrzymają szansę od losu na poprawę życia, zaś inne poznają kogoś, kto kompletnie odmieni ich światopogląd. Jednak czy dla wszystkich znaków ten czas będzie łaskawy?

Kobieta na tle Nowiu Księżyca w Raku
17.07.2023 20:00 Nów Księżyca w Raku. Wieczorem dojdzie do niesamowitego zjawiska. Kto powinien zawalczyć o lepsze jutro?

Już dzisiaj dojdzie do kolejnego magicznego zjawiska. Nów Księżyca w Raku może wiele zmienić w naszym życiu. To dobry czas na afirmacje i rytuały, które wspomogą realizację planów i marzeń. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

kobieta, mężczyzna
16.07.2023 12:49 Horoskop na nowy tydzień. Na kogo spłynie fortuna, a komu poszczęści się w miłości?

Każdy tydzień to nowa szansa na karierę, miłość czy zmianę, która wywróci twoje życie o 180 stopni. W nadchodzących dniach czekają cię prawdziwe zawirowania. Koniecznie sprawdź, jak się na nie przygotować. Pamiętaj, że szczęściu można pomóc, bez twojej inicjatywy nic samo się nie zdarzy! Fortuna spłynie tylko na tych, którzy wezmą los w swoje ręce.

Horoskop
09.07.2023 08:00 Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku na tydzień 10-16 lipca. Kogo czeka wielka niespodzianka?

Nadchodzący tydzień będzie przełomowym czasem dla części znaków zodiaków. Niektórzy przeżyją niespodziewaną przygodę, a inni będą musieli przełknąć gorzki smak porażki. Zobacz, do którego grona osób należysz. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku na tydzień 10-16 lipca.

Horoskop tygodniowy
02.07.2023 10:57 Horoskop tygodniowy 3-9 lipca. Które znaki zodiaku czeka: romans, zdrada lub ciąża?

Z każdym tygodniem w życiu wielu z was zachodzą poważne zmiany. Nie inaczej będzie w najbliższych dniach. Niektórych czekają wielkie przygody, zaś inni skupią się na miłości. Który znak zodiaku zazna słodkiego smaku romansu, kto zostanie zdradzony, a dla kogo przyszłość szykuje istną rewolucję?

Tańczące dziewczyny
26.06.2023 12:55 Horoskop na nowy tydzień. Sprawdzamy, co czeka wszystkie znaki zodiaku od 26 czerwca do 2 lipca

Każdy tydzień w roku szykuje coś innego dla znaków zodiaku. Gwiazdy co chwilę planują niesamowite zwroty akcji, płomienne zrywy serca, a także czas na refleksję i przeorganizowanie życia zawodowego. Zobaczmy, co przeniesie ostatni tydzień czerwca!

Noc Kupały
21.06.2023 13:19 Horoskop na Noc Kupały 2023. Sprawdzamy, w jakich barwach maluje się przyszłość dla wszystkich znaków zodiaku

Noc Kupały to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturze Słowiańskiej w ciągu całego roku. Ze względu na letnie przesilenie rytuały i manifestacje mają największą moc spełnienia się. Co oznacza to dla wszystkich znaków zodiaku? Przedstawiamy horoskop na Noc Kupały. Uwaga! Nie wszyscy będą mogli cieszyć się wyjątkowym czasem.

Kobieta w kapeluszu
18.06.2023 21:39 Romans, pieniądze czy głośne rozstanie? Horoskop tygodniowy od 19 do 25 czerwca

Dla niektórych znaków zodiaku najbliższy tydzień może się okazać naprawdę owocny. Szykują się gorące romanse, wspaniałe wyjazdy, duże sukcesy zawodowe, ale do tego dla równowagi również rozstania i prawdziwe rozterki życiowe. Do kogo los się uśmiechnie, a gwiazdy będą na niego spoglądać pochlebnym okiem? Przekonajcie się sami!

kobieta na tle księżyca
16.06.2023 09:36 Nów Księżyca w Bliźniętach 18 czerwca 2023: Horoskop na wszystkich znaków zodiaku

18 czerwca na nieboskłonie dojdzie do spektakularnych wydarzeń. Nów w Bliźniętach wprowadzi do życia wszystkich znaków zodiaku wiele zawirowań. Nadchodzą nowe możliwości, szanse i niespodzianki od losu. Jednak niektóre znaki powinny zachować w tym czasie szczególną ostrożność. Sprawdź, co cię czeka podczas nowiu księżyca w Bliźniętach!

horoskop tygodniowy
12.06.2023 09:52 Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku. Sprawdzamy, co mówią gwiazdy o dniach 12-18 czerwca

Za nami Pełnia Truskawkowego Księżyca, która przyniosła nam mnóstwo motywacji i chęci do działania. Niestety już 17 czerwca będziemy świadkami Retrogradacji Saturna - jaki wpływ ma to na wszystkie znaki zodiaku?Saturn wkracza w znak Ryb, a to oznacza, że w naszym życiu pojawią się wątpliwości i napięta atmosfera. Wielu z nas zapragnie zmiany i zacznie kwestionować swoje podejście do wielu życiowych spraw. Nie każdy znak zodiaku będzie jednak czuł się w tym czasie nerwowo - niektóre czeka naprawdę fantastyczny tydzień.