Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Czy nowe ubrania koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym założeniem? Po słowach ekspertki przeszły nas dreszcze
Martyna Pałka
Martyna Pałka 09.11.2023 08:53

Czy nowe ubrania koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym założeniem? Po słowach ekspertki przeszły nas dreszcze

Czy nowe ubrania trzeba uprać przed założeniem?
Czy nowe ubrania trzeba uprać przed założeniem?, fot. Canva/Floral Deco

Wciąż trwają dyskusje na temat tego, czy nowe ubrania muszą zostać uprane przed ich pierwszym założeniem. Podczas gdy jedni są tego zwolennikami, inni uważają to za zbędną czynność. Teraz głos zabrała ekspertka, która ujawniła szokującą prawdę.

Czy trzeba prać nowe ubrania przed pierwszym założeniem?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ubrania używane powinny zostać przez nas uprane przed ich pierwszym założeniem. Całkowicie inaczej jest jednak w przypadku nowych produktów, które kupujemy stacjonarnie lub zamawiamy online.

Wiele osób uważa, że w tym przypadku również nie można pominąć pierwszego prania, podczas gdy inni uważają, że nie ma takiej potrzeby. W końcu głos w tej sprawie zabrała znana chemiczka, która aktywnie udziela się na Instagramie i tam dzieli się swoją wiedzą z internautami. Jej słowa mogą nas nieźle zaskoczyć.

Zadbaj o zdrowie i smukłą sylwetkę z zasadą 9-5-2-1-0. Na czym polega i w czym tkwi jej sekret?

Chemiczka radzi, czy trzeba prać ubrania przed pierwszym założeniem

Znana na Instagramie specjalistka Sylwia Panek wypowiedziała się na temat prania ubrań przed ich pierwszym założeniem. Jej zdaniem powinniśmy zdecydować się na ten krok, a to wszystko dlatego, że dostępne w sklepie ubranie wcale nie są pierwszej świeżości. Chemiczka zwraca uwagę nie tylko na daleką drogę, jaką przebyły te produkty, ale też fakt, że mogły być wcześniej mierzone przez wiele osób.

Nowe ubrania, zanim do was dotarły zazwyczaj przeszły przez setki rąk i przepłynęły tysiące kilometrów w kontenerach (mówię tu o odzieży produkowanej w Azji). Nie dość, że w tych ubraniach mogą się kryć różne mikroby, to zawierają one również różne substancje będące pozostałościami po procesie produkcyjnym.

Dodatkowo chemiczka zwraca uwagę na liczne barwniki i pestycydy, jakie mogą pozostać na ubraniach po procesie produkcyjnym. Te substancje mogą bardzo nas uczulać, z czego większość z nas może nie zdawać sobie sprawy.

Chemiczka radzi: jak prać nowe ubrania?

Sylwia Panek podkreśla, że istnieje kilka sposobów na skuteczne pranie nowych ubrań. Jej zdaniem, przed wrzuceniem ich do pralki należy je dokładnie namoczyć w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym. Następnie chemiczka poleca wrzucenie elementów garderoby do pralki i zastosowanie typowego dla Twojego prania programu.

Nowe rzeczy można nomoczyć przed pierwszym praniem w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym. Dałabym mniej więcej szklankę octu na litr wody, a po godzinie namaczania do pralki na normalne pranie. Ewentualnie możecie włączyć podwójne płukanie, ale nigdy nie dawajcie do niego sklepowych płynów do płukania, bo te spowodują gorsze oczyszczanie tkanin.